Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sanat sonbaharı

Giriş Tarihi: 29.8.2015
Sanat sonbaharı

Bienal, ArtInternational, Communicating the Museum, Zero, Nerden Geldik Buraya? Eylül ayında dört bir yanımız çağdaş sanat. Peki ama hangisinde ne var? Neyi görmezsek olmaz? İşte yazın bitişinin içimizde yarattığı kederin biraz olsun hafiflemesini sağlayacak sanat sonbaharında hayatta kalma rehberi

Sonbahar gelince şehir hareketlenir. Okullar açılacak diye tersine bir göç yaşanır önce. Kültür sanat faaliyetleri başlar. Sinema salonları ve galeriler canlanır. Bu sene de eylül, İstanbul'da sanat ayı olacak. 14. İstanbul Bienali gerçekleşecek. İlk iki yılında da beğenilen çağdaş sanat fuarı ArtInternational, yine Haliç Kongre Merkezi'nde, üçüncü defa düzenlenecek. Her yıl farklı bir ülkede gerçekleştirilen etkinlik Communicating the Museum, bu yıl İstanbul'da. Eş zamanlı başka organizasyonlar da sinerjiyi artıracak. Küratör, koleksiyoner, sanat profesyoneli, sanatsever ve sektörün pek çok siması İstanbul'da buluşacak. İşte yazın bitişinin içimizde yarattığı kederi biraz olsun hafifletmemizi sağlayan sanat sonbaharında hayatta kalma rehberi.

ArtInternational 5-6 Eylül


Çağdaş İspanyollar şehri ele geçirecek

Türkiye'nin sanat takvimine iki yıl önce katılmasına rağmen kendine kalıcı bir yer edinen çağdaş sanat fuarı ArtInternational, üçüncü yılında da dikkat çekici bir programla karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Bu yıl 4-6 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek ArtInternational'ın odak ülkesi İspanya. İspanya'dan 15 galeriyi İstanbul'da buluşturacak fuar, İspanyol güncel sanatını keşfetmek için önemli bir fırsat sunuyor. Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleşecek fuar, aynı zamanda 27 ülkeden 88 seçkin galeriyi ağırlayacak. Fuarda kimler yok ki? Çizim yaptığı duvarlar sökülüp milyon dolarlara satılan grafitti sanatçısı Banksy, pop art akımının öncüsü Andy Warhol, Joan Miro, David Hockney, Grayson Perry... ArtInternational, 5 ve 6 Eylül tarihlerinde 12.00-20.00 saatleri arasında sanatseverlerin ziyaretlerine açık olacak. 31 Ağustos'a dek Biletix'ten yüzde 30 indirimli alınabilecek fuar biletleri, günlük tam 30 TL, iki günlük tam 45 TL, 3 günlük öğrenci 15 TL olarak satışa sunuldu.

14. İstanbul Bienali 9 Eylül-1 Kasım


Tuzlu suyu keşfedin

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 14. İstanbul Bienali, 5 Eylül-1 Kasım 2015 tarihleri arasında. Carolyn Christov-Bakargiev tarafından şekillendirilen bienalin başlığı TUZLU SU: Düşünce Biçimleri Üzerine Bir Teori. Bienalde, Afrika, Asya, Avustralya, Avrupa, Ortadoğu, Latin Amerika ve Kuzey Amerika'dan 80'in üzerinde katılımcının çalışmaları Boğaz'ın Avrupa ve Anadolu yakasında bulunan 30'dan fazla mekânda gezilebilecek. TUZLU SU, müzelerin yanı sıra tekneler, oteller, eski bankalar, otoparklar, bahçeler, okullar, dükkânlar ve özel konutlar gibi kara ve su üzerindeki geçici yerleşim alanlarına yayılacak. Sergi, Karadeniz'deki Rumelifeneri'nden Yunan mitolojisinde Altın Post'u arayan İason önderliğindeki Argonotlar'ın geçtiği, sekiz bin beş yüz yıl önce bir su kanalı olarak açılmış dar ve kavisli bir fay hattı olan İstanbul Boğazı'na, oradan da Akdeniz'e doğru, Bizans İmparatorluğu'nun düşmanlarını sürgün ettiği ve Troçki'nin 1929'dan 1933 yılına kadar yaşadığı Büyükada'ya uzanacak.

BİENALDE KAYBOLMADAN NASIL GEZİLİR?


Sanatseverlerin en az üç günde gezebileceği 14. İstanbul Bienali'nde, İstanbul Modern, ARTER, Özel İtalyan Lisesi ve Galata Özel Rum İlköğretim Okulu gibi mekânlar karma sergiye ev sahipliği yaparken, diğer tüm mekânlarda tek sanatçı ya da sanatçı topluluklarının işleri görülebilecek. Galata-Tophane-Beyoğlu mekânlarını yürüyerek keşfetmek en iyisi. Bienal gezisine, Bankalar Caddesi üzerinde, 19. yüzyılda, Osmanlı Bankası'nın merkez binası olarak Fransız asıllı Levanten mimar Alexandre Vallauri tarafından tasarlanan ve 2011 yılında restore edilerek yeniden açılan SALT Galata ile İstanbul doğumlu İtalyan mimar Antoine Tedeschi tarafından 1863 yılında Neo-Rönesans stilinde inşa edilen tarihi Sümerbank binası ve yakın zamanda yeniden açılan Vault Karaköy The House Hotel'den başlanabilir. Buradan deniz seviyesine doğru giden yolun sol tarafında yer alan, 1913 yılında Vasileios Kouremenos tarafından inşa edilen ve şu anda Sabancı Üniversitesi'ne ait olan Minerva Han içindeki Kasa Galeri'ye geçilebilir. Kemeraltı Caddesi'nden devam eden rotada ise neo-klasik mimariye sahip Galata Özel Rum İlköğretim Okulu ziyaret edilebilir. Bu rotadaki bir sonraki mekân, Tophane Meydanı'nın 1957-58 yıllarındaki düzenlenmesi sırasında ambar olarak, ünlü mimar Sedad Hakkı Eldem yönetiminde inşa edilen, 2003'te Türkiye'nin ilk modern sanat müzesine dönüştürülen ve 11 Aralık 2004'te Karaköy'de açılan İstanbul Modern olacak. Müze bienal kapsamında karma serginin yanı sıra tarihi konumlandırmalara da ev sahipliği yapacak. 50'li yıllara kadar tütün deposu olarak kullanılan ve şu anda kâr amacı gütmeyen bir sergi alanı olarak faaliyet gösteren DEPO da bienale ev sahipliği yapacak. Tophane bölgesindeki Boğazkesen Caddesi üzerinde yer alan bir otopark ve bir dükkân da bienal mekânları arasında. 1894'teki İstanbul depreminden üç yıl sonra, 1897'de inşa edilen Brukner Apartmanı, yazar Orhan Pamuk tarafından 1999'da satın alındı ve Masumiyet Müzesi'ne dönüştürüldü. Masumiyet Müzesi de bienale ev sahipliği yapacak.

HAYALİ MEKANLAR

1861'de kurulan ve 1919'da Tom Tom Kaptan sokağındaki bugünkü yerine taşınan Özel İtalyan Lisesi bir diğer bienal mekânı. Bu mekânın çeşitli katlarında beş sanatçının projesi yer alacak. Zenovitch ailesi tarafından 1890'larda inşa edilen ve 2010 yılında The House Hotel Galatasaray olarak yenilenen otelin bir odası ile yine Galatasaray bölgesindeki Bostanbaşı Sokak'ta yer alan eski bir ev de bienalin sergi mekânlarından olacak. 1901'de inşa edilen Cezayir binası da bir sanatçı projesine ve kamusal program etkinliklerine ev sahipliği yapacak. Ziyaretçiler, İstiklal Caddesi'nden Tünel Meydanı'na doğru ilerlerken, 1863 yılında kurulan İtalyan işçi derneği Societe Operaia tarafından yaptırılan ve adını 19. yüzyılda uzun yıllar İstanbul'da yaşamış Giuseppe Garibaldi'den alan Casa Garibaldi binasını görecekler. Restorasyon çalışmaları devam eden bu bina da bienalin ziyarete açık olmayan "hayali" mekânlarından biri olarak konumlanıyor. İstiklal Caddesi üzerinde 1910'lu yıllarda mimar Petraki Meymaridis Efendi tarafından "Meymaret Han" adıyla inşa edilen ve 2010 yılında Vehbi Koç Vakfı tarafından kâr amacı gütmeyen bir sergi alanına dönüştürülen ARTER binası, üç sergi katında bienale ev sahipliği yapacak. Orijinali 1893 yılında mimar Achille Manoussos tarafından tasarlanan Bristol Oteli binasının, 2005'te cephesi korunarak renove edilmesiyle inşa edilen Pera Müzesi de üçüncü katıyla bienal mekânları arasında yer alıyor. Bu bölgedeki son sergi mekânı ise, Kamondo ailesi tarafından 19. yüzyılda inşa ettirilen ve 2007 yılında restore edilerek 2012'den beri hizmet veren ADAHAN Otel'in bir odası ile otelin altında bulunan Sarnıç olacak.

BÜYÜKADA, ŞİŞLİ VE MEİS'DE SANAT

Kadıköy ve Büyükada'da da farklı mekânlar 14. İstanbul Bienali projelerine ev sahipliği yapacak. Kadıköy Yeldeğirmeni'nde yer alan bir sanatçı atölyesi de mekânlardan biri olacak. 14. İstanbul Bienali'nin Şişli bölgesinde iki sergi mekânı olacak: 1903-2004 arasında Anarad Hığutyun Okulu olarak hizmet verdikten sonra yeniden inşa edilerek 2015 yılında açılan Hrant Dink Vakfı ve Agos'un yeni binası ile Agos'un Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in Ocak 2007'de önünde öldürüldüğü, Pangaltı'daki vakfın ve gazetenin eski merkezi Hrant Dink Vakfı ve Agos - Parrhesia Alanı. Bienalin son iki mekânı da Kuzey Marmara'da. Rumelifeneri'ndeki deniz feneri bir sanatçının projesine ev sahipliği yapacak. Soğuk savaş döneminden kalan paslanmış bir radarın bulunduğu Boğazın Anadolu yakasındaki Riva Kumsalı da bienalin ziyarete açık olmayan mekânları arasında yer alacak. Son olarak, bienalin geçici mekânlarından biri de Türkiye kıyılarından iki kilometre uzaklıkta olan Yunanistan adası Kastellorizo (Meis). Adada 7-13 Eylül 2015 tarihleri arasında bir proje gerçekleştirilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanat sonbaharı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN