Rihanna tacını taktı

Rihanna belki de müzik tarihinin en uzun süren albüm promosyon kampanyasına imza attı. Bir yıllık bir bekleyişin ardından yeni albüm Anti yayınlandı

Giriş Tarihi: 30.1.2016
Rihanna tacını taktı
Bir albüm düşünün, 365 gün boyunca çıkmasını bekliyorsunuz ve bu uzun süre zarfından hakkında öğrenebildikleriniz adı, sponsoru ve albüm kapağının nasıl olduğuyla sınırlı kalıyor. Bir de elinizde müzisyenin 27 bin TL'lik kulaklıkla yeni şarkılarını dinlerken çekilmiş fotoğrafı var. Müzik tarihinin en uzun süren promosyon kampanyasına imza atan Rihanna'nın yeni albümü hakkında bildiklerimiz geçen çarşambaya kadar bunlarla sınırlıydı. 27 Ocak günü albümün ilk single'ı Work yayınlandı. Bir gün sonra da albümün tamamı dijital müzik platformu Tidal üzerinden dinlenmeye başlandı.

BİR YIL NASIL GEÇTİ?

Geçen yılın başında Barbadoslu müzisyenin FourFiveSeconds'ı yayınlanmasını yeni albüm müjdesi olarak yorumladık. Ardından mart ayında Bitch Better Have My Money, nisanda ise American Oxygen yayınlandı. Kesin emindik, albüm çıkacak, 2015 Rihanna yılı olacaktı. Ancak Adele'in rekor üzerine rekor kıran albümü 25'ın yayınlanması Anti'nin çıkışının sonbahar aylarından Ocak 2016'ya ertelenmesine neden oldu. Rihanna bu arada boş durmadı, Samsung'la 25 milyon dolarlık (75 milyon TL) albüm sponsorluk anlaşması imzaladı, çıkacağı turnenin duraklarını açıkladı. 2016'nın ilk haftası ise albümün kapağında yer alacak çalışmanın çağdaş sanatçı Roy Nachum'a ait olduğu ortaya çıktı. Çalışmada şarkıcı, gözlerini kapatan tacı ve elinde balonuyla küçük bir çocuk olarak resmedilmiş. Tablonun tamamı Braille alfabesiyle kaplanmış. Kapak görseli aslında Nachum'un Blind adlı serisinin bir parçası. Nachum, seriyi anlatırken "İnsanların gözlerini açmak ve onları düşünmeye sevk etmek için bir şeyler yapmak istedim" diyor. Braille alfabesiyle yazılan satırlar ise şair Chloe Mitchell'a ait. Şiir, Rihanna, Nachum ve Mitchell'ın sohbet ederek geçirdikleri bir gecenin sonrasında yazılmış. Taç simgesi geçen hafta bu kez müzisyenin Instagram hesabında karşımıza çıktı. Fotoğrafta Rihanna, Anti'yi Dolce&Gabbana'nın 9 bin dolar değerindeki kulaklığıyla dinlerken görülüyordu. Üzeri Swarovski kristalleri ve incilerle bezeli olan kulaklığın üstünde bir de altın kaplama taç bulunuyor. Bu fotoğraf ve ardından 27 Ocak'ta Drake işbirliğiyle ortaya çıkan Work single'ının yayınlanması albümde son düzlüğe gelindiğinin de habercisi olarak kabul edildi. Ve beklenen oldu, albüm bir gün sonra çıktı. Bakalım Rihanna hayal ettiği gibi zamansız şarkılara imza atmayı başarmış mı? Yeni albümdeki şarkılar klasikler arasına girer mi bilinmez ama Rihanna'yı dans pistlerinin kraliçeliğine taşıyacakları kesin.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rihanna tacını taktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN