Türkiye'nin en iyi haber sitesi

7/24 şehirde yaşam

Giriş Tarihi: 5.12.2015
7/24 şehirde yaşam
Editors yeni şarkılarıyla geliyor
Yeni albümü In Dream'i ekim ayında yayınlayan İngiliz rock grubu Editors, yarın Volkswagen Arena'da konser verecek. Kapılar 18.00'de açılırken konsere kadar fuaye alanında çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek. Editors'tan önce sahnede Türk alternatif rock müzik grubu BIZ olacak. Bilet fiyatı 85 TL.

Ortaçgil ve Tezer aynı sahnede
Zorlu Performans Sanatları Merkezi Turkcell sahnesi, 8 Aralık'ta iki usta yorumcuyu ağırlıyor. Bülent Ortaçgil ve Birsen Tezer, salı günleri gerçekleşen Gururla Yerli Konserleri'nin bu haftaki konukları. Saat 21.00'de başlayacak konserin bilet fiyatları 45 TL ile 135 TL arasında değişiyor.

Alman plak şirketinden çıkarma
Bu akşam Alman plak şirketi Denovali ailesi Salon'a konuk oluyor. 21.30'da dinleyicilerle buluşacak olan Orson Hentschel, sahneyi daha sonra 22.40'da Greg Haines'e bırakacak. Ardından, saatler 00.00'ı gösterdiğinde Ah! Kosmos gecenin kapanışı için sahnede olacak. Bilet fiyatları ayakta 40 TL, öğrenci 30 TL.

MEKAN

Hem alışveriş hem yemek
Beşiktaş'ta Ihlamurdere Caddesi üzerinde arka arkaya açılan sevimli kafeleri İstanbul'da yaşayıp da bilmeyen yoktur herhalde. Geçen hafta yaklaşık iki yıldır mağaza olan Noh'un bünyesine kafe hizmeti de eklediğini fark ettik. Mimar Halil Abanoz ve inşaat mühendisi Ceyhun Keskin'in ortaklığındaki mekanın özellikle arka bahçesi çok keyif alacağınız bir ortama sahip. Çoktan bu kafeyi keşfedenler önlerinde laptopları, ders ya da iş notlarıyla ortamın müdavimi olmuş bile. Menülerini eski plaklar üzerine yerleştiren kafe ortakları, haftada bir ya da iki gün plak koleksiyonlarını dinlemeye açtıkları performans akşamları düzenliyor.

TİYATRO

Fosforlu Cevriye şimdi müzikal
Suat Derviş'in en bilinen eseri Fosforlu Cevriye; sinemada, tiyatroda ve müzik dünyasında kendisine yer bulmuş nadir eserlerden biri. 1930'larda İstanbul'un Galata semtinde yaşayan sokak kızı Cevriye'nin polisten kaçan bir adama aşkını konu alan yapıt, bu sezon Fosforlu adıyla Tiyatro Kare tarafından sahneye konuluyor. Nedim Saban'ın yapımcılığını üstlendiği, Tuncer Cücenoğlu'nun uyarladığı, Serkan Üstüner'in yönettiği müzikalde Fosforlu Cevriye karakterini ödüllü oyuncu Ayça Varlıer canlandırıyor. Oyun bugün 20.30'da Kadıköy Halk Eğitim Merkezi'nde. Tam bilet 78,50 TL. Biletler Biletix'te.

Ata dair ne varsa bu sergide!
Dünya çapında sayısız ödül alan, Türkiye çağdaş sanatına önemli katkıları bulunan, 2011'de 50. sanat yılını kutlayan, usta ressam ve grafik sanatçısı Prof. Dr. Süleyman Saim Tekcan'ın At'nağme - Atlar ve Hatlar sergisi Üsküdar'da sanatseverlerle buluştu. Atları coşkulu ve masalsı bir dille yorumlayan sanatçı, sanat hayatının son otuz beş yılındaki resim ve gravürlerinde hep at figürüne yer veriyor. "Atlar güç kaynağıdır" diyen Tekcan'ın heykelleri ve gravürlerinde özgürlüğün ve hareketin sembolü atlar var. Sergiyi 20 Aralık'a kadar ziyaret edebilirsiniz.

SERGİ

Bosna Savaşı'ndan kalan izler
Arter'de bu cuma Bosnalı sanatçı Sejla Kameric'in Bim Bam Bom Çarpınca Kalp adlı sergisi açılıyor. Kameric'in kendi deneyimlerinden, anılarından ve hayallerinden hareketle şekillenen işleri, zor zamanlarda hayatın inceliklerinin bir kenara itilemeyeceğini hatırlatıp bu yolla karmaşık bir psiko-coğrafi manzarayı gözler önüne sererken, insanın direnme gücünü de vurguluyor. Küratörlüğünü Başak Doğa Temür'ün yaptığı, 28 Şubat'a kadar açık kalacak sergide video, fotoğraf, yerleştirme ve heykel gibi çeşitli mecralardaki işlerin yanı sıra, sanatçının bu sergi için ürettiği üç yeni yapıtı da gösteriliyor.

DİNLETİ

Taner 100. yılında anılıyor
Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatının önde gelen kalemlerinden Haldun Taner, doğumunun 100. yılında en sevilen hikayelerinden oluşan yepyeni bir dinletiyle anılacak. Atilla Birkiye'nin düzenlediği, Mehmet Birkiye'nin sahneye uyguladığı İnsan Sadece Bir Araç isimli dinletide usta tiyatrocular Tilbe Saran, Metin Belgin, Bülent Emin Yarar ve Hakan Gerçek, Haldun Taner'in Bayanlar 00, Konçinalar, İznikli Leylek ve Sancho'nun Sabah Yürüyüşü hikâyelerini seslendirecek. (7 Aralık pazartesi)kleşecek.

GÖSTERİ

Müzikaller arası yolculuk
Didem ve Sinem Balık, OperaTwins projesiyle bugün Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi'nde olacak. Geniş bir repertuvara sahip olan iki kardeş, Lüküs Hayat, Yedi Kocalı Hürmüz gibi yerli müzikallerin yanı sıra Oz Büyücüsü, Evita gibi Broadway müzikallerinden de örnekler sunacak. Kostüm, aksesuvar ve mizansenlerle renkli performans saat 20.00'de başlayacak. Bilet fiyatları 50 ve 70 TL.

NOT DEFTERİ
1-
Pera Müzesi'nin 10. Yılı Adına 100 Yıllık Filmler: Renkli Sessizler'i düzenleniyor. Gerçek (üstü) Renkler başlığı altında saat 15.00'de sunum ve film gösterimleri olacak. Bilet 10 TL.
2- İki perdelik Basit Bir Ev Kazası adlı oyun yarın saat 18.00'de İstanbul'daki Trump Kültür ve Gösteri Merkezi'nde sahnelenecek. Biletler tam 56 TL, öğrenci 36 TL.
3- Zorlu Performans Sanatları Merkezi Turkcell Sahnesi'nde Haldun Dormen'in yönettiği Lüküs Hayat müzikali, 7 Aralık'ta tiyatroseverlerle buluşuyor.
4- Şehir Tiyatroları oyuncusu Hümay Güldağ, Galata Perform'da Oyunculuk ve Diksiyon dersleri verecek. 8 Aralık saat 19.00'daki dersin bilet ücreti 56 TL. Dersler Haziran 2016'ya dek sürecek.
5- Eskişehir Tepebaşı Belediyesi Çocuk Senfoni Orkestrası 9 Aralık'ta Ankara'da. Bilet fiyatları 17, 50 TL ile 7, 50 TL arasında.
6- Tiyatro Çıplak'ın iki perdelik absürd komedisi Kayıt Dışı Hamlet oyunu, 16 Aralık'ta Eskişehir Yunus Emre Kültür Merkezi'nde. Bilet fiyatı 34 TL.
7- Caz Sanatçısı Jehan Barbur, 10 Aralık'ta Sakarya Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezi Salon 1'de sahne alacak. Konser saat 20.00'de başlayacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
7/24 şehirde yaşam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN