2016'ya damgasını vuracak 10 trend

Akıllı telefonları elimizden bırakıp hayatımızı geri alma zamanı geldi. Yeni yılla birlikte bilginin paradan daha değerli olduğu bir döneme giriyoruz

Giriş Tarihi: 26.12.2015
2016'ya damgasını vuracak 10 trend
Yeni yıla sayılı günler kala günlük hayattan yeme-içmeye 2016'nın trendleri de belli olmaya başladı. Modern hayat bizi son birkaç yıldır teknolojinin eline teslim etti. Ama yeni yılla birlikte ipleri tekrar elimize alıyoruz. Zihinsel obeziteyle mücadelede dijital detoks öne çıkacak. Daha iyi bir 'ben'e ulaşma çabalarımız da sürecek. Sağlığımıza dikkat edecek, çıkacağımız seyahatler, yiyeceğimiz yemekler ve katılacağımız etkinliklerle ufkumuzu genişleteceğiz. Çevre bilincimiz de yeni yılla birlikte artacak. Sıfır emisyonlu, düşük enerjili binalarda oturmak 2016'nın öne çıkan trendlerinden...


1 Dijital obeziteye karşı zihinsel hijyen

Sabah kalkar kalkmaz ilk yaptığımız şey akıllı telefonumuzu elimize alıp sosyal medya hesaplarımızı kontrol etmek oluyor. Önce Twitter, sonra Facebook ve ardından Instagram. Bir kafeye gittiğimizde, menüden önce garsondan wi-fi şifresini istiyoruz. Fotoğraf çekiyoruz, yorum yazıyoruz, şarkı indiriyoruz, maillerimizi kontrol ediyoruz. Ve itiraf edelim milletçe bu işe kendimizi fazlasıyla kaptırmış durumdayız. Yurtdışında bir restorandan içeri girdiğinizde Türkiyeli turistlerin oturduğu masayı fark etmek hiç zor olmuyor. Herkes başı önüne eğilmiş, sohbet etmeden elindeki telefonu kurcalıyor oluyor. Bize özgürlük ve mutluluk getirmesi gereken akıllı cihazlarımız bizi felç ediyor, günlük hayatımızı sürdürmemizi engelliyor. Kafamız hep meşgul, dijital dünyadan habersiz kalacağım diye ödümüz kopuyor. 2016 dijital obeziteyle mücadele edeceğimiz bir yıl olacak. Modern hayatın tüm dayatmalarına karşı zihinsel hijyenimizi korumak için adımlar atacağız. Uyku saatlerini düzenleyen aplikasyonlar, meditasyon ve en önemlisi dijital detoks en büyük yardımcımız olacak.

2 Günlük hayata uygun fitness

90'larda kayalara tırmanıyor dağ bisikletiyle dere tepe aşıyorduk. 2000'lerde çıplak ayak koştuk, kondisyonumuzu artırdık, maraton koştuk hatta triatlona hazırlandık. Adrenalin, risk ve sıra dışılık içeren ekstrem sporlara ilgi 2016'da da devam edecek. Ayrıca günlük hayatta rahatlıkla uygulayabileceğimiz hareketlerden oluşan fonksiyonel fitness anlayışı önümüzdeki yıl yaygınlaşacak. Eğilip kalkma, yerden bir şey toplama, asansöre binme yerine merdiven çıkma, açık kapıları itme ve çekme gibi...

3 El yapımı ürünlere ilgi artacak

Günümüzde bilinçli tüketici giydiği ayakkabı, yediği ekmekle ilgili her şeyi bilmek istiyor. Ne tükettiğini, tükettiği ürünün nereden geldiğini, kim tarafından ve nasıl yapıldığını... Ancak bugüne kadar bütçesi kısıtlı olan zanaatkarlar ve küçük işletmeler pazarlama ve tanıtım konusundaki imkansızlık nedeniyle fabrikasyon ürünlerle mücadelede yetersiz kalıyorlardı. Ama günümüzde sosyal medya araçları ve telefon uygulamaları sayesinde küçük işletmeler de sesini müşteriye duyurmaya başladı. Ürünlerini Instagram'a koyup pazarlayanların sayısı 2016'da artacak. Kurulan internet sitelerinde bir ürünün yapım aşaması adım adım anlatılacak. Bu da el yapımı ürünlere olan ilginin artmasına neden olacak. El yapımı ürünler kaliteli oldukları ve fabrikasyon ürünlere kıyasla daha insani şartlarda üretildikleri için tercih edilecek, sahiplerine prestij ve ayrıcalıklı olma hissi yaşatacak.

4 Erbaplar öne çıksın

Hangi kahveyi nasıl hazırlamalı? Çikolatanın iyisi nasıl anlaşılır?.. Artık kahveden çikolataya, peynirden saate bir konuyla ilgili derinlikli bilgiye sahip olmak yükselen trend. Bir konuda uzmansanız sizi sosyal anlamda öne çıkaracak altın bilgilere sahipsiniz demek. Artık sahip olduklarınız size statü kazandırmayacak. Kimin neyi bildiği ve ne tükettiği değerli olacak.

5 Tecrübe en değerli hazine

Artık sadece deniz, kum, güneş değil deneyim peşinde koşacağız. Toskana Vadisi'nde şarap tadımı, Gaziantep'te lezzet turu gibi... Elbette selfie çubukları yine seyahatlerin ayrılmaz bir parçası olmaya devam edecek. Seyahatlerin her anı sosyal medyada yayınlanacak. Özellikle periscope yayınları patlama yapacak. 50 yaş üzeri varlıklı kişilere yönelik sağlık odaklı tatillerde de önümüzdeki yıl artış olacak.

6 Yeşili korumaya devam

Hafta sonu ormana ya da köyümüze kaçıyor, yeşille olan bağımızı koparmamaya çabalıyoruz. Organik ürünler tüketiyoruz. Çevre ve sağlık konusunda bilincimizi sürdürmeye gelecek yıl da devam edeceğiz. Hibrid arabalar kullanıp düşük enerjili ve sıfır emisyonlu binalarda oturacağız. Bisiklet daha çok hayatımızın içine girecek. Tükettiğimiz ürünlerin etiketlerini 2016'da daha dikkatli incelemeye başlayacağız.

7
Yaşam koçum olmadan asla

Başarıya odaklı iş yaşamının rekabetçi ortamında ayakta kalma mücadelesi verirken hayat avucumuzun içinden kayıp gidiyor. Ne evimizde bir davet vermeyi göze alabiliyoruz ne de spor salonuna gidecek zamanı yaratabiliyoruz. Ev ve sosyal hayatımızı planlamada, zamanımızı verimli kullanmada uzmanlara ihtiyaç duyar hale geldik. 2016'da yaşam koçlarımızı yanımızdan ayırmayacağız. Bize günlük hayatımızın nasıl düzenlememiz gerektiğini ayrıntılarıyla anlatacaklar.

8 Uyu, koş, yürü, dinlen... Akıllı aksesuvarlar her yerde

Akıllı saat, kalp atışı ölçme monitörü, GPS izleme aleti gibi ürünler herkesin dilinde, üzerinde. Giyilebilir teknoloji yeni bir trend değil ama 2016'da yeni bir boyutuyla karşılaşmaya hazır olun. Yaratıcılık ve teknik fonksiyon anlamında sınırlar zorlanacak, daha da gelişmiş ürünler piyasaya çıkacak. Beyindeki stres seviyesini ölçen cihaz, topladığı verileri kullanarak işyerinde ve günlük hayatta daha verimli olmamızı sağlayacak. Kimi teknolojik giysiler sayesinde yanımızda şarj cihazı taşımaktan kurtulacağız.

9 Mutfakta Afrika esintisi...

Amerikan Mutfak Federasyonu'na üye, ünlü şeflerin katıldığı bir araştırmaya göre gelecek yıl tüm dünyada Afrika ve Ortadoğu lezzetleri yükselişe geçecek. Elde yapılan içeceklerle etnik yemeklerin popülerliği artacak. Ev yapımı turşu ve kasap kültürü de öne çıkacak trendler arasında. Restoran duvarlarında yemeklerde kullanılan taze otların yetiştirildiğini görmeye de hazır olun.

10 Fırça yerine drone'lar

Sanatta teknolojinin kullanımı artıyor. Artık fırça yerine insansız hava araçları olarak bilinen drone'ları kullanan sanatçılarla karşılaşacağız. Kullanıcıların konumlarına bağlı olarak içerik ve bildirim sunma imkanı sağlayan mikrolokasyon altyapısı iBeacon ise müze ve galerilerde yaygın bir şekilde kullanılacak. Ziyaretçiler sanat eseri ile ilgili her türlü bilgiyi yazılı ve sesli olarak telefonları aracılığıyla öğrenebilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2016'ya damgasını vuracak 10 trend
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN