Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hollywood'da bir film asla sadece film değildir!

Star Wars: Güç Uyanıyor, 15 günde 1 milyar doları aşan bir hasılatla tüm zamanların en çok hasılat elde eden filmler listesine 10. sıradan girdi. Listede üst sıralara yerleşmesi muhtemel. Peki Hollywood bunu nasıl beceriyor, bir filmle milyar dolar kazanmak nasıl mümkün oluyor?

Hollywood'da bir film asla sadece film değildir!
Yaklaşık iki hafta oldu Star Wars: Güç Uyanıyor vizyona gireli ve şu aralar filmin gösterildiği ülkelerde sinemada bilet bulmak zor. Filmin hayranlarını memnun etmesi, ilk serinin ruhunu yakalaması yapıma olan ilgiyi artırdı. Tabii bunun hasılata da bir yansıması oldu. Son bir haftadır Star Wars: Güç Uyanıyor'un adı rekorlarla anılıyor. Fakat bu rekor kırma meselesinde kafalar biraz karışık. Hangi rekoru kırdığıyla ilgili bir fluluk var. Şimdilik kırılan rekorlar okyanusun öte tarafını yani Kuzey Amerika'yı ilgilendiriyor. Film iyi bir açılış yaptı ve Kuzey Amerika'da (ABD ve Kanada) 529 milyon dolar hasılatla tüm zamanların en iyi açılış yapan filmi oldu. 28 Aralık itibarıyla ABD'de en çok hasılat elde edilen filmler listesinde beşinci durumda (Birinci Avatar, ikinci Tinanic, üçüncü yine bu yıl vizyona giren Jurrassic World, dördüncü ise Yenilmezler). Filmin dünya genelindeki hasılatına serinkanlı bir şekilde bakınca taşlar biraz daha yerine oturabilir. En azından kafamızda. Boxoffice mojo'nun verilerine göre dünyada tüm zamanların en çok hasılat elde eden filmleri listesinde James Cameron'ın hakimiyeti devam ediyor. Hâlâ 2009 yapımı Avatar birinci, 1997 yapımı Titanic ikinci durumda. Jurassic World de üçüncü. Star Wars: Güç Uyanıyor 28 Aralık itibariyle bu listeye 10. sıradan ancak giriş yapabildi.

BU YIL DÖRT FİLM LİSTEYE GİRDİ
Bu yıl aslında dört film, Jurassic World, Hızlı ve Öfkeli 7, Yenilmezler: Ultron Çağı ve Minyonlar elde ettikleri hasılatlarla bu listeye girmişti. Şimdilik 4 milyon dolarlık farkla Star Wars: Güç Uyanıyor, Minyonlar'ı listeden düşürüp dünyada tüm zamanların en çok hasılat elde edilen film listesinde 10. sıraya yerleşti. Star Wars: Güç Uyanıyor'un avantajı henüz Çin'de vizyona girmemiş olması. Film 9 Ocak'ta Çin'de vizyona girince hasılatında ciddi bir artışın olması bekleniyor. Ama son tahlilde Disney'in Star Wars aşısı tutmuş görünüyor. Disney'in yeni stratejisi 2017'de Cameron'ın Avatar 2'sinin karşısına Star Wars 8'i çıkarıp tüm zamanların en çok hasılat elde edilen filmler listesini yerle bir etmek! Peki bu mümkün mü? Ya da şöyle soralım bir filmin milyar dolarlar kazanması önceden planlanabiliyor mu? Eğer söz konusu yer Hollywood ise mümkün. Hollywood'da büyük bir film yapıp milyar dolarları kazanmak her yapımcının ya da stüdyonun rüyası ama herkesin harcı değil. Star Wars: Güç Uyanıyor benzeri küresel çapta herkesi ilgilendirecek ve ilgi odağı olacak anaakım filmleri yapmanın kimi kuralları var. Bu tür büyük filmlerin bütçesi artık 150 ila 250 milyon doları buluyor. Böylesi büyük miktardaki paranın yapımcıya misli misli dönmesi için de her şey ince elenip sık dokunuyor. (Ki buna rağmen büyük hayal kırıklıkları da çok yaşanıyor.) Eğer bir uyarlama çekilecekse 1 ila 2 milyon dolar, uyarlanan kitabın haklarını satın almak için harcanıyor. Senaryo işin önemli bir kısmı ve yumuşak karnı. Tanınmış, işinin ehli senaristlerle çalışmazsanız hayalleriniz tuzla buz olabilir. Bunun için iyi bir senarist için de 1 ila 2 milyon doları, bazen daha fazlasını gözden çıkarmanız gerekiyor.

OYUNCULAR İŞİN EN MALİYETLİ KISMI

Sırada oyuncular ve yönetmen var. İyi bir yönetmenin kaşesi 10 milyon dolar civarında. Kimi yönetmenler buna ek olarak filmin gelirinden pay da isteyebiliyor. Ortak yapımcı olup gelirini artıran da çıkabiliyor. Oyuncular işin en maliyetli kısmı galiba. Starların 10 ila 20 milyon dolar bir filmden alması şaşırtıcı değil artık. Bir de filmin gelirinden pay alma anlaşması yapmışlarsa, değmeyin keyiflerine. Star Wars: Güç Uyanıyor'da Harrison Ford'un 10 ila 20 milyon dolarlık bir ücret karşılığı Han Solo olarak geri döndüğü sızan haberler arasında. Peki diğer oyuncular? Yine sızan haberlere göre diğer başrol oyuncularının toplam aldığı ücret, 2 milyon doları geçmiyor. Çekimlerde Hollywood'da hiçbir şey şansa bırakılmaz. Büyük ve iddialı filmlerde günlük çekim maliyetinin ortalama 200 ila 500 bin dolar arasında olduğu söylenebilir. 45- 50 günlük bir çekim takviminin maliyeti yapımcıya ortalama 25-30 milyon dolar. Ama bu tür filmlerin olmazsa olmazı görsel efektlere, yeri geliyor çekim maliyetinden daha fazla para harcanıyor. Bu tür efektlere 80-100 milyon doların harcandığı filmler var. Filmi her şeyi ile bitirdikten sonra, tanıtım devreye giriyor. Ki bu tür filmlerin tanıtım bütçesi filmin bütçesinin yarısı olabiliyor bazen. Burada strateji şu: Siz sinemaseverin karşısına her yerde çıkmak ve "Bu filme gitmeliyim" duygusunu aşılamak. Eğer filme ilk gidenler filmi sevmişse, filmle ilgili olumlu yazılar çıkıyorsa medyada "Kötü bir film izlemeyeceğim nasıl olsa?" diyerek gönül rahatlığı ile filme gidiliyor. Eğer işler yapımcının ve stüdyonun öngördüğü gibi giderse milyar dolarlık gelirler elde ediliyor. Zaten 2000'li yıllarda ama özellikle de 2010'dan sonra Hollywood'un stratejisi çok farklı. Artık unutmayalım Hollywood'da bir film asla sadece film değildir!

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hollywood'da bir film asla sadece film değildir!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN