Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hollywood bestecisi Türkiye'de

Giriş Tarihi: 28.11.2015
Hollywood bestecisi Türkiye'de

Game Of Thrones Player Piano versiyonunda yer alan, Oscar töreninde çalan tek Türk olan Hollywood'un yaratıcı ismi, flüt sanatçısı Burak Beşir rotayı Türkiye'ye çevirdi. Beşir, başarılı aranjör ve besteci Ersan Kutluk'la birlikte Türk dizi ve filmlerinin müziklerine imza atacak

Oscar töreni açılış gecesinde çalan tek Türk müzisyen Burak Beşir, Game of Thrones Player Piano, The Reign ve İspanyolların sevilen dizisi Bajo El Mismo Cielo gibi dünyanın büyük ilgiyle izlediği ünlü dizilerin müziklerinin yapımında yer aldı. Beşir yurtdışındaki başarılarının ardından rotayı Türkiye'ye çevirdi ve aranjör besteci Ersan Kutluk ile güçlerini birleştirdi. Los Angeles'da yaşayan fakat konserler ve müzik çalışmaları için sık sık Türkiye'ye gelen Beşir ve Kutluk artık Türk dizi ve filmlerine müzik yapacak. Türkiye'nin uluslararası müzik arenasında gurur duyduğu yetenekli flüt sanatçısı ve besteci Beşir solo konserlerin yanı sıra dünyanın önemli müzisyenleriyle de konserlerini sürdürüyor. Berklee College of Music'ten mezun olan sayılı Türk müzisyenden biri olan Beşir, Amerikan film ve dizi müzikleri sektöründe beste, aranje ve icracı olarak dikkat çeken çalışmalara imza atıyor. Başarılı besteci ve aranjör Ersen Kutluk ile Türk dizi ve film müzikleri için işbirliği yapan Beşir, Türkiye'de uluslararası müzik festivali ve konserlerde müzikseverlerle buluşacak. Canlı enstrümanlardaki hakimiyetleri ve güçlü besteci özellikleri ile dikkat çeken müzisyenler, Türkiye'nin yanısıra yurt dışında da dizilere ve filmlere müzik yapmaya devam edecek. Burak Beşir'le yurtdışında müzisyen olmanın sırlarını ve projelerini konuştuk;

- Türkiye'de başlayan ve yurtdışında çok iyi kurumlarda devam eden bir müzik kariyeriniz var. Müzik yolculuğunuz nasıl başladı ve devam etti?
- Küçük yaşta Hacettepe Devlet Konservatuvarı'na girdim. Ve yatılı okudum. O yaşlarda aileden uzakta olmak kolay değildi. Daha sonra müzik eğitimi için İngiltere ve ardından İskoçya'ya gittim. İskoç Kraliyet Akademisi'nde solistlik üzerine yüksek lisans yaptım. Bu dönemde İngilizcem çok yeterli değildi. Geliştirmek için çabaladım. Devlet Konservatuarları'nda yabancı dil eğitiminin yeterli verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Kraliyet Akademisi'nden sonra Berklee College of Music inanılmaz bir deneyimdi. Eşim benim adıma başvuru yapmıştı ve kabul edilmişim. Yüzde yüz burslu okumak için çağrıldığımda heyecandan konuşamıyordum.

BÜYÜK ÖZVERİ ŞART

- Müziğe kendini adamak ve bu konuda bir profesyonel olmak için nasıl bir tempo içinde yaşamak gerekiyor?
- Müzik dünyası zorlu. Öncelikle sağlam bir eğitim almanız gerekiyor. Çok çalışmanın yanısıra amaçlarınızı belirlemek, hedefler koymak ve bu hedeflere ulaşmak için bıkıp usanmadan çabalamak gerekiyor. Dünyayı takip etmek, yeniliklere açık olmak ve gerektiğinde risk almayı gerektiren bir süreç. Büyük özveri göstermek şart!

- Ülkemizdeki müzik piyasasını nasıl yorumluyorsunuz?
- Yurtdışında müzisyen haklarını koruyan, gözeten kurumlar çok aktif çalışıyor. Arkadaşlarımdan bildiğim kadarıyla Türkiye'de bu yönde biraz daha kurumsal hareket etmemiz gerekiyor. Özellikle Amerika'da müzisyenler farklı kulvarlarda farklı projeler yapmakta daha cesaretli gibi... Türkiye'de sınırlar biraz daha belirgin çiziliyor. Yurtdışında yaratıcılığınızı ve yeteneğinizi ortaya koyabileceğiniz imkanlar ve projeler daha yaygın.

- Dizi ve film müziği yapmanın incelikleri neler? İzleyici nasıl bir beklenti içinde müzik söz konusu olduğunda?
- Müzik diziye ve filme duygu ve ruh kazandırmada çok etkin rol oynar. Aynı görüntüler, farklı müzik stilleriyle izleyiciye bambaşka duygular kazandırabilir. Müzik filme renk katar. Bazen repliklere gerek kalmadan salt müzikle seyirciye duygu ve mesaj ulaşır. Dizi ve film müziği yaparken takım olarak hareket etmek sonucu daha başarılı kılar.

ARKADAŞINA GÖNDER
Hollywood bestecisi Türkiye'de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN