Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yük olmamak için küçük yaştan beri çalışıyorum

Aile İşi isimli dizide Müjde karakterini canlandıran Pelin Akil yıllardır ekranda gözümüzün önünde. "Star" dediklerimizden değil ama onlardan daha kalıcı. Sektörün gaddar olduğunu söyleyen Akil; "Star olmak da çok güzel ama geçici. Daha çok çalışıp, hakkını vermek zaman istiyor" diyor

Giriş Tarihi: 12.3.2016
Yük olmamak için küçük yaştan beri çalışıyorum

Gülünce gözlerinin içi gülen insanlar vardır ya, Pelin Akil onlardan... Hepimizin aşina olduğu bir yüz. Yıllardır iyi dizilerde, iyi rollerde karşımıza çıkıyor. Kalıcı olma yolunda adımlarını emin ve sakince atıyor. Belki de bu yüzden birçoklarının işsiz gezdiği dizi sektöründe hep bir rolü var. Son olarak Aile İşi isimli dizide Müjde karakteri olarak karşımıza çıktı. Komedi oynama hevesini de gidermiş oldu. Pelin Akil'le Balmumcu'da Polat Renaissance Otel'de buluştuk. Enerjisi tüm lobiyi sardı, keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. İşte Akil'in anlattıkları...

- Sektördesiniz ama öyle çok da gözümüzün önünde değilsiniz. Tercihiniz mi bu yöndeydi?
- Tercih ve çalıştığım insanların yönlendirmesiyle ilgili sanırım. Bana hep "Hakkını verdin oynadığın karakterlerin" diyorlar. Bu hoşuma gidiyor. Bir dizide MİT ajanını oynuyordum, Suskunlar'da zengin ve ortalığı karıştıran bir kadındım, Seksenler'de solcu bir kızı oynadım. Aynı tip karakterleri oynamak oyuncunun şansızlığıdır. Bu benim başıma gelmedi hep farklı insanları oynadım. Yapabileceğimi düşündü sanırım beni seçen insanlar. Ama Aile İşi'ndeki rolle kendimi buldum. Çünkü hep komedi yapmak istiyordum. Karakterimi çok seviyorum, sorumluluk sahibi bir abla. Bu rol çok içime siniyor.

- Dizi sektörü yorucu. Star olan birçok isim tek dizide bitiyor... Sizin gibi isimler arka plandan yavaş yavaş yürüyor... Siz ne düşünüyorsunuz?
- Sektör çok gaddar. Star olmak da çok güzel ama geçici. Daha çok çalışıp, hakkını vermek zaman istiyor. Aman yanlış anlaşılmasın. O arkadaşlar için "Hakkını vermiyor, çalışmıyorlar" demiyorum. Ama hem yetenek, hem eğitim bir arada olmalı ve süreklilik esas olan. Çok görüyoruz bazı isimleri, sonra hiçbir yerde olmuyorlar. Ne kadar üzücü. Yeni dönemde oyunculuğa daha fazla değer verilmeye başlandı ama eskiden güzel ve zayıf kızın, yakışıklı adamın şansı vardı. Artık bu değişti. Oyunculuk seyircinin dikkatini çekmeye başladı.

- Ne zaman oyuncu olacağım dediniz?
- Hiç oyuncu olma isteği yoktu bende. Küçük yaştan beri çalışıyorum. Sürekli çalıştım... Annem ve babam boşandıktan sonra anneannem ve anneme yük olmamak adına çalıştım. Hep bir sorumluluk hissi vardı bende. Konservatuvarı ilk sene kazanamadım. Mesela o yıl Türk Hava Yolları'nda hosteslik yaptım. Güzel bir meslekti ama oraya ait hissetmiyordum. Konservatuvarda müzikal bölümüne girmekti hayalim, şarkı söylemeyi çok seviyorum çünkü. İstanbul Üniversitesi Müzikal Bölümü'ne girdim sonunda. Şebnem Sönmez hocamdı ve oyunculuğu denememi söyledi. Yeditepe Üniversitesi Oyunculuk Bölümü'nü yüzde 100 burslu kazandım. Burslu olmasa gidemezdim zaten. O arada reklam filmleri çektim. Arka Sıradakiler dizisiyle bir başladı, sonra durmaksızın işler geldi.

- Çok pozitif birisiniz. Bunun etkisi olmuş mudur acaba?
- Bence olmuştur. Her şey enerjiyle ilgili. Açık olursan istediğin şeyler gelir diye düşünüyorum, kadere de inanırım. Çok negatif olursan ve kapatırsan kendini, hiçbir şey gelmez.

ARKADAŞINA GÖNDER
Yük olmamak için küçük yaştan beri çalışıyorum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN