Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Düğün' bize yetti

Düğün Dernek: Sünnet beklendiği gibi gişede rüzgar gibi esti. Star Wars yıla damgasını vurdu. Abluka ödüllere doyamadı. Angelina Jolie ve Brad Pitt gişede hayal kırıklığına uğradı. Vizyonda yerli film rekoru kırıldı. Sinemacılarımız 2015'i 343 milyon TL hasılatla kapattı. Mustang Oscar'a gidiyor ama sahiplenen yok

Giriş Tarihi: 26.12.2015
'Düğün' bize yetti
YILIN EN ÇOK İZLENENİ

15 günde 51 Milyon TL hasılat

İlk filmin rekorlar kıracak kadar fenomen olmasından sonra Düğün Dernek: Sünnet'i, merakla bekliyorduk. Yılın son ayında vizyona girdi ve film zirveye oturdu. İnsanlar akın akın bu filme gidiyor. Öyle ki Star Wars'u bile gişede devirip geçti. Halen vizyonu devam eden Düğün Dernek: Sünnet'in 15 günlük seyirci rakamı, 4 milyon 464 bin 242 kişi. Film bu rakamla yapımcısı BKM'ye yaklaşık 51 TL milyon kazandırdı ve yılın en çok hasılat getiren filmi oldu.

YILIN SİNEMA OLAYI

Güç bir kez daha bizimle

Geldi, gelecek derken 17 Aralık'ta Star Wars: Güç Uyanıyor vizyona girdi. Tüm dünyada olduğu gibi bizde de yer gök Star Wars oldu. İlk serinin izleğinden giden film beklentileri karşıladı. Sinemalar dolup taştı. Dünya genelindeki açılış hasılatı 517 milyon doları aşarken bizde ilk dört günde 411 bin seyirci izledi ve 6.1 milyon TL hasılat elde edildi.

YILIN SKANDALI

Oscar adayı film vizyona giremedi

En İyi Film ve yönetmen kategorileri dahil altı dalda Oscar'a aday oldu, oyuncusu Patricia Arquette'e Oscar kazandırdı ama Türkiye'de gösterime giremedi. Richard Linklater'ın 12 yılda çektiği Çocukluk/Boyhood'dan bahsediyoruz. Yılın en iyilerinden biriydi, ama dağıtımcı öngörüsüzlüğü nedeniyle vizyona giremeyince DVD'si çıktı.

YILIN SÜRPRİZLERİ

Yerli işi romantik komedinin formülü bulundu mu?

Mart ayında vizyona giren Kocan Kadar Konuş, beklenmedik bir başarı elde ederek 1.9 milyon seyirciyi sinemaya çekti. Uzun zamandır aranan yerli işi romantik komedinin formülü bulunmuştu sanki. Bu başarı filmin seriye dönüşmesine neden oldu. Filmin ikincisi Kocan Kadar Konuş: Diriliş 1 Ocak'ta vizyonda. Ama bu filmin beklenmedik başarısının dezavantajı aynı türden pek çok vasat komedinin ortaya çıkması oldu.

Seveni, çok ama çok sevdi


Namı gösteriminden önce gelmişti. Bekledik ve Whiplash'i 16 Ocak'ta vizyona girince izledik. İzleyenleri ikiye bölen yapımlardandı. Seveni çok sevdi, sevmeyeni sevmedi. Ama film sürekli konuşuldu. Az kopya ile vizyona girse de 125 bin kişi izledi.

YILIN ÖDÜL AVCISI

Venedik'te göğsümüzü kabarttı ama...

Venedik'te Jüri Özel ödülü aldı, Asya'nın Oscar'ları sayılan 9. Asya Pasifik Film Ödülleri'nde Jüri Büyük Ödülü'nü kazandı. Adana Altın Koza'da En İyi Film dahil beş ödülün sahibi oldu. Edirne'nin en iyisiydi. Malatya'dan eli boş dönmedi. Emin Alper, ilk filmi Tepenin Ardı'ndan sonra çıtayı yükseltmişti. Pek çok listede ilk sıralarda bulunan Abluka yılın ödül rekortmeni oldu. Fakat filmi 16 bin kişi izledi.

YILIN HAYAL KIRIKLIĞI

İki haftada 45 kişi izledi


Kanlı Ocak
filminin adını birçoğunuz ilk kez duyuyor olabilir. Vizyona giren yüzlerce filmden biri... Nebahat Çehre'nin rol aldığı film 27 Ocak'ta vizyona girdi, iki hafta vizyonda kaldı ve sadece 45 kişi izledi.

Angelina ve Brad seyirciyi cezbedemedi


Yapımcı kafası "Angelina Jolie ile Brad Pitt bir araya gelince o film gişede uçar" diye düşünebilir. Ama öyle olmuyor. Jolie'nin yönettiği Hayatın Kıyısında'da ikili birlikte rol alsa da beklenen ilgiyi ne bizde ne de dünyada gördü. 10 milyon dolara mal olan filmin hasılatı 538 bin dolarda kaldı. Bizdeyse filmi 36 bin kişi izledi.

YILIN REKORU: FİLM SAYISI

134 Türk filmi izledik

Yıl boyunca 403 film vizyona girdi. 134'ü Türk filmiydi. Böylece 90'lardan beri en çok yerli ve yabancı filmin vizyona girdiği yıl oldu 2015. Yerli filmleri 32.5 milyon seyirci izledi, 343 milyon 82 bin 154 TL hasılat elde edildi.

YILIN TUHAFLIĞI: MUSTANG

Deniz Gamze Ergüven'in, Türk-Fransız ortak yapımı Mustang vizyona girmediği için Türkiye'nin Oscar adayı olamadı. Fakat Fransa'nın oldu. Dünya filmi sevdi bizde pek tutulmadı. Ama film Oscar'a emin adımlala ilerliyor.

EN ÇOK İZL ENEN 5 FİLM


1) Düğün Dernek: Sünnet 4,464,242
2)
Mucize 3,582,552
3) Hızlı ve Öfkeli 7 2,960,487
4) Kocan Kadar Konuş 1,930,677
5)
Ali Baba ve 7 Cüceler 1,814,048

YILIN EN İYİ 10 FİLMİ

1) Leviathan
2) Foxcatcher Takımı
3) Mad Max: Fury Road
4) Casuslar Köprüsü
5)
Beyaz Tanrı
6)
Rüzgarın Hatıraları
7)
Amy
8)
Abluka
9)
Star Wars: Güç Uyanıyor
10) Citizenfour

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Düğün' bize yetti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN