Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İkinci el mezatlar gözde

Birbirinden özel ikinci el eşyaların satıldığı mezatlar, milyonlarca liralık eserlerin satıldığı pahalı müzayedelerin pabucunu dama attı

İkinci el mezatlar gözde
İstanbul'un farklı noktalarında yer alan içi hınca hınç antika eserlerle dolu dükkanlar, ikinci el eşya meraklılarının yeni adresi oldu. Açık artırmada fiyatı 3 TL'den başlayan eski fotoğraf makinelerinden taş plaklara, ev eşyalarından oyuncaklara, kullanılmış kıyafetlerden tablolara kadar hemen hemen her şeyin satıldığı kıyasıya çekişmelerin yaşandığı mezatlar, genç yaşlı herkesin ilgisini çekiyor.

BAVUL BAVUL EŞYA

Fatih Balat'ta tarihle iç içe geçmiş antika dükkanları ikinci el açık artırmaların merkezi oldu. Haftanın dört günü mezat düzenleyerek satıcı ve eski eşya meraklılarını bir araya getiren Celalettin Dursun, mezatlarda toprak altı tarihi eserler ve satışı yasak olmayan eşyaların dışında her şeyin satıldığını söylüyor. Dursun, "Bizim mezatlarımıza evlerden, esnaflardan bavul bavul eşya gelir. O gün ne çıkacağı, ne satılacağını biz dahil çoğu kimse bilmez. Ev hanımlarından öğrencilere, turistlerden esnaflara kadar hemen hemen her yaştan her profilden insanlar buraya gelir, mezata katılır" diyor.

ÇANTADAN NE ÇIKACAK?
Mezatların 3 TL'den başladığını belirten Dursun, "Alt sınırımız var ama üst sınırımız yok. Çıkan eşya o günkü profile göre binlerce liraya da satılabilir 3 liraya da satılabilir" diye konuştu. Zaman zaman çok değerli eşyaların da mezatlarda yok pahasına satıldığını söyleyen Celalettin Dursun, "Bir gün mezatta bir tablo çıktı. Eskiciden alınmış. Buradaki mezatta 5 liraya alıcı buldu. Sonra tablonun çok ünlü bir İtalyan ressama ait olduğunu öğrendik. O tablo benim bildiğim 600 bin TL'ye yurtdışına satıldı. O yüzden burada kimin çantasında ne çıkacak bilmiyoruz" dedi.

"MERAK DEĞİL HASTALIK"
İkinci el mezatların birçok insanda hastalık oluşturduğunu ifade eden Ender Özdemir, "Ben eski evleri restore ediyorum. Bunun için mezatlara katılmaya başladım. İşime yarayacak bir şeyler bulabilmek için. Sonra sonra bunun bir hastalık olduğunun farkına vardım. Şimdi iki depo eşyam var ve halen bir şeyler alabilmek için mezatları takip ediyorum. Bazı bavullardan çok özel eşyalar çıkıyor. Koleksiyonerlerin uzun yıllar arayıp bulamadığı parçaları buralarda 3-5 liraya satıldığını gördük. Benim gibi birçok meraklı da buralarda mezatları takip ediyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İkinci el mezatlar gözde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN