Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Benim meskenim Star Wars'tur

Kimi Jedi, kimi Kylo Ren olarak geldi. Sonra Prenses Leia, Han Solo, Obi Wan Kenobi göründü. Beş yaşındaki BB-8 kostümlü fan herkesin gözdesiydi. JediTurk, Star Wars: Güç Uyanıyor'ı ilk seansta birlikte izlemek için fanları bir araya getirdi. Dört jenerasyon filmi birlikte izlendi. An geldi gözlerimiz doldu, an geldi gücü içimizde hissettik!

Giriş Tarihi: 19.12.2015
Benim meskenim Star Wars'tur
Perşembe günü saat 00.05! İlk gün ilk seans! Beyazperdede Star Wars yazısı görününce sinemada çığlıklar kopuyor, ışın kılıçları havaya kaldırılıyor sallayan sallayana, alkışlayanlar, ıslık çalanlar... Bir heyecan dalgası düşünün, gelip hepimizin içinden geçiyor. İnanamıyoruz, gerçekten sayılı gün gelip geçti ve biz bir Star Wars filmi daha izliyoruz. Gözleri dolanlar var! Ama sanmayınki bu her salonda yaşanıyor. JediTurk'un organize ettiği, bir salon dolusu Star Wars fanı hep birlikte izliyoruz filmi. Bunun için böylesi bir heyecan dalgası yaşanıyor. Gücü hissediyoruz! Mesela aynı saatlerde şehrin başka yerlerindeki gösterimlerin bu kadar heyecanlı olabileceğini sanmıyorum gerçekten!

BENİ ANNEM ZEHİRLEDİ

Tabii öncesi var bu heyecanın. Saat 20.00 gibi yaklaşık 300'e yakın insan Profilo Alışveriş Merkezi'nde buluşuyoruz. Birbirini tanıyanlar var, tanımayanlar ama önemli mi? Tanışıp kaynaşmak Star Wars evrenini soluyan bizler için bir saniyelik bir olay! Aramızda iki yaşında elinde ışın kılıcıyla ortalıkta dolaşan da var, 50'li yaşlarında Jedi kıyafetiyle dolaşan da. Yani anlayacağınız dört farklı jenerasyon Star Wars fanları bir aradayız ve çok heyecanlıyız! Sözleşmiş gibiyiz kimse filmden konuşmuyor. Ama çok da merak ediyoruz ne çıkacak karşımıza diye. Gücün karanlık ve aydınlık tarafı söz konusu olunca evveliyatından beri Jedi'lara ilgi duyarım. Onun için Jedi şövalyesi arkadaşlarla muhabbete koyuluyorum. İlk Orçun Öztürk ile tanışıyorum. Şık bir Jedi kıyafeti içinde, elinde ışın kılıcı, çok afili görünüyor. Dört yaşında VHS kasetlerden izlemiş ilk olarak Star Wars'ı, o gün bugündür de hayatının göbeğinde bu evren. "Benim en büyük zevkim" diyor Star Wars için. Bir başka Jedi şövalyesi Onur Demirtaş ise "Altı yaşımda annem aşıladı bu sevgiyi" diyor ve gülerek ekliyor "Star Wars bir zehirdir, bünyeye girince atamazsınız." İyi ki de atılamıyor. Üzerindeki Jedi kıyafetini kendi tasarlamış ve anneannesi dikmiş. "O da mı zehirlendi?" diyecek oluyorum "Yok o kadar de değil" dercesine bakıyor. Ortamda Darth Vader yok ama küçüklü büyüklü birkaç Kylo Ren kıyafeti giymiş arkadaş var. En şıkının yanına gidip konuşmak istiyorum, kıvrak bir vücut hareketi ile beni savuşturuyor. Lakin maskesini çıkarınca güler yüzlü bir insan çıkıyor karşıma. Utku Öktem 35 yaşında, 1997'de Star Wars'ın ilk serisi yeniden gösterime girdiğinde 'zehirlenmiş': "Kadıköy Süreyya Sineması'ndaki kuyruğu görünce merak edip filme girdim. Bilmeden başka bir evrenin kapısını aralamışım meğer. O gün bu gündür bu evrendeyim."

SAÇI ÜÇ SAATTE YAPTIRDIM
"Ne ifade ediyor senin için Star Wars?" diye soruyorum "Bir yaşam biçimidir Star Wars. Eğlence, duygusal ve siyasi yönden. Bakın bugünün politik güç savaşlarına, Star Wars'ta onlar zaten anlatılıyor" diyor. "Neden sanat?" kıvamında "Neden Kylo Ren?" diyorum. "Gizemli bir karakter, kim olduğunu, nereden geldiğini bilmiyoruz. Yeni nesil Darth Vader olduğunu düşünüyorum. Onun için seçtim" diyor. Ki anlamışınızdır Utku bu evrende gücün karanlık tarafını seven biri! Aybars Birlik (20), İlayda Günaydın (18) yeni nesil fanlar. Aybars 2005'te aldığı bir figürle bu koca evreni keşfetmiş. Ama dedesi de dört yaşından beri ufaktan ufağa Aybars Star Wars dünyasını sevsin diye uğraşmış. Aybars "2005'ten sonra Star Wars benim yaşam stilim oldu" diyor ve ekliyor "Farkında mısınız her şeyin içinde Star Wars var." Aybars sonra bu sevgiyi sevgilisi İlayda'ya da aşılamış. İlayda "Bir bucuk yıl önce başladı bu tutku. Bir günde altı filmi izledim. Sonra işte Prenses Leia olarak buradayım" diyor. Star Wars: Güç Uyanır'da ana karakterlerden birinin kadın olmasına da çok seviniyor. Prenses Leia'nın saç şekli ile ilgili bir şehir efsanesi vardır. Derler ki Martin Scorsese, Star Wars'u ilk izleyince merak ettiği Prenses Leia'nın saç şekli olmuş. Bunu anlatıyorum İlayda'ya. Gülüyor "Üç saatte yaptırdım ben, belki Scorsese de bu yüzden merak etmiştir" diyor. En küçük Star Wars fanımız Ege Bekdemir. Annesi ve babası ile gelmiş. Ama babası "Biz zehirlemedik oyuncak dükkanında ışın kılıcını keşfetti öyle başladı" diyor. Star Wars: Güç Uyanıyor'un yeni droidi BB-8 kostümüyle dolaşan beş yaşındaki Lara Soytürk çok sevimli ve de herkesin gözdesi. Abisi Bora Soytürk ise sekiz yaşında ama o gücün karanlık tarafını seçmiş ve Kylo Ren olmuş.

NE GÜZEL BİR DAYI

Anneleriyle konuşuyorum. Adres olarak dayılarını gösteriyor. Lara'nın kostümünü dayı bey bizzat tasarlayıp yapmış. Bora'nın pelerini ise zaten dayının çocukluğundan kalmaymış. Yani bu sevginin nesilden nesile geçme hadisesinin canlı kanlı örneği onlar. Bu kadar fanın böyle kostümler giyip gelmesinin tek sebebi filmi sadece bu kıyafetlerle izlemek değil. Biraz sonra kıyafet ve bilgi yarışması olacak. Ki bu tür etkinlikler, birlikte film izlemenin bir parçası olarak bilinir.

DARTH VADER BULAMADIM

Köstüm yarışmasında kimsenin Darth Vader'a bürünmemesi dikkat çekiyor. Fakat 10 yaşındaki Kylo Ren kostümlü bir çocuk "Darth Vader maskesi aradım bulamadım bunun için Kylo Ren'i seçtim" demesiyle alkışı kapıyor. Bilgi yarışmasında büyük bir özgüvenle sahneye çıkan ve "İlk film hangi yıl vizyona girdi?" sorusunu bilemeyen arkadaş geceden hayal kırıklığı olarak kalıyor. Ama Samurai Lightsaber Show, film öncesi yüreğimizin yağlarını eritiyor. Fanlar günler öncesinden sosyal medya ile ilişkisini kesmiş, ansızın bir spoiler karşılarına çıkar diye. Zaten dünyada spoiler vermeme konusunda görünmez bir anlaşma var. Film öncesi genel beklenti Star Wars'ın ilk üçlemesinin ruhuna uygun bir film izleneceğimiz yönünde. Lakin Star Wars çılgınlığını kullanan kapitalist zihniyete de sinir olma halimiz var, onu da belirtelim.

SERİNİN RUHUNA HALEL GELMEDİ
Film başladıktan sonra eski dostlarla buluşmuş gibi hissetti birçoğumuz. Perdede Han Solo ile Chewbacca görününce kıyamet koptu. Han Solo'nun Millennium Falcon'a bindiği an ise galiba sadece benim değil birçok insanın gözleri doldu. Ki bu unutulmaz bir andı. Yeni serinin droidi BB-8 tam not aldı herkesten. Arada R2D2 ile CP3O ve Prenses Leia'yı görmek çok özeldi. Yeni seride gücün karanlık tarafının hikayesinin çok da cazibeli olduğunu söylemek pek mümkün değil. Benim gibi itirazı olanlar var. Ama şimdi bir şey söylemek doğru olmaz. Bir fanın "Kylo Ren'den yeni Darth Vader olur mu, şüpheliyim" demesi bir ipucu olsun. Ki zaten filmden sonra Kylo Ren kostümlü Utku Öktem'in "Benden bu kadar nefret etmeyin" diyerek uzaklaşmasının altında bir hayal kırıklığı da yok değildi. Filmin yeni kahramanı Rey'i (Daisy Ridley) kimse yadırgamadığı gibi bağrımıza bastık, en azından insanlardan aldığım elektrik bu yönde. 1977'deki ilk film Yıldız Savaşları: Yeni Bir Umut'un izleğinden giden filmin ilk jenerasyonlar dahil dört jenerasyonu da memnun edeceği, ki benim gördüğüm etti, bir gerçek. Genelde serinin ruhuna halel getirilmediği ortak kanı. Yani film beklentileri karşıladı. Ama kimi abartılı yorumlara da pek yüz vermemek gerektiği kanısı hakim. Benim hissim ise şöyle. Gece saat 05.00. Metrobüs yollarındayım. Ağzımda şöyle bir türkü: "Belimde ışın kılıcım vardır. Eski dostlar hâlâ hayattadır Gözlerim yaşlıdır. Aklım bir karış havadadır. Dağlardır dağlar"!

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Benim meskenim Star Wars'tur
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN