Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Davetlerin yeni adresi: Kar odaları

Evinizin salonunu kar odasına çevirdiğinizi hayal edin... Ya da gittiğiniz bir restoranın menüsünde sadece tek bir yemek olduğunu... Peki ya sergi bölümü olan süper marketlere, gurme otobüslere ne dersiniz? Hepsi 2016'nın trendleri arasında var...

Davetlerin yeni adresi: Kar odaları
"Azı karar çogu zarar" felsefesinden etkilenen yeme-içme ve eglence trendlerinde bu yıl teknolojik ama sade olan önplanda. Peki ama neler mi görecegiz? Amerika'da ve Avrupa'da uygulanan otobüs partileri, kar odalarında yapılan lansmanlar, fütüristik marketler ve tek yemek seçeneginin oldugu menüler bize de ulasmıs durumda.

İKLİME İNAT KAR
Kar odalarına biz genelde spalardan alısıgız. Sıcak-soguk etkisinin vücuda iyi geldigine inanırız. Ama simdi bu odalar mekanların içlerine kadar giriyor. Yeni trend, bu yıl kar sıkıntısı çeken Avrupa ülkelerinde kar odaları yaratmak... Genelde içki firmaları lansmanlarında bu yolu tercih ediyor ama kar Avrupa sosyetesinin evlerine de sıçramıs durumda. Bizde de çok yakında Beykoz Kundura Fabrikası'nda ya da Galata'daki eski binalardan birinde bu tarz bir davete rastlarsanız sasırmayın.

GURME OTOBÜSLER

Barselona, Londra, Paris ve New York sokaklarının son fatihi gurme otobüsler oldu. Içinde sık masaları, sefin elinden çıkan lezzetleri hatta DJ'i de olan bu otobüslerin bazıları sonrasında parti otobüsü olarak da devam ediyor. Istanbul trafiginde ne kadar tutar bilinmez ama yurtdısında bu konsept simdilik begeni kazanmıs gibi görünüyor. Öyle ki rezervasyon yaptırmak için günler öncesinden aramanız gerekiyor.

FÜTÜRİSTİK MARKETLER

Italya'daki COOP Italia süpermarketleri yeni bir konsepte geçti. Özel tasarlanan marketlerde teknolojiden sonuna kadar yararlanılıyor. Kasalarda dijital barkodları okutup ödemeyi müsteri kendisi yapıyor. Marketin belirli alanlarına kurulan sergiler; ürünler, tedarikçiler ve sebze-meyvelerin yetistirilmeleri hakkında bilgiler veriyor. Ayrıca her bölümde teknolojik videolar bulunuyor ve ürünlerin kullanılabilecegi tarifler veriyor. Biz simdilik gurme süpermarketlerle yeterince mutluyuz ama birkaç sene içinde bu süper teknolojik marketlere alısırız belki, kim bilir.

MENÜ DE NEYMİŞ!
Menü dönemi yavaş yavaş sona eriyor. İşin erbabı şefler artık mekanlarda tek kalem yemek sunuyor. Dünyanın dört bir yanında bu tek menülü lokantalar trend olmuş durumda. Bizde de Emirgan'daki La Boom'cular Levent'te La Boucherie isimli bir mekan açtı. La Boucherie'nin şefi Arthur Vonderheyden. Şimdiden epey müdavimi oluşmuş durumda. Hatta herkesin diline dolanmış. Et, salata ve patatesten oluşan fiks menünün fiyatı 85 TL. Biraz Cafe de Paris'ten alışık olduğumuz yemekleri andırıyor.

KEŞİF NOKTASI
Levent semti git gide yemeiçme sektörünün merkezlerinden biri olmaya başladı. Son örneği de Levent Loft Plaza'da açılan Oxtail Restaurant. Sessiz sedasız açılan restoranın ünü kulaktan kulağa yayılıyor. Mekanın denenmesi gereken lezzetiyse 12 saatte hazırlanan Oxtail çorbası. Ayrıca her hafta yeni lezzetler menüdeki yerini alıyor. Oxtail'de sadece yemekler değil, müzikler de özenle seçiliyor. Lezzetlere, Radyo Voyage özel müzik yayını eşlik ediyor.

YENİ BAŞLANGIÇLAR YAPIN
Apple, yepyeni bir projeye ev sahipliği yapıyor. Yeni Başlangıçlar Yapın kampanyası kapsamında iPhone, iPad ve Mac gibi markanın ürünleriyle birlikte çeşitli uygulamalar kullanan 11 sanatçının eserleri sergileniyor. Bu ürünler ve uygulamalar, bir zamanlar profesyonel ekipman ve yetenek gerektiren işleri şimdi herkes için yapılabilir hale getiriyor. Müşterilerin kendi projelerini oluşturmalarına ilham vermek için, sanatçıların eserleri www.apple.com/tr/start-somethingnew/ adresindeki ve Apple Store'lardaki mağaza içi ve online galerilerde sergileniyor. Tüm eserler ve sanatçılar hakkında bilgilerin yanı sıra, sanatçıların eserlerini nasıl hazırladıklarına; hangi aygıtları, uygulamaları ve aksesuvarları kullandıklarına ilişkin bilgiler yine aynı internet adresinde yer alıyor. Bu bilgilere fotoğraflara tıklayarak ayrıntılı olarak ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca bu ay Zorlu ve Akasya'daki Apple mağazalarında özel atölyeler düzenleniyor. Dilerseniz siz de katılıp sanatçılığınızı konuşturabilirsiniz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davetlerin yeni adresi: Kar odaları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN