Herkes bir gün yayıncı olacak

Tüm dünyada 100 milyondan fazla kullanıcısı olan canlı yayın uygulaması YouNow kulaktan kulağa yayılıyor. Gelecek hafta itibariyle Türkçeye de çevrilecek olan uygulamanın en önemli tarafı gelir sağlaması

Giriş Tarihi: 21.11.2015
Herkes bir gün yayıncı olacak
Sosyal medya sayesinde insanoglunun hayatı çok daha renkli hale geldi. Artık herkes oturdugu yerden kendi dünyasını, fikirlerini ya da yiyip içtiklerini baskalarına aktarıyor. Twitter ile baslayan, Instagram ile devam eden sosyal medya çılgınlıgında gelinen son nokta ise Periscope gibi kullanıcıların kendi yayınlarını yaptıkları platform oldu. Simdilerde ise yeni bir uygulama gündemde: YouNow... Android telefon ya da tabletten ya da YouNow.com sitesi üzerinden canlı yayın hizmeti veren bir platform burası. Dünya üzerinde 100 milyonun üzerinde takipçisi var. Takipçi kitlesini genelde 25 yas üstü gençler olusturuyor.

BİN KREDİ BEDAVA

YouNow'da canlı yayınlar iki-üç saat kadar sürüyor. Sadece telefon sakası yapanlar da var, küresel bir meseleyi tartısma programı edasında masaya yatıranlar da... Gelir kısmı, YouNow'ın en çok dikkat çeken kısmı. Hesap açtıgınızda size bin kredi bedava veriliyor. Siz de begendiginiz yayıncılara dilerseniz bu kredilerden dagıtıyorsunuz. Ardından dilerseniz yeni krediler satın alıyorsunuz. 6 bin 500 kredi, 129 TL. Burada sato, altın gibi farklı emojiler de var. Begendiginiz yayıncılara bu emojilerden de gönderebiliyorsunuz. Yayıncı da diledigi zaman bu kredileri nakit paraya çevirebiliyor. Kullanıcılar YouTube'dan daha hızlı gelir saglayabildiklerini anlatıyor. Ama burada en önemli olan sey begeni toplamak. Ne kadar begeni alırsanız, o kadar nakit para topluyorsunuz. YouNow'a üye olmak için Facebook, Google ya da Twitter hesabınızın olması yeterli. Ne kadar fazla begeni alırsanız uygulama size o kadar öne çıkarıyor ve trend yapıyor. Böylelikle yeni takipçi kazanabiliyorsunuz. YouNow'ın Türkiye'de de oldukça sıkı takipçileri ve yayıncıları var. 5 bin takipçisi olan Timur Akkurt onlardan biri. Kendi hesabında yaklasık üç saat canlı yayın yapıyor hatta yayınına zaman zaman konuklar da alıyor. Bu aksam saat 17.00'de Eser Yenenler canlı yayın yapacak. Yenenler ilk yayınında yetenek avcısı olacakmıs benden söylemesi.

YOUNOW'DA NASIL BEĞENİ KAZANILIR?
En çok beğenilen yayınlar neler, göz atın.
Söyleyecek ilginç bir konunuz olsun.
Takipçilerinizden beğenmelerini istemeyin, bırakın kararı onlar versin.
Mutlaka izleyicilere kendinizi tanıtın. Siz kimsiniz, dünya görüşünüz ne ve sizi niye izlemeliler anlatın.
Her zaman pozitif olun. Kötü yorumlara karşılık vermeyin, eleştirileri okuyun.
Çılgın olun... Değişik kostümler hazırlayın, yaratıcı olun ve eğlenin.
Zamanı iyi ayarlayın. İki dakikalık saçma şovlarla kendinizi sınırlandırmayın. Tıpkı ulusal kanalda canlı yayına çıkıyormuş gibi programınıza hazırlanın.
Güzel olun. En iyi halinizle izleyici karşısına çıkın.
İnteraktif olun. Seyircilere 'evet', 'hayır'lı sorular sorun.
İyi bir kamera satın alın.
Her gün yayın yapın. n Başka yayıncıları desteklemeyi ihmal etmeyin.
Kısa ve uzun vade hedeflerinizi belirleyin.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Herkes bir gün yayıncı olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN