Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sanal alemde kavgayı kazanma tüyoları

Artık her şeyimiz sanal alemde. Bu durumda sosyal medyada hayatta kalabilmek için kavga etmeyi bilmeliyiz

Giriş Tarihi: 13.2.2016
Sanal alemde kavgayı kazanma tüyoları
Sanal dünya çok güzel, bir o kadar da büyüleyici. Ancak hepimiz sosyal medyada görüşlerimizi paylaşmakla paylaşmamak arasında kalıyoruz. Yazdığımız bir fikre ters bir yorum yapıldığında bozuluyoruz. Hatta bir süre belki sosyal medyadan uzak bile kalıyoruz. Hal böyle olunca sosyal medya kavgaları üniversite öğrencilerine tez konusu oldu. İngiltere'nin saygın eğitim kurumlarından Cornwall Üniversitesi, iki yıl boyunca sosyal medyadaki tartışmaları analiz etti. Araştırmanın sonuçlarına bakılarak sosyal medya kavgalarında hayatta kalma rehberi hazırlandı. Buna göre sosyal medyada bir tartışmaya girmeden önce yapmanız gereken ilk şey yazdığınız cümleye verilen tepkinin yanıtlanmaya değer olup olmadığına bakmak. Sonrasında size karşı yazılan savı ya da çürütmek istediğiniz düşünceyi beş taktikle alt etmeniz mümkün…
Asla kaba olmayın. Sert, sinirli ve ne yazık ki kaba cümleler kullananlar haklı bile olsalar sanal alemde kaybetmeye mahkum! Durum böyle olunca ilk yapacağınız şey sakin ve kibar bir şekilde konu hakkında farklı düşündüğünüzü ortaya koymak.
Bu durumu en az üç-dört cümlelik bir mini savaş olarak kabul edin. Haklı olduğunuzu ortaya koymak için 'ben' kelimesini kullanmanız tavsiye ediliyor. Sosyal medyada 'biz' ile başlayan cümle kuranların tespitlerinden daha çabuk saptıkları ve geri adım attıkları tespit edilmiş.
'Tabii ki böyle de olabilir' tarzında karşınızdakine hak veriyormuşsunuz gibi duran cümleler kurmak sanal kavgada elinizi güçlendiriyor. Karşı taraf tam haksız olduğunuzu kabul edeceğinizi düşünürken, siz onun tezini çürüten bir cümle yazdığınızda savaş sizin oluyor.
Elinizde sayısal deliller ya da istatistiksel veriler bulunuyorsa eliniz çok güçlü demek. Bunları öne sürmek çoğu zaman cümle yazmanıza bile gerek kalmadan sanal dünyada maçı kazanmanıza yarıyor.
Elinizden geldiğince düzgün ve uzun cümleler kurun. Özellikle sosyal medyada kullanılan uzun cümlelerin (ne yazık ki) doğru olduğuna inanmaya meyilliyiz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanal alemde kavgayı kazanma tüyoları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN