2016, Afrika lezzetleri yılı olacak

sektör 2016 yılında bizi bekleyen yenilikleri birbiri ardına açıklıyor. Gastronomi dünyasının uzmanları da yeni yılda yükselişe geçecek lezzetleri, trendleri açıkladı. Bakın yeni yılda yeme-içme dünyasında neler olacak, yemekseverler hangi yeni lezzetlerle tanışacak?

Giriş Tarihi: 5.12.2015
2016, Afrika lezzetleri yılı olacak
Yılın son ayına girdik. Her yeri yeni yıl heyecanı sardı. Herkesin dilinde 2016'da neler olacağı... Hepimiz bir yandan 2015'te bizi şaşırtan gelişmeleri konuşuyoruz bir yandan da 2016'da karşımıza çıkacak yeniliklerden merakla bahsediyoruz. Bir yandan da modadan otomotive, mücevherden okuyacağımız kitaplara kadar sektörlerinin uzmanları gelecek yıla dair tahminlerini yavaş yavaş açıklamaya başladı. 2016'da neler yapacağımız bu kadar konuşulurken, şeflerin ve gastronomi dünyasının önde gelenleri de yeni yılda bizi nelerin beklediğini yavaş yavaş açıklamaya başladı. Amerikan Mutfak Federasyonu'na bağlı bin 575 şef geçtiğimiz günlerde; gelecek yıl ön plana çıkacak yiyecek, mutfak, gıda trendlerine dair ön görülerini açıkladı. Şeflerin tek tek öngörülerinden yola çıkılarak 2016'da tüm dünyada yıldızı parlayacak mutfak trendleri oluşturuldu. Genel olarak tabloya bakıldığında yeni yılda bizi daha etnik, daha yerel, daha butik ve özel tatlar bekliyor.

ORTADOĞU YEMEKLERİ ÖN PLANDA
Şefler yıllardır dünya mutfağına damga vuran Çin, Hint, Fransız, İtalyan ve Uzakdoğu mutfaklarının artık geri planda kalacağını belirtiyor. Afrika kökenli kişilerin dünyanın önemli merkezlerine dağılmaları ve kendi mutfaklarını tanıtabilecekleri lüks restoran ve kafeler açmalarının da etkisiyle Afrika mutfağı 2016'nın yükselen trendi olacak. Şu ana kadar bir Afrika yemeği yememiş olabilirsiniz ancak önümüzdeki yıl belki Türkiye'de olmasa da Avrupa ve Amerika'da önemli Afrika restoranlarından birine yolunuz muhakkak düşecek. Ayrıca önümüdeki yıl etnik mutfağa dair her şey, özellikle de baharatlar ön plana çıkacak. Ortadoğu mutfağı da bununla birlikte 2016 yılında bir yükseliş yaşayacak. Ortadoğu kökenli turistlerin dünyanın dört bir yanına gitmesi ve gittikleri yerlerde kendi mutfaklarına dair öğeleri aramaları bunda önemli bir etkiye sahip olacak. 2016'da butik ve olabildiğince yerel ne varsa yeme-içme gündeminin ilk maddelerinde yer alacak. Mesela yerel bitki ve meyvelerden butik olarak üretilen her türlü alkollü ya da alkolsüz içecekler, yerel dondurmalar, yerel butik kasaplar ve yerel ekmekler tam olarak yükselişe geçecek.

SALATAMIZ KALELİ OLSUN

Son birkaç yıldır birbirinden farklı materyallerden yapılan her tür salatayı yemeğe alıştık. Kinoanın ardından önümüzdeki yıl kaleli salata en çok yiyeceğimiz şey olacak. Hindistan cevizi suyu en çok tüketeceğimiz su olacak. Glutensiz yiyecekler yükselişe geçecek. Ayrıca tam buğday ekmekleri, esmer pirinç gibi sağlıklı besinler 2016'nın olmazsa olmazları olacak. Düşük kalorili atıştırmalıklar, bezelye gibi yeşil sebzeler vejeteryan gıdalar 2016'nın yükselen trendleri arasında yer alacak. Ayrıca çiçekler daha geniş şekilde içecek ve yiyeceklerde kullanılacak. Çiçek aromalı içecekleri 2016'da bol bol tüketeceğiz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2016, Afrika lezzetleri yılı olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN