Mini barı götüren de var, lavaboyu söken de

Tatilciler otel odalarını boşaltmaya devam ediyor. Şampuan, terlik dışında odalardan öyle şeyler (ç)alanlar var ki insan hayrete düşüyor...

Giriş Tarihi: 22.8.2015
Mini barı götüren de var, lavaboyu söken de
Otel odalarından ne alırdınız?

Müşteriler konakladıkları otellerden eşya alıyor! Bu yeni bir haber değil. Kimi şampuan, kimi saç bonesi, kimi de tarak ya da ayakkabı parlatıcısı... Üstelik herkesin alma nedeni farklı. Bazısı hatıra olsun diye kalem ve defteri alıyor, bazısı verdiği astronomik rakamın hakkını almak için etrafta ne varsa topluyor. Bir de sırf hoşuna gittiği için koca yastığı valize atanlar var. Elbette otelden alabileceklerimiz olduğu gibi bir de 'çalma' eylemine girenler var. Örneğin banyoya konan şampuan, saç kremi, kişisel bakım ürünleri, dikiş seti, terlikler, ayakkabı parlatıcısı, çamaşır torbası, defter, gelen günlük gazeteler ve kalem alabileceklerimiz listesinde. Birçok müşteri 'alabilecekler' listesiyle yetinmeyip televizyon kumandasının pilini, abajurdaki ampulleri, odaya servis menüsünü hatta süs olarak etrafa konan vazo gibi aksesuvarları da alıyor. Hotel.com'un araştırmasına göre otellerden en fazla eşya alanlar Arjantinliler. Yapılan araştırmaya göre yüzde 70'i seyahate gittiğinde odadan bir şeyler valize koyuyor. İspanyol ve Singapurlularda da bu rakam oldukça fazla. İngilizlerin de yüzde 69'u otellerden eşya aldığını belirtiyor.

KETTLE VE ÇATAL-BIÇAK
Ücretsiz olarak bizim olmadığı halde en sık alınan eşyaların başında havlu ve yastık geliyor. Çoğu zaman işletme yastığın ücretini faturaya ekliyor. Kumandanın pilleri, saç kurutma makinesi ve ampuller de en fazla alınan eşyalar. Oda servisinde gelen çatal-bıçak takımını eve götürenlerin sayısı da küçümsenecek cinsten değil. Halı, perdeler ve su ısıtıcıları da otel müşterilerinin bir kısmının yanında götürdüğü eşyalar. Ama bu eşyaların kesinlikle otele ait olduğunu söylemekte yarar var. Yurtdışında birçok otel işletmesi giden eşyaların geri gelmesi için gerekli atılımlarda bulunuyor. Ne de olsa az değil! American Otel ve Konaklama Derneği'nin yaptığı araştırmaya göre otellerin alınan ya da çalınan eşyalar yüzünden masrafları yıllık 100 milyon doları buluyor.

LİSTE UZUN

Bugüne kadar otel odalarından çalınan en ilginç eşyalar listesinde pahalı bir sanat eseri de var mini buzdolabı da...
1
Mini barın içinin boşaltılmasına birçok otel aşina. Ama Dubai'de ultra lüks otelde bir müşteri içindekileri boşaltıp mini barın kendisini götürmeyi tercih etmiş. İnsan havalimanından ülkesine nasıl götürdüğünü düşünmeden edemiyor.
2
W Hong Kong'ta konaklayan bir müşteri 300 bin dolarlık Andy Warhol tablosunu kimseye fark ettirmeden götürmeyi başarmış. Sanat aşkı bu olsa gerek!
3
Lobide duran kuyruklu bir piyanonun çalındığını hayal edebiliyor musunuz? Evet, Best Western Otel'inde içeri giren ve son derece şık görünen üç kişi piyanoyu iterek önce dışarı çıkardı, ardından sokağın sonuna kadar sürükleyerek götürmeyi başardı.
4
Four Seasons Beverly Hills otelinde bir müşteri odasındaki mermer şömineyi söküp götürmeyi başardı.
5
Mayfair'deki Chesterfield Hotel'in girişindeki iki antika büst bilinmeyen kişiler tarafından alındı. Ertesi gün ise siyah bir taksinin bagajında otele iade edildi.
6
Duş başı, hidro-masajlı duş ünitesi, lavabo ve klozet kapağı... Berlin'deki bir otelde konaklayan müşteri evinin banyosunu otel odasından transfer etmiş belli ki...
7
Amerika'da Holiday Inn'de konaklayan bir çift ise otoparka yakın bir oda tutup, yataktan televizyona kadar bütün eşyaları nakliye otobüsüne taşıyıp götürdü.
8
Birmingham'daki Hotel du Vin'deki bir müşteriyse duvarda asılı olan doldurulmuş hayvan başını çalmaya çalıştı. Ancak otel personeli tarafından yakalanınca arkadaşı düğün hediyesi olarak o başı ona satın aldı.

ODALARA NE OLDU?
Her zaman Booking.com adresinden otel ayarlayan biri olarak geçtiğimiz hafta Göcek'te D-Resort Oteli için Tatilsepeti.com'u denedim. İki oda satın aldık. Hem siteyi hem de oteli arayıp onayını aldıktan sonra uçak biletlerini de geri iade edilmeyecek sınıftan aldık. Aynı akşam Tatilsepeti. com arayıp oda olmadığı bilgisini paylaştı. 10 gün sonra paramızı iade edeceklerini ve uçak biletleri için de yapabilecekleri bir şey olmadığı söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mini barı götüren de var, lavaboyu söken de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN