Türkiye'nin en iyi haber sitesi

7/24 şehirde yaşam

Giriş Tarihi: 8.8.2015
7/24 şehirde yaşam
MÜZİK
ÖZLEM AVCI

Son assolist Bodrum'da

Türkiye'nin son assolisti olarak kabul edilen Sibel Can, geçen hafta İstanbul'da Açıkhava Tiyatrosu'nda beş bin hayranına doyumsuz bir müzik ziyafeti çekti. Hatta konserine Tarkan imzalı son single'ı Bir Parmak Bal ile başladı ve büyük alkış aldı. Can, bugün Bodrum Antik Tiyatro'da konser verecek. Konserde son albümünden şarkılar seslendirecek olan Can, ayrıca Türk Sanat Müziği klasiklerini de yorumlayacak. Saat 21.15'te başlayacak konserin bilet fiyatları 56.50 TL ile 165 TL arasında değişiyor.

SERGİ

DAMLA KAYAYERLİ

Baksı Müzesi 10. yılını kutluyor

Müzeler şehirlerin dönüşümünde öncü mekanlardan. Bayburt Baksı Müzesi de Anadolu'nun bağrında yani Bayburt'un 45 km. dışında yer alan, şehrin ve bölge halkının değişimine öncü olan bir müze. Bayburt doğumlu sanatçı ve akademisyen Prof. Dr. Hüsamettin Koçan'ın hayalinin sonucu ortaya çıkan müze bu yıl 10. yaşına girdi ve yaş gününü çeşitli etkinlikler ve yeni projelerle kutlamaya hazır. Bu etkinliklerden biri de ON Sergisi. Küratörlüğünü Marcus Garf'ın yaptığı sergide çağdaş sanatçıların eserleri, yerel sanat yapıtları, tarihsel ve etnografik açıdan da önemli eserleri içeren zengin bir seçki sanatseverlerle buluşturuluyor. Zaten 35 sanatçının katıldığı sergi, Baksı Müzesi koleksiyonundaki eserlerin, müzenin sanat ve zanaat arasında diyalog kuran konseptine bağlı kalınarak oluşturulmuş. Serginin küratörü Marcus Graf da Baksı Müzesi'nin çoğulcu karakterinden dolayı ON Sergisi'ni, koleksiyonunun çok katmanlı karakterini ortaya çıkarmak için sanat ve zanaat eserlerini birbirine bağlayan bir küratör stratejisiyle oluşturduğunu vurguluyor: "Sergi, yüksek sanat ve halk sanatı, plastik sanatlarla el sanatlarının arasındaki geleneksel hiyerarşi ile aralarındaki tarihsel ve çağdaş farklılıkları yok sayıyor. Böylece, serginin ziyaretçileri dünyamıza farklı yollardan ve açılardan bakma şansı elde edecek" diyor. 12 Ağustos'ta ON Sergisi'nin tanıtımı yapılacak ve yine aynı gün Baksı Müzesi 10. Yıl Şenliği için üç büyük ozan Bülent Ortaçgil, Erkan Oğur, İsmail Hakkı Demircioğlu konser verecek. ON sergisini 12 Mayıs 2016 tarihine kadar ziyaret edebilirsiniz.

MEKAN
CEREN ARSEVEN

Mekan ferah menü zengin

Beşiktaş'ta, Taksim dolmuşlarının biraz ilerisindeki bir mekan son zamanlarda mahallenin en gözde yeri. Semtteki diğer mekanlarla karşılaştırılamayacak büyüklükteki bu gastro-barın adı Joker 19. İstiklal Caddesi'ndeki müdavim mekanı Joker'in Beşiktaş şubesi. Mutfağın başında Zuma ve Flamingo'dan hatırladığımız Birol Sezer var. Menü geniş, özellikle atıştırmalıklar ve pizzalar hem gözü hem de mideyi doyuruyor. Uzun masalarda arkadaş buluşması ya da öğlen yemeği için de ideal. Bahçe geniş, içki menüsü iddialı. Özellikle bira listesini okurken nefessiz kalınıyor. Saat 22.00'den sonra da müziğin sesi yükseliyor. Fakat bir uyarı, mekan haftanın her günü kalabalık olduğu için biraz erken gitmekte fayda var. (212) 227 93 95

FESTİVAL
MELTEM FIRATLI

Tiril tiril bir festival


Şile'ye özgünlük kazandıran Şile bezi, yörenin tanınmasında da bir kültürel değer olarak önemli rol oynuyor. Şile bezinin geçmişten günümüze taşınmasında büyük payı olan Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali'nin ise bu yıl 28'incisi gerçekleşiyor. 10 Ağustos'ta başlayıp bir hafta sürecek festivalin programında sergiler, halk oyunları gösterileri, paneller ve etnik sunumlar yer alacak. Bulgaristan, Makedonya, Bosna Hersek, Ukrayna, KKTC, Türkiye, Romanya ve Gürcistan'dan folklor ekiplerinin katılacağı festivale, Makedonya, Yemen, Özbekistan, Ukrayna, Japonya, Arnavutluk, İran ve Romanya'dan el sanatları ustaları gelecek.

PAZAR
MELTEM FIRATLI

Oyuncakları kim sevmez?

El yapımı biblolar, tahta ve el örgüsü oyuncaklar, kitaplar, özel beceri oyunları, yapbozlar, rengarenk geçici dövmeler... Hem küçüklerin hem de içindeki çocuğu korumuş büyüklerin çok seveceği bir pazar kuruldu dün Kanyon'da. Bugün sona erecek oyuncak pazarında tasarımdan vintage'a, tahtadan antikaya çeşit çeşit oyuncaklar bulabilirsiniz. 12.00'de başlayıp 20.00'ye kadar sürecek olan pazarda tüylü dostlarımız da unutulmamış ve onlara uygun oyuncaklara da yer verilmiş. Ayrıca çocuklara özel bez çanta atölyesi ve Süper Kahramanlar Aktivite Kitabı ile fantastik atölyesi de gerçekleştirilecek.

NOT DEFTERİ

1- Linet bugün Bursa Jolly Joker'de en sevilen şarkılarını seslendirecek. Saat 22.00'de başlayacak konserin biletleri 135 TL ile 45 TL
2-Mev ana Kültür ve Sanat Vakfı'nın düzenlediği Sema Töreni, Galata Mevlevihanesi Müzesi'nde yarın saat 17.00'de başlıyor. Bilet fiyatı 56 TL.
3-Danslar, özel kostümler, zengin oyuncu ve dansçı kadrosuyla yepyeni bir müzikal İzmirlilerin karşısında olacak. Garfield Live-Sihirli Masal Kitabı 11 Ağustos saat 21.00'de Alaçatı Açık Açıkhava Tiyatrosu'nda izlenebilir. Bilet fiyatı 34 TL.
4- Goran Bregoviç, Turkcell Yıldızlı Geceler kapsamında 11 Ağustos saat 21.00'de Harbiye Açıkhava Tiyatrosu sahnesinde Balkan müziğinin eşsiz şarkılarını seslendirecek. Konser biletleri protokol 300 TL, diğer kategoriler ise 176 TL ile 45 TL arasında.
5- Fil'm Hafızası, Belong adlı parti serisinin üçüncüsünü Fight Club konseptiyle İstanbul'da 12 Ağustos saat 21.00'de Mentha'da düzenliyor. DJ kabininde Orkun Bozdemir var. Bilet fiyatları ise tam 28,50 TL, öğrenci 18, 50 TL.
6- Yasmin Levy ve Halil Sezai Harbiye Turkcell Yıldızlı Geceler kapsamında Harbiye Açıkhava Tiyatrosu'nda aynı sahneyi paylaşıyor. 12 Ağustos saat 21.00'de başlayacak konserin biletleri 300 TL ile 45 TL arasında.
7- Sanatçı Yaşar, Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu'nda 13 Ağustos saat 21.00'de İzmirlileri coşturacak. Biletler 67 TL ve 56,50 TL.

IN OUT

MERT VİDİNLİ

Alaçatı Kemal Paşa Caddesi OUT, Hacımemiş Mahallesi IN.
Bodrum plaj partileri OUT, Çeşme günbatımı partileri IN.
Kadında halhal OUT, Erkekte halhal IN.
Bodrum'da demirleyen Arap şeyhlerinin dev tekneleri OUT, Mandarin Oriental önüne demirleyen Ali Ağaoğlu'nun AGA isimli dev teknesi IN.
Dışarıda aşk aramak OUT,Tinder'da eşleşip aplikasyon aşkı yaşamak IN.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
7/24 şehirde yaşam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN