Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çok çekti kadınlar topukludan!

Giriş Tarihi: 17.10.2015
Çok çekti kadınlar topukludan!
Kadınların topuklu ayakkabıyla olan aşk-nefret ilişkisi asla bitmeyecek. Ne onunla oluyor ne de onsuz. Ayağına geçirdiğin andan itibaren olduğundan daha endamlı, boylu poslu oluveriyorsun. Ama her güzel şey gibi bunun da bir faturası var: acı! Kimi sanat eseri kıvamında olan topuklu ayakkabıların yaşattığı acı hatta sağlığı verdiği zararı göz ardı etmekle, etmemek arasında gidip geliyor kadınlar. Fakat bu gidişe dur diyenler hatta isyan edenler de var artık. Geçen hafta son dönemin en popüler mankeni olan Cara Delevingne'in Londra'da katıldığı bir sempozyumdaki durumu da tam olarak bu şekilde açıklanabilir. Women in the World isimli etkinliğe katılan ve moda dünyasındaki deneyimlerini paylaşan güzel manken bir noktada "Ayakkabılar ayağımı sıktı rahat edemiyorum" diyerek ayağındaki Christian Louboutin marka ayakkabılarını çıkardı. Bir yandan konuşmasını sürdüren bir yandan da acı içindeki ayaklarını ovarak rahatlatmaya çalışan Delevigne'in durumu eminim ki hepimizin başına gelmiştir. Aynı Delevingne gibi Hollywood'un en popüler isimlerinden Kristen Stewart da kırmızı halıdayken seksi topuklu ayakkabılarını çıkarıp rahat spor ayakkabı giymesiyle tanınıyor. Birçok Hollywood yıldızı ve manken kırmızı halı etkinliklerine düz sandaletlerle ya da babetlerle katılıyor. Moda ikonu Alexa Chung'ın neredeyse topuklu ayakkabıyla katıldığı tek bir etkinlik bile yok. Victoria Beckham da topuklu ayakkabı sevdasını bir yana bırakıp davetli olduğu etkinliklere düz ayakkabılarıyla katılıyor.

MODAEVLERİ DİRENEMEDİ


Kadınların topuklu ayakkabılara yavaş yavaş sırt dönmesinin en büyük nedeni sağlık sorunları. Ayak ve Ayak Bileği Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Selim Muğrabi "Kadınlar topuklu ve ucu sivri ayakkabı giyerek topuk ağrısı, başparmak çıkıntısı, diz ve bel problemlerine davetiye çıkarıyor." diyor. Özellikle burun kısmı dar, ince ve yüksek topuklu ayakkabılar sağlık için gerçek anlamda büyük problemlere neden oluyor. Yaşanan bu tür sağlık sorunları nedeniyle son beş yılda topuklu ayakkabı giymekten vazgeçen kadın sayısı azımsanmayacak kadar çok. Günlük hayatın koşuşturmacası içinde giyilmesi neredeyse imkansız olan ve biriki saat içinde ayaklarınızın kramplar yaşamasına neden olan bu ayakkabıların kadınları topuk ayakkabıdan soğuttu. Bunun üzerine modaevleri ve ayakkabı tasarımcıları da daha rahat giyilebilir tasarımları piyasaya çıkarmaya başladı.

TASARIMCILAR NE DİYOR?

İşim konforlu ayakkabı üretmek değil

"Bana acı veren ayakkabıların kralı diyorlar ancak benim amacım kesinlikle bu değil" diyen Christian Louboutin, seksi ve iddialı bir ayakkabı giymek isteyen kadınların rahatlıktan ödün vermesi gerektiğini düşünüyor. "Benim amacım seksi ve güzel bir tasarım yaratmak. Bu durumda ilk baktığım şey tabii ki ayakkabıların rahatlığı değil. Ayrıca yüksek topuklu bir ayakkabının olabildiğince rahat olması için gayret ediyorum" diye konuşuyor.

Giyemediğim ayakkabıyı satmam

Charlotte Olympia markasının yaratıcısı İngiliz tasarımcı Charlotte Dellal, bir kadın olduğu için rahat ayakkabı tasarlama konusunda erkek meslektaşlarına göre daha şanslı olduğunu söylüyor. "Giyemediğim ayakkabıyı asla satmıyorum. Sonuçta bir ayakkabının güzel ya da seksi olması bir yere kadar bir kadını tatmin edebilir. Sonuçta rahatlıkla giyemediğimiz ayakkabıları hiç birimiz satın almak istemiyoruz. Ben de tasarladığım her ürünü deneyebildiğim için son derece şanslıyım" diye konuşuyor.

Moda düz ayakkabı ve bot diyor

Tasarımcı Deniz Berdan, beş yıl öncesine kadar iddialı ayakkabılarıyla dikkat çekiyordu. Oysa Berdan'ı son dönemde topuklu ayakkabılarla görmek neredeyse imkansız. "Yılda beş kezden fazla topuklu ayakkabı giymiyorum" diyen Berdan, "Moda da bize düz ayakkabı ve bot giymemizi söylüyor. Son birkaç yıldır 90'ların genel tarzı moda dünyası üzerinde etkili. Bir de rahat ediyorsanız düz ayakkabılardan vazgeçmek oldukça zor oluyor" diyor.

KATLANABİLİR BABETLE GECEYİ BİTİRMEK

Katıldığımız davet ve gittiğimiz eğlence mekanlarında giydiğimiz topuklu ayakkabılar gecenin ilerleyen saatlerinde bizler için gerçekten de bir noktadan sonra dayanılmaz oluyor. Bu durumu ortadan kaldırabilmek için çoğumuz yanımızda babetimizi götürüyoruz. Ancak birçok marka satışa çıkardığı katlanabilir babetlerle kadınlara büyük iyilik yapıyor. Gratis'lerde ve Penti'de satılan katlanabilir babetler birçoklarımız için bir kurtuluş oldu. Amerika'da ve bazı Avrupa ülkelerinde gece kulüplerinde bu tarz ayakkabılar mekanlarda satılıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çok çekti kadınlar topukludan!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN