Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cücelerden bir macera gelir bizlere!

Giriş Tarihi: 14.11.2015
Cücelerden bir macera gelir bizlere!

Macera komedi filmi Ali Baba ve 7 Cüceler Cem Yılmaz'ın sinemasal zekasıyla mizahi zekasını çok iyi harmanladığı bir film. Komedisi yerinde, eğlencesi leziz, seyirlik keyfi de yüksek...

Cem Yılmaz'ın Pek Yakında filmi, sinemamızın 100. yılına enfes bir armağandı. Yılmaz, sinemaya özellikle de Türk sinemasına olan sevgisini ziyadesiyle gösteriyordu bu filmde. Yakın zamanda vefat eden Godzilla Selahattin'den, Şener Şen ve Yavuz Turgul'a, Eşkıya'dan, 70'lerin avantür filmlerine Yeşilçam'a uzanan, filmlerin sorunu çözeceğine inanan karakterleriyle bir güzel ve duygusal yolculuktu Pek Yakında. Ali Baba ve 7 Cüceler de bir anlamda Yılmaz'ın sinemaya olan sevgisinin bir uzantısı. Ama bu sefer tür filmlerine olan sevgisini gösteriyor Yılmaz... G.O.R.A. ve A.R.O.G'un Arif'i gibi keskin pratik zekalı ve en az onun kadar pragmatik bir karakterle, Şenay (Cem Yılmaz) ile tanıştırıyor bizi Yılmaz. Onun ekürisi ise İlber (Çetin Altay). Bahçe için cüceler yapan bu ikili işlerini büyütmek için Sofya'daki bir fuara katılıyor. Ama orada öyle bir karmaşanın içine düşüyorlar ki sonunda kendilerini kötülerin kötüsü oligark Boris Mancov'un elinde esir olarak buluyorlar. Sonrası bizimkilerin Mancov'un elinden kurtulma macerası... Ama bu hiç de kolay olmuyor. Ajan filmleri, masal, macera hatta korku gibi tür filmleri üzerinden bir macera izliyoruz. Yılmaz'ın tür filmlerine olan sevgisi ve sinemasal hakimiyeti filmin anlatımını belirliyor. Yeri geliyor Açlık Oyunları gibi son dönemin popüler filmlere, yeri geliyor eski tip James Bond filmlerine dokunup geçiyor Yılmaz. Ama film komedisini ağırlıklı olarak Şenay'ın ve İlber'in lümpenliğinden alıyor. Her güzel kıza aşık olmak, Avrupa özentisi, yurtdışında yaşanan dil sorunu, Beyaz Türklük, biz çok iyi bir mozaiğiz anlayışı gibi hal durumlarımız üzerinden keyifli, yerli yerinde komedi üretiyor Yılmaz. (Yeri geldiğindeyse güncel espriler yapmaktan da geri durmuyor.)

BEYAZ TÜRK MÜ DEDİNİZ?

Ama bu yerli yerinde komediyi ortaya koyan ekip çalışmasına da şapka çıkarılır. Hem birlikte hem de yeri geldiğinde solo performanslar çok iyi. Şenay, Cem Yılmaz'ın yeni karakteri ama Arif'ten dolayı antrenmanlı gibiyiz ona karşı. Yabancılık çekmiyoruz yani. Ona İlber'de eşlik eden Çetin Altay da gayet yerinde çıkışlarla ve esprileriyle filmi sürüklüyor. Beyaz Türk Tayanç Pakça ise gerçekten unutulmaz bir karakter. Yosiu Mizrahi sanki bu karakter için oyuncu olmuş. Filmin ikinci yarısında, Azeri Sovyet asker olarak devreye giren Zafer Algöz ise açıkçası finale doğru filmin ritmini yükseltiyor. Tıpkı Tarantino'nun sevdiği filmleri, yönetmenleri yeniden hatırlatması gibi Yılmaz, kimi kıymetli ortak değerleri önceki filmlerinde olduğu gibi yine hatırlatıyor bize. Bu sefer hatırlattıkları Barış Manço ile İzzet Altınmeşe. Bu ikiliyle ilgili bölümler açık ara filmin unutulmazları. Yani Ali Baba ve 7 Cüceler Yılmaz'ın özenli popüler komedi filmlerinden biri. Yılmaz bu filmde hem sinemasal zekasını hem de o mizahi zekasını çok iyi harmanlıyor. Komedisi yerinde eğlencesi leziz, seyirlik keyfi de yüksek... Kaçırmayın deriz!
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cücelerden bir macera gelir bizlere!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN