Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yaşama sevinci için dans gerekli

Giriş Tarihi: 5.3.2016
Yaşama sevinci için dans gerekli

Flamenkonun kraliçesi Sara Baras, İstanbul'a geliyor. Milyonları etkileyen ünlü yıldız "Dans, kendimi ifade etme yolum. İyi olup olmaması önemli değil, yaşama sevinci için herkes dans etmeli" diyor

Flamenko Dansçısı Sara Baras, daha sekiz yaşında dansla tanıştı. Flamenkoyla buluşması ise annesinin okulunda oldu. Sanatçı, 1989'da gitarist Manuel Morao'yla birlikte sahne alarak ün kazanmaya başladı. Manuel Morao ile 1992'de Seville Expo ve sonrasında da New York'ta dans eden ünlü yıldız, bundan sonraki kariyerine solo dansçı olarak devam etti. Dansla yoğrulan bir yaşam içindeki Baras, bugün dünyanın en iyi 50 kadın dansçısı arasında gösteriliyor. Sanatçı duygulu dolu dansını İstanbul'da sergilemeye hazırlanıyor. İstanbul hazırlığı sürecindeyken ünlü dansçı, Pazar Sabah'ın sorularını yanıtladı. Bu arada Baras'ın, IEG Live ve Piu Entertainment işbirliği ile 7 Mayıs'ta Zorlu PSM'de sahne alacağını da hatırlatalım.

- Dans eden ve etmeyenler arasında ne gibi farklar vardır?
- Benim için dans, fiziksel ve mental olarak rahatlamanın, insanlarla iletişim kurmanın, onları anlayabilmenin bir yolu. Dans, benim için kesinlikle çok özel bir dil.

- Ödüller aldınız, filmlerde dans ettiniz. Daha büyük hedefleriniz var mı?
- Bu konuda kendimi şanslı hissediyorum. Çünkü öğrenmek, hayal kurmak ve başkalarının hayallerine yardımcı olmak için fırsatlarım oldu. Ama daha öğrenecek çok şey var. Hedefler her zaman orada durur. Güzel olan, insanlara yardımı dokunacak şekilde o hedeflere ulaşmaktır.

- Danssız bir hayat düşünebilir misiniz?
- İçtenlikle söylüyorum, danssız bir hayat düşünemem.

- Tüm hayatınız dans mı?
- Evet, tüm hayatım danstan ibaret. Dünyanın en şanslı insanıyım. Çünkü harika bir çocuğum, muhteşem bir ailem ve mükemmel bir koreografiye sahip bir hayatım var. Bu sebeplerle hayata daha fazla minnettar olamazdım.

- İstanbul gibi bir şehirde, Boğaz'a nazır dans etmek nasıl bir duygu olacak?
- İstanbul'a geliyor olmaktan çok mutluyum. Şehrin, sanatsal değerleri ile tarihsel dokusunu keşfetmeyi dört gözle bekliyorum. Bu büyülü şehirde, ilk defa dans edecek olmak beni ayrıca heyecanlandırıyor.

- Türk insanı ve dansıyla ilgili hangi bilgilere sahipsiniz?
-Türkiye gibi kültürel mirası inanılmaz boyutlarda olan bir ülkede, insanların dans ve müzikle ifade ettikleri, hayat tarzlarıyla bağlantılı oluyor. Türk halkının takdir ettiğim özelliklerinden biri de budur.

GARD IM DÜŞMEZ

- Başarınızın sırrı ne?
- Benim için en önemlisi hiçbir zaman gardımın düşmesine izin vermememdir. Her şeyi unutup, kendimi dansın kollarına gönülden bıraktım. Ayrıca, bağlılık, dürüstlük ve gelişim ruhu ile bir ekip olarak çalışabilmek, yapılan işin tadını almak adına en önemli ayrıntılardan biridir.

- Dans etmek işiniz mi tutkunuz mu?
- Dans kesinlikle benim hayatım, tutkum ve iletişim biçimim. Kendimi derinden ifade edebilme yolum. Dansı, müziği ve tiyatroyu kısacası sanatı çılgınca seviyorum.

- İsteyen herkes dans edebilir mi?
- Tabii ki. İyi ya da kötü, önemi yok, bence herkes dans etmeli. Çünkü dans size 'joie de vivre' (yaşama sevinci) verir.

FOTOĞRAFLARLA FLAMENKO TARİHİ
Fotoğrafçı Elif Yardımcı'nın Vaveyla ismini verdiği fotoğraf projesi, Flamenko dansıyla farklı coğrafyalardaki kadınları bir şemsiye altında topluyor. Yardımcı, proje çalışmalarına yaklaşık 1.5 yıl önce başladı. Tesadüf eseri İspanya'nın başkenti Madrid'te tanıştığı flamenko eğitmeni Soshi İsraeli'nin ve öğrencilerinin fotoğraflarını çekmeye başladı. Aralık ayında Madrid'te bu büyüleyici fotoğraflardan oluşan iki sergi düzenlendi. Ardından İstanbul'da flamenko yapan kadınları fotoğraflayan Yardımcı, sergisini mart ayında İsrail'e taşıyor. Serginin şimdiki durağı ise İsrail'in başkenti Tel Aviv... 10 Mart-10 Nisan tarihlerinde, Tel Aviv Cervantes Enstitüsü'nün ev sahipliğinde yapılacak sergide, dansla nefes alan Türkiyeli kadınların da fotoğrafları yer alacak.

SON DURAK İSTANBUL
Elif Yardımcı'nın her durağında biraz daha genişleyen sergisinin son durağı İstanbul olacak. Bu son sergide; Madrid, İstanbul ve Tel Aviv'de flamenko yapan kadınların fotoğrafları sergilenecek. Yardımcı, İspanya'ya atfedilen flamenkonun aslında Roman kökenli Arap Müslümanlara ve İspanya Yahudilerine kadar pek çok farklı kültürün geçmişinde yer aldığını belirtiyor.

SİNEMA FİLMLERİNDE YER ALDI
Birçok ülkede, en görkemli salonlarda bugüne kadar 2 bin 500'den fazla dans gösterisiyle milyonları etkileyen 44 yaşındaki sanatçı sayısız ödülle başarısını taçlandırdı. Birkaç filmde de rol alan sanatçı özellikle Görevimiz Tehlike: 2 filmindeki dans sahnesiyle büyük ses getirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaşama sevinci için dans gerekli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN