Çin işi değil Japon işi oyuncaklar

Yeni trend Japonların tığla oyuncak örme sanatı amigurumi. El emeği göz nuru figürler kanserojen Çin malı oyuncaklardan korkan annelerin yeni gözdesi

Giriş Tarihi: 13.2.2016
Çin işi değil Japon işi oyuncaklar
El yapımı, tığ işi örgü oyuncaklar son dönemde herkesin elinde. Tekniğin adı amigurumi. Japonca örgü anlamına gelen ami ve doldurulmuş bebek anlamına gelen gurumi kelimelerinin birleşiminden oluşan bir sanat bu. Peki ama bu oyuncaklar nasıl moda oldu? Nasıl yapılıyorlar? Yapımı karışık ve zor gibi görünse de teknik aslında kolay: Tığ veya şiş yardımı ile küçük bebekler, hayvanlar, nesneler veya tuhaf yaratıklar örülüyor ve içleri elyaf gibi dolgu malzemeleriyle dolduruluyor. Basitçe anlatmak gerekirse sık iğne tekniğinin oyuncak yapımına uyarlanmış hali demek yanlış olmaz.

EL EMEĞİ GÖZ NURU

Salgına tutulanların çoğunluğu çocuklarının daha sağlıklı oyuncaklarla büyümesini isteyen anneler. Üç çocuk annesi Feray Özdemir (32) böyle bir anne. Pinterest'te gördüğü amigurumi'ler sayesinde bu işe merak salmış. Sadece kendi çocukları için oyuncak örüyor. Evde kalan iplikleri kullanan Özdemir tekniğin sabır gerektirdiği fikrinde: "Zor bir iş sayılır. Sağlam bir işaret parmağına sahip olmanız şart. Ben ayı, tavşan ve bebek ördüm. Bebek özellikle zordu. Bol bol boş vakti olan insanlar daha rahat üretebilir amigurumi'leri. Elbette dışardan alınan oyuncaklardan daha sağlıklı. Baştan sona sizin elinizden çıktığı için en güvenilir oyuncaklar bunlar." Sadece anneleri değil el işine meraklı herkesi etkilemiş durumda bu trend. 27 yaşındaki pedagog Ebru Gezer onlardan biri. Çevresindeki insanları görünce örgü oyuncak yapmaya başlamış. Modellere YouTube'dan bakan Gezer amigurumi'nin göründüğü kadar zor olmadığını düşünüyor: "En başta biraz gözüm korktu ama bu iş çok eğlenceli. Ayıcıklar, toplar örerek anahtarlıklar yapıyorum. Bir top yün yaklaşık 5 TL. Bir oyuncak en fazla 10 TL'ye mal oluyor. Üstelik sizin el emeğiniz göz nurunuz."

YURTDIŞINA KARGO

Kimi anneler bu işi amatör bir uğraş olmanın ötesine taşımış. Yaptıkları bebekleri satan, Instagram üzerinden sipariş alan kadınların sayısı azımsanmayacak kadar fazla. Bu isimlerden biri Dilek Yıldırım. (30) Instagram hesabı @dileksworld olan Yıldırım'ın 55 bin takipçisi var. Ankara'da yaşayan ve Hacettepe Üniversitesi Hastanesi'nde hemşire olarak çalışan Yıldırım bu işe amatörce başlamış. Önce battaniye ve kırlent gibi ev eşyaları ören Yıldırım yabancı Instagram hesaplarında görerek amigurumi'lere merak salmış. Başta sıkıcı ve zor gibi gözüken örgü oyuncak yapımının aslında insana terapi gibi geldiğini anlatıyor: "Bir yıldır amigurumi ile uğraşıyorum. Üç çocuk annesi olduğum için bir büyük tavşanı örmek yaklaşık iki günümü alıyor. Her bir parçasını bitirince insan kendini çok mutlu hissediyor. Rahatlatıcı ve insanın yaratıcılığını geliştiriyor. Sadece koton ipler kullanıyorum. Eğer istenirse bu iplerin organik olanları da mevcut. İçlerini boncuk elyafla dolduruyorum. Bebeklerin yutmaması için gözlerin kilitli olanlarını tercih ediyorum. Bunlar sağlıklı ve güvenli oyuncaklar. Aileler genellikle uyku arkadaşı olarak tercih ediyor." En başta hobi olarak başladığı işte bugün sipariş alan Dilek Yıldırım yurtdışına bile örgü oyuncak gönderiyor: " Bugüne kadar 200'den fazla sipariş aldım. En çok tavşan beğeniliyor. Almanya, Fransa, Belçika ve Brüksel'e oyuncak gönderdim. Kıyafetli küçük tavşanlar 35 TL, kuzu ise 80 TL. İsteyen olursa özel süper kahramanlar da yapıyorum. Bazı figürler zor olduğu için siparişleri teslim etmek için iki hafta gibi bir süre talep ediyorum."

YÜZBİNLERCE TAKİPÇİLERİ VAR
Amigurumi merakı Instagram üzerinden hızla yayılıyor. Paris'te yaşayan sanatçı Isabelle Kessedjian'ın (@kessedjian) Instagram'da 281 bin takipçisi var. Kessedjian alışılmışın dışında amigurumi örnekleri paylaşıyor. Allaboutami hesabına sahip Stephanie'nin takipçi sayısı ise 40 bin. Diddlisha hesabı üzerinden örgü bebek örnekleri paylaşan kişinin de 39 bin takipçisi bulunuyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çin işi değil Japon işi oyuncaklar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN