Tek kişilik yaşamlar

Giriş Tarihi: 31.10.2015
Tek kişilik yaşamlar

Boşanmış, kendi ihtiyaçlarına göre evini yeniden dekore eden insanlar kendilerine tek kişilik yaşamlar kuruyor günümüzde. Bu konuda zorlanan erkeklerin imdadına ise bir danışmanlık şirketi yetişiyor

Etrafımdaki evlilikleri ve dekorasyon anlayışlarını gözlemliyorum. Bazı erkekler evliyken ev ile ilgili her şeye mesafeli duruyor. Özellikle dekorasyon konusuna kapatıyorlar kendilerini. Perdelere, kanepenin rengine, halıya, sehpaya hiçbir şeye karışmayıp, hiçbir konuda fikir beyan etmeyip bütün sorumluluğu sözde daha zevkli olduğunu düşündükleri eşlerine bırakıyorlar. Sonunda ne mi oluyor? Evlilik yolunda gitmez ve boşanma gerçekleşirse daha önce dekorasyonla ilgili süreçlere hiç dahil olmamış, evdeki bütün eşyaların hatta kıyafetlerinin seçimini bile eşine bırakmış erkekler boşandıktan sonra hem sudan çıkmış balığa dönüyor hem de aslında bir takım beğenileri olduğunun farkına vararak yeni yaşamlarında evlerini kendi zevklerine göre dekore etmek için çaba sarf etmeye başlıyorlar. İyi ihtimal bir ses sistemi ve bir kanepe alıp büyük bir iştahla yeni evlerinin dekorasyon işlerine başlamaları. Kötü ihtimal ise hiçbir adım atamayıp, sonunda tek bir mağazadan evin tüm ihtiyaçlarını karşılamaları ya da çok fazla adım atıp, her yere saldırıp evi çıfıt çarşısına döndürmeleri. Tek kişilik yaşamları konu ettik Home Art dergisinin kasım sayısında. Bu sırada ev dekorasyonu konusunda yaşanan sorunlara çözüm getirmek için bir şirket kurulduğunu gördük. Yanlış okumadınız! Özellikle boşanmış ve tek başına yaşayan erkeklere dekorasyon konusunda danışmanlık yapan bir yer var; alışkanlıklara, yaşam tarzına, hobilere göre dekorasyonu ve evin tarzını şekillendirmeye yardımcı oluyor. Bana çok enteresan geldi. Aslında düşününce bu konuda önemli bir boşluk olduğunu fark ediyor insan. Biz eşe dosta yardım ediyoruz genellikle ama kişi etrafında kendisine fikir verecek insanlar yoksa ne yapacak? Yalnızca profesyonel iç mimarlık desteğinden değil, yeni başlayan bir hayatın önceliklerine yönelik bir eleme ve seçme sürecinden söz ediyoruz.

AYRILIĞIN ETKİSİNİ AZALTIN

Projenin yaratıcısı Elif Aslan, dekorasyona çok meraklı biri. Taşınma ve yeni bir eve yerleşme gibi başkalarına adeta angarya gibi gelen şeyler onun adeta hobisi olmuş. Daha önce birkaç defa Home Art dergisinde evini yayımlamıştık; her biri başka evi tabii, çünkü kendisinin bir evde en fazla yaşama rekoru iki yıl! Özellikle boşanmış erkeklere yönelik olarak kurduğu markası Aleph'i anlatıyor: "Ayrılık süreçlerinde çoğunlukla erkeklerin evden ayrıldığını düşünürsek; ayrılmanın duygusal sürecine bir de başka bir eve taşınma, yeni eşyalara karar verme, yeni bir düzen kurma gibi gereklilikler eklenince konu içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Sonuçta da; ya tek bir mobilya mağazasına girerek ihtiyaçların bir kerede satın alındığı, yaşayacak erkeğin kişiliğini yansıtmayan ya da zamansızlıktan bir türlü tamamlanamayan, eksiklerle dolu evler ortaya çıkıyor. Markamız işte böyle zamanlarında erkeklerin hayatına giriyor."

TREND


Devam eden çizgiler

Koltuk ve pufun sanki bir bütünmüş gibi algılandığı takım ama takım gibi olmayan tasarımlar bu sezon dikkat çekiyor. www.modabagno.gr

YENİLİK

Tasarım camla buluşunca

Ünlü tasarımcı Karim Rashid'in, Mey İçki için özel tasarladığı "Karim for Kayra" ürünleri rüzgar ve asma yaprağından ilham alınarak geleneksel cam sanatıyla buluşturuldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tek kişilik yaşamlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN