Topuklu ayakkabının kalesi yıkıldı

Topuklu ayakkabılar önce Cannes Film Festivali'nde sonra da New York Moda Haftası'nda tartışma konusu oldu. Kadınlar topukluya isyan ediyor. Biz de bu tartışmalı konuyu tüm taraflarına sorduk. Konuştuğumuz modacılar, stil ikonları, mankenler de bu isyanı haklı buluyor

Topuklu ayakkabının  kalesi yıkıldı
Topuklu ayakkabılarla kadınlar arasında kesinlikle aşk ve nefret ilişkisi vardır. Bacak boyumuzu uzatan, bizi daha ince gösteren, duruşumuzu düzeltip daha elegan bir yürüyüşe sahip olmamızı sağlayan topuklu ayakkabılardan kopmamız pek mümkün değil. Ancak son birkaç yıldır spor giyim modasıyla aynı anda sivri burunlu stiletto'ların hayatımıza girmesiyle çoğumuz topuklu ayakkabılarla olan aşk ilişkisini askıya aldı. Stilletto ile son derece rahat ve şık sneaker'lar arasında tercih yapmak zorunda kaldıkça tabii ki gün içinde spor ayakkabılarını ve birkaç saatlik şık etkinlikler için de stiletto'ları tercih ettik. Ancak durum ne olursa olsun topuklu ayakkabı biraz statü sembolü olarak kaldı hayatımızda. Oradan oraya koşması gerekmeyen, yüksek statüde olan, hep keyifli bir yere gidecek olan kadınlarla topuklu ayakkabılar özdeşleştirildi. Zarafetin önemli bir parçası olan topuklu ayakkabıların tarihi milattan öncelere kadar dayanıyor. M.Ö. 200'de topuklu ayakkabı dünyasına Romalılar, aktörler için ahşap ve mantardan yapılan platform tabanlı ayakkabı üretmiş. 1600'lü yıllarda ise, topuklular at sürerken ayakları üzengide tutmaya yardım etmesi için erkek ayakkabılarında kullanılmış. Ardından Avrupa'da saray halkının ve varlıklı ailelerin kadın ve erkeklerinin halktan ayrılmak için kullandıkları bir moda aksesuvarı olarak bugünlere kadar gelmiş. Ancak statü sembolü olarak görünen topuklu ayakkabılar bugünün çalışan kadınları tarafından çok da ilgi görmüyor. Genç Hollywood yıldızı Kristen Stewart'ın kırmızı halıda bile ilk fotoğraf çekiminden sonra topuklu ayakkabılarını çıkarıp Vans marka spor ayakkabılar giymesi aklımızdan çıkmıyor. Son dönemin genç ve popüler isimleri Kendall Jenner, Gigi Hadid ve Cara Delevingne de sık sık Nike, Adidas, Chanel spor ayakkabılarıyla objektiflere yakalanıyor.

SPOR AYAKKABIYLA PODYUM
Ancak bu hafta sona eren New York Moda Haftası'nda topuklu ayakkabıları sevenlere bir darbe de Victoria Beckham'dan geldi… Topuklu ayakkabı sevdası yüzünden ayakları deforme olan Victoria Beckham kendi koleksiyonunun defilesinin sonunda podyuma Adidas Stan Smith'leriyle çıktı. Yani topuklu ayakkabı meraklılarının en önemli kalesi yıkılmış oldu. Bir moda haftasında hem de podyuma spor ayakkabıyla çıkan Beckham'ın adımı devrim niteliğindeydi. Biz de bu aşk-nefret ilişkisini mercak altına alalım dedik.

STATÜ SEMBOLÜYDÜ


DA VINCI İMZALI AYAKKABI
Şıklık için tasarlanan ilk ayakkabı 1533 yılında üretildi. Bu ayakkabının tasarımcısıysa zamanın ünlü bir modacısı değil, Leonardo da Vinci'ydi. Floransa'nın ünlü ailelerinden Medicislerin kızı Catherine de Medicis bir dük ile evlenecektir. Catherine, görkemli bir düğün yapmak ister ama törenin ihtişamının altında kalmak istemez. Rivayete göre de, Leonardo da Vinci'ye gider. O da çareyi topuklu ayakkabı yapmakta bulur. Catherine, sonuçtan memnun kalır çünkü onun uzun boylu gözükmesini sağlayan topuklu ayakkabı üretilmiştir. Düğünde herkes görünüşünden etkilenir ve hemen taklit etmeye başlar. Topuklu ayakkabının serüveni böyle başlar ve artık bu ayakkabılar statü göstergesi olarak kabul edilir.

PLATFORM TOPUK OSMANLI'DAN

15-16-17'nci yüzyılda, tüm Avrupa'da 'chopins' isimli platform topuklu ayakkabılar son derece popülerdi. Sokakların pislik ve çamurla kaplı olduğu o dönemde soylular ve zengin aileler doğrudan yere basmak istemiyordu. Bunun yerine yerden yukarıda kalacakları, bu şekilde tuvaletlerinin eteklerini de koruyabilecekleri bu tarz ayakkabılara yöneldiler. Esas dikkat çekici olan bu ayakkabıların Osmanlı'dan Avrupa'ya geçmiş olması.

Prof. Dr. Ercan Abay (psikiyatri )

TOPUKLU GİYEN REKABETÇİDİR

Yapılan araştırmalara göre kadının kişilik özellikleri ile seçtiği ayakkabının şekli ve rengi arasında ilişki olduğu saptanmıştır. Kadınlarda özgüven seviyesi artışı ile ayakkabı topuk yüksekliğinin artışının orantılı olduğunu gösteren test ölçütü bile geliştirilmiştir. Yüksek veya sivri topuklu ayakkabılar rekabeti seven, daha gösterişli, çekici görünmeye, fark edilir olmaya ve dişiliğe önem veren kadınlar tarafından daha çok tercih ediliyor. Yüksek topuklu ayakkabılar kadını daha genç gösteriyor ve kadın yürüyüşünü daha güvenli ve kadınsı kılıyor. Yüksek topuklu ayakkabı kadın tarafından sadece çekici görünmek için giyilmiyor, kültürel ve sosyal konumu da büyük rol oynuyor.

Doç. Dr. Ahmet Doğan (Ortopedi

2.5 SANTİMDEN YÜKSEK OLMAMALI

Topuklu sadece ayak değil, bel, sırt, bacak, omurga sağlığımızı bozuyor.
Topuklu ayakkabı kişinin ağırlık merkezini ön tarafa kaydırıyor. Vücudun ağrılık merkezinin dengelenmesi için bel kavisi artıyor. Bu durum ise bel, sırt ve bacaklarda ağrılara ve uyuşmalara sebep oluyor.
Bel fıtığı olan kadınların şikayetleri ise topuklu ayakkabıyla beraber artıyor. Merdiven inip çıkarken dizlerimize vücut ağırlığımızın yaklaşık beş ila yedi katı ekstra yük biner. Bunu topuklu ayakkabıyla yaptığınız takdirde bu yük üç-dört kat artıyor.
Ayağın bizim yükümüzü çekerken esnemesi gerekiyor. Topuklu ayakkabı ayak altında bulunan bandın zaman içerisinde esnekliğini kaybetmesine neden oluyor. Bu bant esnekliğini kaybettiği takdirde mikro yırtıklar ve kanamalar meydana geliyor.
Topuklular, ayağımızın adalelerini dengeli olarak kullanmamıza engel olur. Arka grup adaleler kasılmaya ve kısalmaya başlar. Bunun sonucunda ise topuk dikeni ortaya çıkar ya da var olan sorun daha da artar.
Ayağın ideal yük dağılımının sağlanması açısından topuk ne iki-iki buçuk santimetre altında ne de üstünde olmalı. Dolayısıyla babet giyilmesini de önermiyoruz. Platform topuklar her zaman doğru bir tercih.

DENİZ BERDAN

Düz ayakkabıyla daha rahatım

"Tabii ki düz ayakkabılarla daha rahat ediyorum. Ancak kabul etmemiz gerekir ki topuklu ayakkabılar da duruşumuzu düzeltiyor ve bacak yapısını daha güzel gösteriyor. Ben genel olarak düz ya da topuklu ayakkabılara olan ilginin moda trendlerine bağlı olduğunu düşünüyorum. 90'lı yıllar düz ayakkabılar popülerdi. 2000- 2010 yılları arasında daha çok topuklu ayakkabı giydik. Bugünlerde de düz ayakkabılar daha popüler. Ancak gelecek iki yıl içinde yeniden topuklu ayakkabıların yükselişine şahit olacağız. Eğer akşam katıldığım bir davette üzerimdeki kıyafet cidden topuklu ayakkabı giymeyi gerektirmiyorsa düz ayakkabıları tercih ediyorum. Ben ayakkabının kadın psikolojisini çok etkilediğini düşünmüyorum. Alışverişe gelince… Kalın topuklu ancak hoş modelleri satın almayı tercih ediyorum."

ÖZGE ULUSOY

Topukluları seviyorum

"Ben topuklu ayakkabı giymeyi çok seven kadınlardanım. Topuk boyu yükseldikçe ön kısmında biraz platform olsun isterim. Uzun saatler giyebileceğim rahat ve şık modeller tercihim oluyor. Yıllarca bale yaptığım için ayaklarım zaten deforme olmuş durumda. Ayakkabıların ekstradan ayaklarıma zarar verdiğini düşünmüyorum. Davetlere gidiyorsam daha doğrusu akşam bir program yaptıysam kesinlikle topuklu ayakkabı giyerim. Herkesin topuklu ayakkabıyla daha hoş göründüğünü düşündüğünden eminim. Topuklularla daha şık ve kadınsı olunduğunu düşünüyorum. Tabii ki ayakkabı satın alırken rahat edeceğim ve derisi kaliteli modelleri tercih ediyorum."

AHU ORAKÇIOĞLU

Denemeden satın almam

"Gündüz tabii ki düz ayakkabıları tercih ediyorum. Ancak akşam bir davete katılmam gerekiyorsa tercihim her zaman topuklu ayakkabılardan yana oluyor. Hepimiz topuklu ayakkabı giydiğimizde daha fit ve daha ince göründüğümüzü düşünüyoruz bence. Ayrıca topuklu ayakkabıyla duruşumuz değişiyor ve bedenimize daha fazla hakim olabiliyoruz. Popüler olsalar da belirli markaları ayaklarımı rahat ettirmedikleri için asla tercih etmiyorum. Topuklu ayakkabılarım az ve özdür. Asla 10-15 dakika denemeden ayakkabı satın almam. Asla beni bütün gece rahatsız edeceğini bile bile bir ayakkabıyı tercih etmem. Dar bir elbiseyle idare edebilirsiniz ancak ayaklarınızı rahatsız eden bir ayakkabıyla bence rahat etmenizin imkanı yoktur. Topuklu ayakkabıda platform asla tercih etmem."

GÜL GÖLGE SAYGl

Rahatsız bir modeli giymem

Topuklu ayakkabı giymek duruşunuzu güzelleştiriyor. Ayrıca kalem etekler gibi bazı tip kıyafetlerle kesinlikle topuklu ayakkabı tercih edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Topuklu ayakkabı ve özgüvenin bir alakası olduğunu düşünmüyorum kesinlikle. Şu sıralar davetlerde bile çoğunlukla düz ayakkabıları tercih ediyorum. Spor ayakkabılarım, babetler ve loafers modeli ayakkabılarım benim vazgeçilmezlerim. Bugüne kadar topuklu ayakkabılarım nedeniyle bir ayak sorunu yaşamadım. Ancak her zaman aldığım ayakkabıların rahat olmasına özen gösterdim. Formu çok güzel olsa bile rahatsız bir ayakkabıyı asla tercih etmedim."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Topuklu ayakkabının kalesi yıkıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN