Müzik için sanat mı, sanat için müzik mi?

Bir müzede ya da galeride dolaşırken karşınıza Kanye West'in ya da Björk'ün klibi çıkarsa şaşırmayın. Artık sadece iyi müzisyen olmak yetmiyor, farkı sanatsal yetenekler belirliyor

Giriş Tarihi: 25.7.2015
Müzik için sanat mı, sanat için müzik mi?
Kanye West'in All Day / I Feel Like That adlı şarkısına çekilen klibi bugünden itibaren dört gün boyunca ABD'nin önde gelen sanat galerilerinden Los Angeles Sanat Müzesi'nde gösterilecek. Ziyaretçiler müzenin açık olduğu saatlerde klibi izleme şansı bulacak. 12 Yıllık Esaret filminin yönetmeni Steve McQueen tarafından İngiltere, Kent'teki bir tersanede çekilen klip, dokuz dakikalık mini bir film tadında... Bu haberi okuduğumda aklıma, İzlandalı müzisyen Björk'ün New York'taki Modern Sanat Müzesi'nde (MoMA) haziran ayında sona eren sergisi geldi. Müzisyenin multimedya eserlerinin yer aldığı retrospektif sergi 7 Mart'ta açılmıştı. Sergide müzisyenin çocukluk resimleri, günlükleri ve 2001'de Oscar töreninde giydiği ünlü kuğu elbise gibi özel eşyaları da bulunuyordu. Serginin can damarını ise Björk'ün son albümü Vulnicura'da yer alan Black Lake isimli şarkıya çekilen klip oluşturdu. Ödüllü yönetmen Andrew Thomas Huang tarafından çekilen video ilk kez sergide gösterildi. Artık internetten de izleyebildiğimiz 10 dakikalık klip, İzlanda'daki mağaraların derinliklerinden etkileyici görüntüler içeriyor. Yönetmen klipteki çekimlerin çoğunu insansız hava araçları drone'lar yardımıyla gerçekleştirmiş. Son yıllarda çağdaş sanat dünyasında adı geçen müzisyenlerden biri de Jay Z. Ünlü rapçi 2013 yılında Magna Carta Holy Grail albümünde yer alan Picasso Baby'yi New York'taki Pace Gallery'de altı saat boyunca tekrar tekrar söyledi. Söz konusu altı saat içinde galeriye gelenler yüksekçe bir platformdan oluşan sahnenin hemen önünde yer alan banka oturarak kimi zaman da dans ederek müzisyeni dinleme fırsatı elde etti. Jay Z'nin gözlerinin içine bakarak şarkıyı söylediği isimler arasında Alan Cumming, Adam Driver, Jamima Kirke gibi ünlü oyuncular ile Bill Powers gibi çağdaş sanat dünyasından isimler de bulunuyordu. Ama performansın en etkileyici bölümü elbette bankın üzerine çıkan performans sanatçısı Marina Abramoviç ile Jay Z'nin dakikalarca göz göze kaldıkları anlardı. Zaten çağdaş sanatla popüler müziğin flörtü denince ilk akla gelen isimlerden biri Marina Abramoviç. İşbirliğine gittiği isimlerden bir diğeri de Lady Gaga. Lady Gaga, Abramoviç'in ABD, Albany'deki 'inziva' köşesinde üç gün boyunca 'Abramoviç metodu'nu uyguladı, bedenini ve zihnini disipline etti. Lady Gaga kayda alınan uygulamayı çıplak olarak yapmayı tercih edince haliyle medyada da ses getirdi.

BAŞROLDE SERTAB ERENER
Dört yıl önce Galerist'te gerçekleşen çağdaş sanatın ve moda dünyasının önemli isimlerinden Hüseyin Çağlayan'ın Yakınlık Sensörleri adlı sergisini gezenler ise Sertab Erener'in kahramanı olduğu bir eserle karşılaşmıştı. İlk kez 2000 yılında Londra Lisson Gallery'de sergilenen ve kültürel form olarak müziği inceleyen enstalasyon Üzgünüm Leyla adını taşıyordu. Eser, Sertab Erener'in bir Osmanlı orkestrasıyla birlikte Üzgünüm Leyla şarkısını seslendirdiği video ve Erener'in heykelinden oluşuyordu, çok da etkileyiciydi. Çağdaş sanatla müziğin ilişkisi elbette yeni bir olay değil. Ama hala bu ilişkiye karşı çıkanlar, popüler kültürün galerilerde, müzelerde ne işi var diye sorgulayanlar var. Björk'ün sergisi beklendiği gibi ilgi gördü, müzenin önünde kuyruklar oluştu ama sanat eleştirmenlerinden geçer not almayı başaramadı. Hüseyin Çağlayan- Sertab Erener işbirliği ise hala akıllarda. Müzisyenler yaratıcılıklarını göstermek, farklılaşmak adına sanatın diğer disiplinlerinden beslenmekten, işbirliklerine gitmekten çekinmiyor. Artık iyi bir müzisyen olmanın yanı sıra sanatsal anlamda da ilham verici olmak gerekiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müzik için sanat mı, sanat için müzik mi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN