Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dağda olmasa da dağ eviniz olsun

Giriş Tarihi: 9.1.2016
Dağda olmasa da dağ eviniz olsun

Dağ evi fikri herkesi heyecanlandırıyordur eminim. Gerçek bir dağ evi değil elbette bahsettiğim, içinde dağ evi sıcaklığını barındıran, dekorasyonuyla size o ruhu yaşatacak bir ev

Şömine başında oturmak, sabah erkenden sağlıklı bir kahvaltıyla başlayan günler, kütük sehpalar, açık raflardan göz kırpan porselen tabaklar, emayeler... Ahşabın yoğunluğunu evin her yerinde hissettiren sıcacık bir dekorasyon... Tabii ki bunları şehir içindeki bir eve ya da bir apartman dairesine uyarlamaktan bahsetmiyorum ama kışın ara sıra gittiğiniz şehir dışında bir eviniz varsa burayı dekorasyonla bir dağ evine dönüştürebilirsiniz. Chalet tarzı bir dağ evinin tarzına sahip olmak için ihtiyaç duyacağınız ayrıntılar şöyle: lAçık mavi ya da krem rengi duvar boyası
Deri kanepe ve koltuk
El dokuması kilimler, koltuk minderleri
Şönil ya da mat kadife koltuk örtüleri
Ahşap kitaplık
Manda derisi pösteki
Eski kayak takımları
Ahşap rustik görünümlü raflar
Boynuzlu aydınlatmalar ve geyik büstü (Gerçek boynuz yerine ahşap oyma olanlardan bulabilirsiniz.) Açık renk boya ya da duvar kağıdı, mekana aydınlık hissi vereceği için dekorasyonda kullanacağınız diğer renklerin koyu olması sizi rahatsız etmeyecek ve bütünlüğü bozmayacaktır. Ama zaten bu dağ evi konseptinde çok koyu bir renk yer almıyor. Genel olarak açık mavi ve krem rengi kullanımı yaygın.

AHŞAP ÖNEMLİ

Fazla cilalı olmayan ahşap kullanımı, bu tarzın uygulanması için çok önemli. Çam, meşe gibi açık renk ahşap malzemeyi zeminin yanı sıra duvarda da kullanabilirseniz gerçek bir dağ evi havası yaratabilirsiniz.
Zemin için masif ahşap parke yerine terracota yer karoları da düşünülebilir.
Duvarlar için de ahşap lambri yaptırmak yerine ahşap görünümlü seramik karolardan yararlanabilirsiniz.
Dolaplar, raflar ve konsolların yanı sıra dağ evinin olmazsa olmazlarından biri de ahşap sandıklar. Kütük sehpalar, ham halde kullanılmış kütüklerden oluşturulmuş aydınlatmalar, bu tarzın önemli yardımcıları.
Dümdüz ya da çiçek desenli porselenler bu tarzın tamamlayıcısı olarak sayılabilir. Açık raflarda sergilenmesi gereken porselenlere büyük süt güğümleri ve emaye kaplar da eklenebilir.

ŞÖMİNE DE OLUR
Eski kayak takımlarını, portmanto olarak kullanabilirsiniz. Üzerine çeşitli kanca ve askılar monte edebilir, sağına soluna bir şeyler asarak çok eğlenceli bir görünüme kavuşturabilir hatta tavana asarak bir aydınlatmaya da dönüştürebilirsiniz.
İşlemeli yastıklar ve masa örtüleri de konseptin vazgeçilmezlerinden. Postları zeminde ya da kanepelerin üzerinde kullanabilir, duvara asabilirsiniz.
Hemen hemen bütün aydınlatma mağazalarında bulabileceğiniz boynuzlu avize ya da aplikler de bu tarzın olmazsa olmazları arasında. Geyik büstü trendi son on yıldır her dekorasyon tarzına adapte ediliyor. Her materyalde bulabileceğiniz bu büstleri, ahşap, pelüş hatta sıkıştırılmış kağıt olarak bile temin etmeniz mümkün.
Şömine için uygun baca imkanınız yoksa bile mutlaka bir şömine edinmelisiniz. Bu bioethanollü olabileceği gibi yalnızca görsel olarak sıcaklık veren maket şöminelerden de olabilir. Alçıpandan yaptıracağınız çerçeveye koyu yeşil, mavi ve kahverengi seramikler kaplatarak şömine görüntüsü elde edebilir, içine mumlar yerleştirerek sıcaklık hissini de yaşayabilirsiniz.

TREND


Hoparlörde nostalji

Vintage bavullara kullanılmış müzik sistemlerinin monte edilmesiyle ortaya çıkan portatif hoparlörler, justincasedesign.com'da.

HABER

Kendini temizliyor

Taç Inova, kendini temizleyen stor perde geliştirdi. Sıvı lekeleri üzerinde tutmayan perde is, yemek buharı gibi lekeleri ışıkla temizliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dağda olmasa da dağ eviniz olsun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN