Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aşk romanlarını o sattırıyor

Jason Aaron Baca'nın yüzü size tanıdık gelebilir. Özellikle aşk romanları okumayı seviyorsanız. Kaliforniyalı model, bugüne kadar tam 404 aşk romanının kapağında modellik yapmış. İşte hayalleri süsleyen aşk romanı kahramanlarının ete kemiğe bürünmüş hali

Giriş Tarihi: 3.10.2015
Aşk romanlarını o sattırıyor
Derleyen: Meltem Fıratlı

"Genç adam içeri girdiğinde kalbinin atışları o kadar hızlanmıştı ki, yerinden çıkacağını sandı.", "Hayatı boyunca aradığı kadın karşısında duruyordu. Zamanın tam da şu an durmasını istedi"... Eğer bu cümlelere ya da benzerlerine rastladıysanız büyük olasılıkla elinizde tuttuğunuz bir aşk romanı demektir. Ülkemizde bir dönem beyaz dizi olarak ünlenen, romantik ilişkileri anlatan aşk romanlarının dünya çapında milyonlarca tutkunu bulunuyor. Yayınlanan romanlar ortalama 90 dile çevriliyor.

ROLÜ ÖNEMLİ


Aşk romanlarının içeriği kadar kapağı da okuru etkilemede önemli rol oynuyor. Bu yüzden kapaklarda çoğunlukla hayalleri süsleyen çekicilikte kadınlar ve yakışıklı erkekler yer alıyor. Bu tür romanların okuyucularının yarıdan fazlası kadın olduğu için özellikle erkek modelin önemi büyük. Çünkü okur, romanın erkek kahramanını kapaktaki modelle özdeşleştiriyor. 80'lerde ve 90'ların başında İtalyan model, oyuncu Fabio Lanzoni, uzun saçları ve kusursuz vücuduyla yüzlerce aşk romanın kapağını süslemiş ve bu sayede dünya çapında üne kavuşmuştu. Günümüzde ise ilk akla gelen isim tam 404 (bu sayı sürekli artıyor) aşk romanının kapağında yer alan 41 yaşındaki Kaliforniyalı model Jason Aaron Baca. Baca için macera 10 yıl önce bir kitapçı vitrininde sergilenen aşk romanının kapağındaki erkek modelin dikkatini çekmesiyle başlamış: "Güzel vücutlu, sert görünümlü bir adamdı. Tam da aynaya baktığımda kendimi görmek istediğim gibi. O anda tutkumun kurbanı olmuştum artık. Kapak modeli olmaktan başka bir şey istemiyordum." O güne kadar sadece fitness ve moda markalarının reklamlarında oynayan ve aşk romanı kapağı modelliğine nereden başlayacağını bilemeyen Baca, işe birkaç yayıncıyla iletişim kurmakla başlamış. Birkaç ay sonra yayıncılardan biri bağlantıya geçerek, yakın zamanda yayınlanacak bir aşk romanı için çekim yapmayı teklif etmiş. Baca çekim günü öyle heyecanlanmış ki yaşadığı yerden 80 km uzaklıktaki stüdyoya giderken her benzin istasyonunda tuvalet molası vermek zorunda kalmış. Neyse ki çekim başarılı geçmiş. Dergi, katalog gibi normal çekimlerde modellerden farklı pozlar verip değişik mimikler yapmaları istenirken aşk romanı kapağında yer alacak model için süreç farklı işliyor. Onlara nasıl bir kahramanı canlandıracağı önceden söyleniyor. Bir outdoor tutkunu da olabilir, centilmen bir aşık ya da eski sevgili de. Yakışıklı model işini fazlasıyla ciddiye alıyor. Romanları yazan yazarlara karşı sorumluluğu olduğuna inanıyor: "Yarattıkları kahramanları doğru bir imajla temsil etmek tamamen benim sorumluluğumda. Tüm o sayfalar boyunca hakkında konuşulan kahraman benim." Kapaklarında poz vermek kadar, romanları okumak da hoşuna gidiyor onun: "Romanları okumaktan gerçekten keyif alıyorum. Oldukça etkileyici oluyorlar. Ne zaman kapağında yer aldığım bir roman elime geçse, sayfalarını çevirmeye başlayıp 'Bakalım bu kez neyin peşindeyim?' diyorum."

OYUNUN KURALI

Yüzlerce romanın kapağını süslemek hiç de kolay değil. Öncelikle hep fit olmak zorundasınız. Baca da formunu sürekli diyet yaparak ve haftada altı gün birer saat ağırlık çalışarak koruyor. "Çok çalışıyorum çünkü kaslar eşittir güzel bir vücut. Güzel bir vücut eşittir daha fazla kapak." Kadınların fantezilerini süslemek konusunda da bir rahatsızlık hissetmiyor. "Bu oyunun kuralı bu" diyor. Peki eşi bu konuda ne düşünüyor? "Eşim, bu işin keyfini çıkarıyor. Çünkü onun gözünde ben, kirli giysilerini çamaşır sepetine atmayı unutan, duştan sonra havlularını asmayan Jason'ım. Eve geldiğimde onu roman kapaklarındaki gibi kucaklamaya kalksam kahkahalarla güler."

ARKADAŞINA GÖNDER
Aşk romanlarını o sattırıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN