11 gün, 221 film bi dolu hayat

Nisan ayının vazgeçilmezi Uluslararası İstanbul Film Festivali bu yıl 35 yaşında. İKSV 'nin düzenlediği, 7 Nisan'da başlayacak festivalin programı açıklandı. Festivalin en havalı iki bölümünde yer alan filmler SA BAH ve atv'nin katkılarıyla izleyiciyle buluşacak. atv Yıllara Meydan Okuyanlar, SA BAH ise Dünya Festivallerinden bölümüne sponsor. Bu bölümleri mercek altına aldık

Giriş Tarihi: 19.3.2016
11 gün, 221 film bi dolu hayat

SABAH'ın sponsorluğundaki Dünya Festivallerinden bölümünde uluslararası film festivallerinde öne çıkan, ödül alan 21 film yer alıyor. Bu bölümün gözdesi Altın Ayı ödülü alan Denizdeki Ateş belgeseli. Ama dahası da var tabii. İşte bölümün öne çıkan filmleri...
Denizdeki Ateş/Fire at Sea: Berlin Film Festivali'de Altın Ayı'yı kucaklayan Denizdeki Ateş, Avrupa'nın sürekli gözardı ettiği mülteci meselesine, İtalya'nın Lampedusa adasındaki hayata duygusal bir açıyla yaklaşarak bakıyor. Yönetmen Gianfranco Rosi, bu belgeseli çekmek için, özellikle Afrika ve Ortadoğu'dan yüz binlerce mültecinin Avrupa'ya ulaşma amacıyla ilk adımını attığı Lampedusa adasında aylarca yaşadı. Filmin yönetmeni de festival için İstanbul'a gelecek.
Binbir Gece/Arabian Nights: Miguel Gomes'in 2015'in ödüle doymayan epik filmi Binbir Gece üçlemesi, festivalin en merak edilen yapımlarından. Yönetmen temelde bu üçlemede Portekiz'deki ekonomik krizin etkilerini inceliyor. Üçlemenin ilk bölümü Huzursuz Adam hem belgesel ve kurmacayı hem geçmiş ve bugünü hem de gerçek ve fanteziyi harmanlıyor. İkinci film Kasvetli Adam'da suç ve adalet öyküleri yer alıyor. Üçlemenin son filmi Büyülenmiş Adam'daysa Portekiz'deki hükümet karşıtı protestolar anlatılıyor.
Fransız Kanı/French Blood: Film, kendi gibi olmayan herkesten nefret eden Neo Nazi Marko'nun, iyi bir insan olmayı deneme macerası. Fransa'da az bilinen aşırı bir hareketin toplumsal konumunu, gerçek olaylardan esinlenerek inceleyen yapım Fransa'da olay olmuştu.
Gelecek Günler/ Things to Come: Berlinale'de En İyi Yönetmen ödülü kazanan Gelecek Günler, orta yaşlı bir felsefe öğretmeninin, altüst olan hayatına nasıl yön verdiği üzerine bir film. Mia Hansen-Love'un yönettiği filmin başrolünde Isabelle Huppert var.
Ötedekiler/The Other Side: Festivalin merakla beklenen filmlerinde biri. Roberto Minervini, Cannes Film Festivali'nde prömiyeri yapılan filmde, ABD'nin siyasal kurumları tarafından öteye itilmiş, artık görmezden gelinen bir grup insanın hikayesini anlatıyor ve Amerika'nın karanlık yüzüne ışık tutuyor.
Küçük Adamlar/Little Men: Işık Açık Kalsın filmi ile tanınan Ira Sachs'in Küçük Adamlar filmi, ergenlik yıllarındaki sıkı bir dostluğu konu ediyor. 13 yaşındaki Jake ve Tony birbirlerinin en iyi arkadaşıdır ancak ebeveynleri arasında çıkan anlaşmazlık, onların dostluğunun önünde bir engeldir.
Ezgilerin Ezgisi/Song of Songs: Ukrayna asıllı yönetmen Eva Neymann'ın Kuleli Ev'den sonra çektiği yeni filmi Ezgilerin Ezgisi bir büyüme hikayesi. Film Karlovy Vary Film Festivali'nin gözdelerinden biriydi.
Doğru Zaman/ Right Now, Wrong Then: Locarno Film Festivali'nde Altın Leopar'ı alan ve başrolündeki Jung Jae-Young'a da En İyi Erkek Oyuncu Ödülü kazandıran film, Martin Scorsese'nin Güney Kore'nin Woody Allen'ı olarak tanımladığı Hong Sang Soo'nun son komedisi. Film bir yönetmen ve tanıştığı ressam bir genç kadının geçirdikleri birkaç saatin iki farklı versiyonunu izleyiciye sunuyor.
Seni Seviyorum Hedi/ Hedi: Berlin'de iki ödül birden kazanan Seni Seviyorum Hedi, Tunuslu sinemacı Mohamed Ben Attia'nın ilk uzun metrajlı filmi. Film, Tunus'taki Yasemin Devrimi'nin beş yıl sonrasında, Hedi adlı genç bir adamın, gelenekler, özgürlük ve aşk arasında bocalamasını anlatıyor.
Mars'tan Haberler Var/ News From Planet Mars: Yönetmen Dominik Moll, Mars'tan Haberler Var'da orta yaş bunalımına absürd bir kara mizahla bakıyor.
Saraybosna'da Ölüm/Death in Sarajevo: Danis Tanovic, Saraybosna'da Ölüm'de Balkanlar'ın acılı tarihine bakıyor. Film 28 Haziran 2014'te, yani 1. Dünya Savaşı'nı başlatan Arşidük Franz Ferdinand suikastinin 100. yıldönümünde geçiyor. Filmde Tanavic sürükleyici sinema diliyle Balkanlarda 100 yıldır süregelen kimlik savaşını arka planda işliyor.
Alt Kat/One Floor Below: ile Çocuk Pozu filmlerinin senaristi Razvan Radulescu'nun, Alexandru Baciu ilebirlikte yazdığı senaryoyu çeken Radu Muntean, Alt Kat'ta kimsenin fark etmediği bir cinayete tanık olan bir adamın vicdan muhasebesini anlatıyor.

SÜRÜ RESTORE EDİLECEK

Festivalde 25 bölümde 223 yönetmenin 221 filmi gösterilecek.
Bu yıl festivalin süresi kısaldı. 7 Nisan'da başlayacak festival 11 gün sürecek ve 17 Nisan'da sona gerecek.
Festivalde bu yıl Suzan Avcı, Ülkü Erakalın, Şeref Gür, Perran Kutman Jeyan Ayral Tözüm'e Sinema Onur Ödülü verilecek.
Zeki Demirkubuz'un yeni filmi Kor, Arzu Okay'lı Görkem Yeltan'ın ilk yönettiği film Yemekteydim ve Karar Verdim, Coen Kardeşler'in Yüce Sezar!, Oscar adayı Brooklyn ve Jeff Nichols'ın bilimkurgu filmi Midnight Special merakla beklenen filmler olarak festival programında yer alıyor.
Altın Lale Ulusal Yarışma'sında 11 film yer alıyor: Tarla (Cemil Ağacıkoğlu), Benim Kendi Hayatım (Adnan Akdağ), Rüzgarın Hatıraları (Özcan Alper), Siyah Karga (Tayfur Aydın), Kalandar Soğuğu (Mustafa Kara), Rauf (Barış Kaya, Soner Caner), Mavi Bisiklet (Ümit Köreken), Toz Bezi (Ahu Öztürk), Ana Yurdu (Senem Tüzen), Rüzgarda Salınan Nilüfer (Seren Yüce), Kasap Havası (Çiğdem Sezgin).
Festivalin klasikleşmiş bölümlerinin yanı sıra dört yeni bölüm daha var: Musikişinas, Gömülü Hazineler, Işığın Peşinde: 70'ler Amerikan Avangard Sineması, Otto Preminger: Bir Yönetmenin Anatomisi
Türk Klasikleri Yeniden projesi kapsamında bu yıl senaryosunu Yılmaz Güney'in yazdığı, Zeki Ökten'in yönettiği, 1978 yapımı Sürü restore edildi. Film Tuncel Kurtiz'in 80. doğum yılı olan 2016'da, yapımından 38 yıl sonra yeniden beyazperdede izleyiciyle buluşacak.
Festivalde filmler Beyoğlu'nda Atlas, Beyoğlu ve Fitaş, Akbank Sanat, İtalyan Kültür Merkezi, Ortaköy'de Feriye Sineması, Kadıköy'de Rexx Sineması ve İstanbul Modern Sinema'da yapılacak.
Festival biletleri 26 Mart Cumartesi günü 10.30'dan itibaren satışa çıkacak. Bilet fiyatları şöyle: Hafta içi gündüz seansları (11.00, 13.30, 16.00 ) 8 TL. Hafta içi 19.00 ve hafta sonu (11.00, 13.30, 16.00, 19.00) tam 18 TL, öğrenci ile 65 yaş ve üstü 14 TL. Bütün 21.30 seansları ise 20 TL.

Ustalar ezber bozuyor

atv'nin bölüm sponsoru olduğu Yıllara Meydan Okuyanlar bölümünde dünya sinemasına yön veren usta sinemacıların son filmleri yer alıyor. 10 filmin yer aldığı bölümde Sokurov'un da Atom Egoyan'ın da Otar Iosseliani'nin de filmleri var. İşte bu bölümdeki filmler
Francofonia: Venedik Film Festivali'nde FEDEORA Eleştirmenler Birliği En İyi Film Ödülü'nü kazanan Francofonia, Louvre Müzesi ve sanata yazılmış bir aşk mektubu... Rus yönetmen Aleksander Sokurov, Louvre'un görkemli salonları ve galerilerinin içinde kıvrıla kıvrıla dolaşırken sanat, kültür, iktidar, tarih, Fransa ve Avrupa üzerine benzersiz bir başyapıt çıkarıyor
Hatırla/Remember: Atom Egoyan'ın çektiği Hatırla, hafızasını yitirmekte olan yaşlı bir adamın anılara tutunma hikayesini anlatıyor. Christopher Plummer'ın başrol oynadığı filmde Zev, 70 yıl önce ailesini bir toplama kampında katleden Nazi gardiyanının izini bulur ve geç kalmış adaleti kendi eliyle sağlamak ister.
Kış Şarkısı/Winter Song: Festivalin Yaşam Boyu Başarı Ödülü sahibi Gürcü yönetmen Otar Iosseliani'nin Locarno'da Altın Leopar için yarışan, beş yıldır beklenen yeni filmi Kış Şarkısı, Jacques Tati'den Charlie Chaplin'e, Buster Keaton'dan Samuel Beckett'e referanslar taşıyan bir sosyopolitik taşlama. Iosseliani bu filminde kamerasını geçmişe, şimdiki zamana ve geleceğe tutuyor.
Acı Sokağı/Bleak Street: Bunuel'in asistanlarından ve Meksika sinemasının önemli sinemacılarından Arturo Ripstein, yeni filmi Acı Sokağı'nda hesapta yokken ağır bir suça bulaşıp tutuklanan iki yaşlı hayat kadınının yaşadıklarına odaklanıyor.
11 Dakika/11 Minutes: Jerzy Skolimowski, 11 Dakika'da çağın 'felaket kapıda' hissini kara mizahı da işin içine katarak sorguluyor. Skolimowski, "Bu filmi Hollywood'un aksiyon filmlerine tepki olarak geliştirirken tempoya biraz da zekâ ve bir nebze şiddet ekledim" diyor.
Yaş 17/Being 17: Fransız sinemasının usta yönetmenlerinden Andre Techine,Yaş 17'de cinsel kimlik ve büyüme sancılarına zarafetle bakıyor.
Kendi Kanım/Blood of My Blood: Venedik Film Festivali'nde FIPRESCI Ödülü'nü kazanan Kendi Kanım, usta İtalyan yönetmen Marco Bellocchio'nun yeni filmi. Yönetmen filmde Ortaçağ'da ve günümüzde geçen iki farklı hikaye anlatıyor.
Kadınların Gölgesinde/ In the Shadow of Women: Philippe Garrel'den parlak bir romantik komedi... Cannes'da Yönetmenlerin 15 Günü bölümünü açan, belgesel sinemacı genç bir çiftin ilişkilerini gözden geçirdikleri bir süreci anlatan yapım, yaşam sanat, siyaset ve erkek egosunu üzerine...
Rabin'in Son Günü/Rabin, the Last Day: Amos Gitai'nin, Rabin'in Son Günü, Yaser Arafat ve Şimon Perez'le ile birlikte Nobel Barış Ödülü'nü paylaşan Rabin'e yakılan bir ağıt ve yakın siyasi tarih üzerine bir inceleme.
Korku Virüsü/ Virus of Fear: Yönetmen Ventura Pons, korku hastalığının günümüzde ne kadar kolay bulaştığını anlatıyor Korku Virüsü'nde.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
11 gün, 221 film bi dolu hayat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN