Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ayaklı sözlük Eminem

Müzisyenler şarkı sözlerini yazarken binlerce farklı sözcük kullanıyor. Bu konuda Eminem rakip tanımıyor. Sözcük dağarcığı ortalamanın altında olan müzisyenler arasındaysa Michael Jackson, Katy Perry, Neil Diamond gibi isimler var

Ayaklı sözlük Eminem
Son yıllarda genç kuşağa yöneltilen başlıca eleştirilerden biri de sözcük dağarcıklarının zayıf, iletişimlerin birkaç yüz kelimeyle sınırlı olması. Oysa ki ünlü rapçi Eminem'e kulak verseler -ki birçoğunun idolü olduğuna eminim- birkaç yüz kelimeyle değil, birkaç bin kelimeyle konuşmaları işten bile değil. Bu çıkarıma nasıl vardığıma gelince... Geçen günlerde Musixmatch adlı sitede gezinirken sitenin yaptığı bir araştırmaya denk geldim. 38 dilde yedi milyondan fazla şarkının sözlerini yayınlayan sitenin mühendislerinden Varun Jewalikar ve stajyer Nishant Verma'nın birlikte yürüttüğü araştırmada ünlü müzisyenlerin şarkıları üzerinden kelime dağarcıkları karşılaştırılmış. 25 farklı müzik türünde 93 müzisyenin dahil edildiği araştırma sonucuna göre rap müziğin beyaz idolü tam bir ayaklı sözlük. Şarkılarında kullandığı sözcük sayısı 8 bin 818. Eminem'i 6 bin 899 sözcükle hip hop dünyasının büyük ismi Jay Z, 6 bin 569 sözcükle 1996'da öldürülen Tupac Shakur, 5 bin 69 sözcükle Kanye West ve 4 bin 883 sözcükle folk müziğin efsane ismi Bob Dylan takip ediyor. Eminem, 2010'da verdiği bir televizyon röportajında zamanında sözlük okuduğunu anlatmış ve nedenini de şöyle açıklamıştı: "Ne zaman ihtiyacım olsa çekip çıkarabilmek için sözcük dağarcığımda bu kelimelerin olmasını istedim. Onlar şimdi kilitli bir yerde tutuluyorlar."

ORTALAMAYI GEÇEMEYENLER

Araştırmaya geri dönersek, Mariah Carey, The Who ve The Beatles şarkılarında kullandıkları sözcük sayısı en az olan müzisyenler arasında. Yine araştırmanın sonuçlarına göre müzisyenler ortalama 2 bin 667 sözcük kullanıyor. Örneğin Bohemian Rhapsody'nin usta işi sözleri bile Queen'in skorunun 2 bin 668'in üzerine çıkmasına yetmemiş. Taylor Swift'in ortalaması da 2 bin 524. Michael Jackson, Katy Perry ve Neil Diamond da ortalama sayının altında kalanlar arasında. Araştırma, her müzisyenin sözleri en uzun olan 100 şarkısı üzerinden gerçekleştirilmiş. Elbette sıralama bir müzisyenin diğerinden daha iyi olduğunu göstermiyor. Ama pop, rock ve hip hop müzisyenlerinin bu şekilde karşılaştırılması ilginç. Özellikle de Bob Dylan gibi bir kent ozanının Eminem'in yarısı kadar sözcük kullanarak şarkılarını yaptığını bilmek insanı şaşırtıyor. Araştırma, sitedeki açıklamada da değinildiği gibi bir anlamda şarkı sözü yazarlarının beyinlerine sızma şansı veriyor. Kiminin sadece birkaç kelimeyle kalbimizi paramparça ettiğini, kiminin de binlerce kelime kullanarak ortaya çetrefilli bir resim çıkardığını gösteriyor. Aslında durumu en güzel John Lennon'ın White Album'de yer alan Julia adlı şarkısının ilk cümlesi özetliyor: "Söylediklerimin yarısının anlamı yok, ama sana ulaşabilmek için söylüyorum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ayaklı sözlük Eminem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN