Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güneş doğdu, müzik evi açıldı

Giriş Tarihi: 8.8.2015
Güneş doğdu, müzik evi açıldı

Engelli ve sosyal dezavantajlı bireylerin sanat yoluyla toplumsal hayata katılımını hedefleyen Mehmet Uluğ Müzik Evi, Kaş'ta açıldı. Müzik evinde bulunan stüdyoda müzisyenler de kayıt yapabiliyor

"Kamboçya'nın elektriği ve suyu olmayan insan eli değmemiş bir adasında bundan birkaç yıl önce Mehmet ile sabah doğanın vahşi uyanışına tanıklık ettik. Hayvanların sesleri öylesine yoğun ve güçlüydü ki; sanki gökyüzü yarılıyormuş gibiydi. Hemen acaba neler oluyor diye şaşkınlıkla dışarıya koşmuştuk. Mehmet, 'Duyuyor musun, doğanın müziği bu. Büyük bir kaos. İçinde hem çatışma var hem de harmoni. İşte tüm evren burada bizimle şimdi' dedi. Güneş doğdu ve yürümeye devam ettik." Pozitif'in kurucu ortaklarından Mehmet Uluğ, 2003'te yaşama veda ettiğinde yakın arkadaşı Filiz Sızanlı, onunla ilgili anısını böyle anlatıyordu. Doğa ve müzik Mehmet Uluğ için vazgeçilmezdi. Doğanın müziğini, müziğin doğasını keşfetmiş, hayatı boyunca tüm evreni bu iki tutkusuyla kucaklaşmıştı. En büyük hayali Türkiye'nin doğa harikası köşelerinde müzikli etkinlikler düzenlemekti. Vefatının ardından müzik yolculuğuna birlikte çıktığı dostları ve ailesi Uluğ'un hayalini gerçekleştirmek için adeta kolları sıvadı. Bu yıl Kapadokya'da birincisi gerçekleştirilen müzik, sanat ve gastronomi festivali Cappadox atılan önemli adımlardan biriydi. Bir başka güzel haber ise geçen hafta geldi. Mehmet Uluğ Müzik Evi (MUME), Düşler Akademisi Kaş'ta açılmıştı. Evet, Uluğ'un anısını yaşatacak olan müzik evi tam da doğanın kalbinde yaşama geçirilmişti. Müzik evinin hayata geçirildiği Düşler Akademisi Kaş, dünyanın her yerinden gelen gençlerin gönüllü çalışmalarıyla güçlenen bir köy akademisi. Kaş'ın Çukurbağ Köyü'ndeki kamp alanında Çukurbağ İlkokulu'nun binası kullanılıyor. Okul binasının yanı sıra bir yatakhanesi, mutfağı, tarlası ve çiftliği bulunan kampta, gerekçesi ne olursa olsun toplumsal dışlanmayı yaşayan tüm birey ve gruplara alternatif, yenilikçi ve sürdürülebilir yöntemlerle ücretsiz eğitimler sunuluyor.

MÜZİSYENL ERE DE AÇIK

Geçen yıl Akbank Caz Festivali kapsamında gerçekleştirilen Mehmet Uluğ Anma Gecesi'nden elde edilen gelirle ilk adımları atılan Mehmet Uluğ Müzik Evi de engelli ve sosyal dezavantajlı bireylerin sanat yoluyla sosyal hayata katılımını hedefliyor. Mehmet Uluğ Müzik Evi'nde bulunan kayıt stüdyosunda, Düşler Akademisi'nin konuk ettiği gençlerin yanı sıra isteyen her müzisyen, belirli bir ücret ödeyerek stüdyoda kayıt yapabiliyor. Bu sayede Düşler Akademisi'ne de destek olunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güneş doğdu, müzik evi açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN