Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Parti gibi maç

Giriş Tarihi: 10.10.2015
Parti gibi maç

A Milli Bayan Voleybol Takımı, Hollanda'da düzenlenen Avrupa Şampiyonası'nda 52 takım arasında dördüncü oldu. Akıllarda maçlardan ziyade, Hollandalı taraftarların voleybol aşkı kalan şampiyonanın son iki maçı için Rotterdam'daydık

Yer Hollanda Rotterdam Ahoy Salonu önü... Hollanda ve Türkiye arasında oynanacak Avrupa Şampiyonası bayan voleybol karşılaşmasını izlemek için buradayız. Uzun bir kuyruk var. Turunculara bürünmüş büyük bir kitle maç izlemek için hazır... Salonda tek renk hakim, o da elbette turuncu... Biraz korkutucu da olsa, ürkek adımlarla ilerleyip kırmızı beyaz bayrağın olduğu noktayı hedefliyoruz. Türk taraftarı görmek bizi mutlu ediyor. Tıka basa Hollandalı dolu salonu görünce ağzım açık kalıyor. Coşku büyük! Ve şov başlıyor... Yanlış yazmadım maç değil şov başlıyor. Takımların kıran kırana mücadelesini izlemek istiyorum ama gözümü seyirciden alamıyorum. Herkes sanki toplu bir gösteriye çıkmışcasına hazırlıklı. DJ müziğin sesini arttırdıkça salon coşuyor. Maskot aralarda dans ediyor. Müthiş bir renk ve eğlence hakim ortama... Hollanda taraftarları bu eğlencenin başrolünde ve "This is voleybol" sloganları eşliğinde takımlarını destekliyor. Moralim yerlerde... "Biz de bir şey yapmalıyız" diyerek gruba yöneliyorum. Orkid'in sponsor olduğu A Milli Bayan Voleybol Takımı'nı desteklemek için Hollanda'ya çağırılan basın mensupları markanın işlevine uygun olarak sadece kadın... Haliyle sesler tiz. "Acaba Filenin Sultanları tezahüratımızı duyuyor mu?" paniğiyle çığlık çığlığayız... Sonuç istediğimiz gibi olmuyor, Hollanda maçı alıyor. Ertesi gün maç ev sahibiyle olmadığı için içimiz rahat. "Belki bu kadar taraftar gelmez" diyoruz. Ve yanılıyoruz. Aynı çoşku, aynı taraftar. Anlaşılan o ki Hollanda'da voleybol maçı izlemek büyük olay. Çoluk çocuk, yaşlı genç herkes salonu doldurup bir yandan maç izliyor, bir yandan eğleniyor. Avrupa Şampiyonası'ndan dördüncü olarak ayrılıyoruz. Ne basketbolda, ne de futbolda bu sezon böyle önemli bir başarıya imza atan takım yok. 52 takım arasında dördüncü olduğumuz için mutluyuz. Ama bu takım daha iyilerini yapar, biliyoruz!

ANKARA BAŞKA
"Niye bizde olmuyor, voleybol ülkemizde de böyle coşkuyla desteklenmiyor?" diye düşünürken maç sonrası sohbet ettiğim takım kaptanı Gözde Kırdar "Siz gelin Ankara'daki maçlarımızı izleyin, oradaki seyirci bundan daha çoşkulu" diyor. Voleybol Federasyona Basın Danışmanı Sezgin Eren Ankara'daki maçları anlatmaya başlıyor: "Ankara'da inanılmaz bir kitle var, futbol ya da basketbol seyircisi değil gelen. Voleybol izlemeye geliyorlar. Özellikle milli maçlarda biletler erkenden tükenir. Yer bulamazsınız. Tabii biz de özel şovlar hazırlıyoruz. Mesela bir master of ceremony'miz var, Mustafa Apaydın... Şovu yöneten kişi. Bir banka çalışanı ama milli maçlarda özel görevli olarak onun adına izin alıyoruz, maçlarımızın şovunu o yönetiyor. DJ'imiz ve maskotlarımız var. Anlayacağımız Filenin Sultanları'nın maçları parti havasında geçiyor. Bilinçli bir seyirci var. Ama bu seyirci kitlesinin İstanbul'da olduğunu söyleyemeyeceğim. İstanbullu taraftar daha çok basketbol ve futbolla ilgili... Seyirci yoğunluğuna göre illeri sıralamak gerekirse, Ankara, İzmir, Mersin, Adana, Samsun, Çanakkale en çok destek gördüğümüz yerler..." Sonuç itibariyle sporda taraftar ve destek önemli. Özellikle kadınların oynadığı takımlarda, çoşkulu taraftar oyunculara büyük motivasyon sağlıyor. Bu nedenle Orkid üç yıl boyunca A Milli Bayan Voleybol Takımı'na desteklemeye ve seyirci olarak da arkasında durmaya söz verdi. İşin ilginç yanı markanın Genel Müdürü 30'larında bir erkek. Murat Ünverdi, Filenin Sultanları'nı desteklemeyi bir sosyal sorumluluk olarak görüyor, "Bu sadece bir milli takım desteği olarak görülmemeli. Kadınların özgüvenini toplum olarak yükseltmemiz gerekiyor. "Kız gibi yap" sloganıyla yola çıkmamızın sebebi bu. Bir şeyi kız gibi yapmak zayıflık değil. Aksine özgünlük. Bu yüzden Filenin Sultanları kız gibi yapıyorlar her şeyi. Ve çok da güzel yapıyorlar" diyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Parti gibi maç
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN