Şehirde Survivor ruhu

Yeni yılda yeni sporlar hayatımıza giriyor. Tüm dünyada milyonlarca takipçisi olan Spartan Race (Spartalı Yarışı) 2016 yılında Türkiye'de de start alıyor. Dünyanın en ünlü engelli koşusu olan bu sporda ateşin üzerinden atlıyor, dikenli tellerin altında sürünüyorsunuz

Giriş Tarihi: 26.12.2015
Şehirde Survivor ruhu
Survivor yarışmasını izleyip "Ben de katılmak istiyorum" diyenlerden misiniz? Ateşlerin üstünden atlamak, dikenli tellerin altında sürünmek, çamurlarda mücadele etmek, kayalara tırmanmak ve tüm bunları yaparken hem sosyalleşmek hem de eğlenmek mi derdiniz? O halde siz Spartan Race yani dünyanın en ünlü engelli koşusu için biçilmez kaftansınız. Tüm dünyada milyonlarca hayranı olan Spartalı yarışları 2016 yılında Reebok sponsorluğunda Türkiye'de başlıyor. Kayıt olmak için www.spartanrace.com.tr sitesinden başvuru yapabilirsiniz.

ÇOCUKLAR İÇİN DE VAR
Bu spor tamamen sınırlarınızı zorlamak, gücünüzü ve dayanıklılığınızı test etmek için tasarlanmış. Farklı zorluk dereceleri olan spor ilk kez 2010 yılında yapılmaya başlandı. CropssFit'in daha zoru olarak nitelendirilen spora hazırlanmak için web sitesinden günlük olarak tavsiye edilen antrenmanları yapmanız mümkün. Gerekli eğitimleri alanlar ise Spartan Beast yani Spartalı yaratık unvanını alıyor. Amerika'da ve 14 ülkede düzenlenen Spartalı yarışları 2016 yılı itibariyle Türkiye'ye taşınıyor. Bu yarışlara özel parkurlar kuruluyor ve engeller hazırlanıyor. Dünyanın dört bir yerinden meraklıları da yarışların yapılacağı bölgeye geliyor. Henüz Türkiye'de nerede düzenleneceğine dair bilgiler yok. Ancak İstanbul'a yakın, Maşukiye taraflarında bir bölge seçilmesi konuşuluyor. Genellikle bu spor için kayak pistleri tercih ediliyor. Çünkü spor boyunca aşağı, yukarı koşmak da işin bir parçası. Spartalı yarışlarının bir de çocuklar için olan kısmı bulunuyor. 5-13 yaş aralığındaki çocuklar ağlara tırmanıyor, çamur banyosu yapıyor, dengede durmaya çalışıyorlar. Amaç küçük yaşta çocukların dayanıklılığını arttırmak ve denge kurmalarına yardımcı olmak.

ŞENLİK GİBİ GEÇİYOR

Dünyanın en ünlü ve en zor engelli koşusu olan spor şenlik havasında geçiyor. Parkura katılmak için gelen binlerce kişi hem sosyalleşiyor hem de mızrak atma, ok atma gibi farklı sporlar yapıyorlar. Son günlerin bir başka trendi ise Spartan race temalı düğünler. Hem evlenecek çift, hem de konuklar özel olarak hazırlattıkları parkurda bildiğiniz tuvaletleri, smokinleriyle çamurlarda yuvarlanarak, ateşlerden atlayarak evleniyorlar. Daha doğrusu hem evleniyorlar hem de eğleniyorlar.

BERKE DİKMEN, TURİZMCİ


48 saat uyuyamadım
"Boston, New York, Chigaco ve Los Angeles olmak üzere dört farklı yerlerde düzenlenen parkura katıldım. En güzel tarafı katılımcıların birbirine yardım etmesi. Düşeni kaldırıyorlar, kramp girdiğinde yardımcı oluyorlar. Çok zor bir spor. Her katılışımda yaklaşık üç-dört kilo kaybettim. Ama festival tarafı da çok eğlenceli. Katılımcılar yarım saat arayla parkura çıkıyor. Adrenalini çok fazla. Parkuru tamamladıktan sonra 48 saat uyuyamadığımı hatırlıyorum."

31 Aralık gecesi eğlencenin bedeli
31 Aralık gecesi dışarıda eğlenmenin bedeli de ağır oluyor. Peki ama hangi mekan ne kadar? İşte İstanbul'un gözde mekanlarının yılbaşı gecesine özel fiyatları. Yerli ve yabancı limitsiz içki servisi veren 360'ın kişi başı fiyatı 950 TL, aynı hizmetleri veren Ulus 29 ise 850 TL. Menüye sadece yerli içkiyi dahil eden Morini, Raika ve Colonie'nin kişi başı fiyatı 450 TL. Beşiktaş Plaza'da yer alan Vogue ise 475 TL. Yılbaşı gecesini Sunset'te geçirmek isteyenler ise 300 euro ödeyecekler.

Keşif noktası: Atelier Raw

Devir çiğ beslenme devri. Tüm dünyada ara sırada da olsa ete, yağa, hamura ara vermek ve vücudu yormayan besinleri tüketmek yeni trend. Trend sağlık olunca kimilerinin ilgisini çekmiyor malum. Zira Etiler'de açılan Atelier Raw'un yaratıcısı Bird, Flamingo ve son olarak da Fenix markalarının da yaratıcısı olan Aliye Turagay. Turagay çiğ beslenme konusunda bir uzman olan Neyir Turalı ile beraber Etiler, Nisbetiye Caddesi'nde açtı Atelier Raw'u. Buradaki hayvansal gıda, trans yağ, şeker olmayan ürünlerden dilediğinizi satın alabiliyorsunuz. "Ben burada yerim" derseniz de içeride masası bulunuyor. Ya da isterseniz tüm öğünleri evinize teslim ettikleri paket programları da var. Tel: (0532) 556 43 56

Herkes bunları konuşuyor

Karaköy'deki mekanların eğlencesinin iyi ama yemeklerinin kötü olduğunu,
Sofra İstanbul'un yerine açılan Madeo'da canlı müzik geceleri kalabalık olsa da mekanın tutmadığını,
İKSV binasının en üst katına Esra Üstünkaya'nın oğlu Fabio'nun açtığı Saigon'un yemeklerinin çok iyi olduğunu, bu arada Esra Üstünkaya'nın ABD yapımı bir reality show'un Türkiye versiyonunda yer alacağını,
Arnavutköy'deki balıkçıların artık kişi başı fiks hesap aldığını ve fiyatları abarttığını,
Zorlu'daki Tom's Kitchen'ın düşüşe geçtiğini,
Harbiye'deki Klein'ın nasıl bir yer olduğunu konuşuyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şehirde Survivor ruhu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN