Türkiye'nin en iyi haber sitesi

7/24 şehirde yaşam

Giriş Tarihi: 19.3.2016
7/24 şehirde yaşam

SERGİ

NEBAHAT KOÇ

İki usta aynı sergide buluştu

Usta yazar ile duayen fotoğraf sanatçısı aynı sergide buluştu. Ara Güler'in, çeşitli kentlerde çektiği Yaşar Kemal fotoğrafları, Yaşar Kemal'e Bir Ara'lık Bakış adlı sergide bir araya getirildi. 1950'li yıllarda İstanbul'a gelen Yaşar Kemal'in, bu büyük kente gelişinde ilk tanıştıkları arasında Ara Güler de vardır. Hatta bu kentte tanıştığı ilk kişidir. Usta fotoğraf sanatçısı, o tarihlerden itibaren yazarın İstanbul, Tekirdağ, Adana ve Paris gibi kentlerde çok sayıda fotoğrafına imzasını attı. Kemal'in İstanbul'a ilk gelişinden ölümüne kadar olan dönemi kapsayan sergi, 43 fotoğraftan oluşuyor. Yazarın, Haliç, o dönem yaşadığı Basınköy ve son yıllarını geçirdiği evinin bulunduğu Vaniköy semtlerindeki fotoğraflarına semt kahveleri ve pazarlarının eşlik ettiğini hatırlatalım. Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık tarafından hazırlanan sergi, 31 Mart tarihine kadar Fulya Sanat Merkezi'nde gezilebilir.

SERGİ

OLKAN ÖZYURT

Chirico baba evine döndü!

Annesinin İzmirli olduğu kabul ediliyor, babasının İstanbul doğumlu olduğu biliniyor. Metafizik resmin öncüsü kabul edilen, şu günlerde Pera Müzesi'nde Dünyanın Gizemi başlığı ile eserleri sergilenen Giorgio de Chirico'dan bahsediyoruz. Eserleriyle Rene Magritte, Man Ray, Salvador Dali gibi sanatçıları etkileyen Chirico'nun sanatsal serüvenini keşfetmek isteyenler için Pera Müzesi'ndeki sergi bulunmaz fırsat. Çünkü sergi sanatçının, sanat serüvenine ışık tutacak nitelikte. Resim, heykel, şiir gibi farklı alanlarda yapıtlar ortaya koyan sanatçının bu çok yönlülüğünü göstermek için sergide sanatçının 70 resmi, iki litografi serisi ve 10 heykel yer alıyor. Ayrıca Chirico'nun sanat serüveninin nasıl şekillendiğini anlamamız için 1910'larda ürettiği erken dönem eserlerinden 1970'lerin son dönem yapıtlarına kadar geniş bir zaman aralığında ürettiği eserleri görebiliyorsunuz.

KONSER

MELTEM FIRATLI

Müzik birleştirir

"Savaşlar ve göçler hayatımızı altüst ederken ben müzikle ve sanatla ayakta kaldım" diyor, İran'ın güçlü yorumcularından Ramin Farhangniya. Usta müzisyen duygu yüklü sesiyle 21 Mart pazartesi akşamı Babylon'da sahne alıyor. Müziğin birleştirici gücünden yararlanan, şarkılarını dünya barışına ve göçlerle savrulan hayatlara adayan Farhangniya, konserde Azerbaycan'ın unutulmaz klasiklerinin yanı sıra Farsça, Türkçe, Lazca, Yunanca, Kürtçe, Rusça, Gürcüce, Ermenice şarkılar seslendirecek. 21.30'da başlayacak konserin bilet fiyatları 33.75 TL, masa 56 TL.

PInk Mart InI'nin sesi
Pink Martini ile sahneye çıktığı konserler sayesinde ülkemizdeki müzikseverlerin yakından tanıdığı Storm Large, İstanbul'daki ilk solo konserini İş Sanat'ta verecek. Storm Large, son stüdyo albümü La Bonheure ile American Songbook klasikleri, Broadway'in gözde aşk şarkıları ve rock müziğin en güzel klasiklerini yorumluyor. 20 Mart'taki konser 20.30'da başlıyor.

DANS

MELTEM FIRATLI

Ünlü koreograftan dans atölyesi

Sahnelediği performanslarla büyük beğeni toplayan koreograf Nir De Volff, 21- 25 Mart tarihleri arasında Akbank Sanat'ta dans tutkunları için özel bir atölye çalışması gerçekleştirecek. Koreograf dört gün boyunca 11.00-12.30 saatleri arasında gerçekleştireceği derslerde dansçı, aktör ve performansçıların duygusal sistem ve uyumlu kordinasyonu için geliştirdiği, nefes sistemindeki uyum ve uyumsuzluklara odaklanan Use-Abuse metodunu öğretecek. Derslerin ardından her gün saat 13.00'ten itibaren ise özel atölye çalışması gerçekleştirilecek. Bilet fiyatı 10 TL.

KAMPANYA

NEBAHAT KOÇ

İyi bir gelecek için ışığı söndür

Çölleşme, aşırı yağış, kuraklık ve buzulların erimesi gibi önemli sonuçlar doğuran iklim değişikliği, dünyanın öncelikli gündem maddelerinden. Kimi sivil toplum kuruluşları da, birey ve kurumların bu konuya dikkatini çekmek için çeşitli etkinlikler gerçekleştiriyor. Doğal Hayatı Koruma Vakfı da (WWF) bugün dünya çapında bir saatlik ışık kapatma etkinliği düzenliyor. Amaç bu sürede iklim değişikliği ve çevre için neler yapılabileceğine kafa yorulmasını sağlamak. İlk kez 10 yıl önce gerçekleştirilen Dünya Saati Etkinliği'ne, bugün 172 ülke ile dünya genelinde iki milyardan fazla insan katılım sağlıyor. Eyfel Kulesi, Times Meydanı, Buckingham Sarayı'nın da aralarında olduğu dünyadaki çok sayıda simge bina ışıklarını kapatarak kampanyaya destek veriyor. Türkiye'de ise Boğaziçi Köprüsü, Galata Kulesi, Topkapı Sarayı, İzmir Saat Kulesi, Rumeli Hisarı, Beylerbeyi Camii, Dolmabahçe Sarayı, Efes Antik Kenti, Peri Bacaları ile Selimiye Camii kampanyaya katılan yerler arasında. Etkinlik 20.30-21.30 saatleri arasında gerçekleşecek.

TİYATRO

İLKER GEZİCİ

Bu tempoya alkış dayanmaz

Tiyatro Adam, Epik Tiyatro'nun kurucusu Bertolt Brecht'in Arturo Ui'nin Önlenebilir Tırmanışı adlı oyununu seyirciyle buluşturmaya devam ediyor. Afife Tiyatro Ödülleri'nde dört ödül alarak dikkatleri çeken oyun, farklı sahneleniş biçimi ve hareketli oyun yapısıyla öne çıkıyor. Oyunda Fatih Koyunoğlu, Aşkın Şenol, Çetin Kaya, Berk Yaygın, Ayça Koyunoğlu, Deniz Özmen, Gökhan Azlağ ve Neslihan Arslan dönüşümlü olarak 36 farklı kişiyi canlandırıyor. Ayrıca oyuncular kostümlerini sahnede, seyircinin önünde değiştiriyorlar. Böylelikle tempo hiç düşmüyor. Brecht'in savaş döneminde yazdığı anti-faşist oyunda Hitler'in iktidara yürüyüş öyküsü ile Chicagolu gangster Al Capone'un öyküsü birleştirilmiş. Ümit Aydoğdu'nun yönettiği oyun Arturo Ui isimli kenar mahalle çocuğunun yükselişini anlatıyor. Oyun yarın Kozzy AVM'de sahnelenecek.

FUAR

CEREN ARSEVEN

Bursa Kitap Fuarı başlıyor

Bursa 14. Kitap Fuarı, bugün TÜYAP Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nde başladı. Söyleşi, panel ve çocuk etkinlikleri gibi 80 kültür etkinliğine ev sahipliği yapacak olan fuar, imza günleri ve etkinliklerde yüzlerce yazarı okurlarıyla buluşturacak. Fuar 27 Mart'ta sona eriyor.

FUAR

DAMLA KAYAYERLİ

Yurtdışında eğitim almayı düşünenlere...

Eğitim fuarları aileler ve öğrenciler için yurtdışı eğitim kurumlarının temsilcilerinden bire bir bilgi almaları için bir araç niteliğinde. IEFT Yurtdışı Eğitim Fuarı da 20'den fazla ülkeden 250'nin üzerinde üniversitenin katılacağı etkinliklerle bu ihtiyaca yanıt veriyor. Bu yıl 29. kez açılan fuarda, öğrenciler ve aileleri yurtdışındaki liseler, üniversiteler, yaz okulları, dil okulları, meslek eğitimi ve yüksek lisans programları hakkında yurtdışı temsilcileriyle görüşme olanağına sahip olacak. Fuarın son ayağı bugün ve yarın İstanbul Kongre Merkezi-Harbiye'de gerçekleşiyor. Ardından 21 Mart'ta Bostancı Dedeman Otel'de yurtdışı eğitim olanakları hakkında bilgi alınabilecek.

NOT DEFTERİ

1 Gitar virtüözü Roni Benise Emmy ödüllü bir sanatçı. Benise: The Spanish Guitar gösterisi ise bugün Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nde. Ana Tiyatro'daki gösterinin biletleri 150 TL ila 75 TL arasında değişiyor.
2 Ünlü tenor Maestro Luciano Pavarotti'nin öğrencilerinden Deniz Leone, Çanakkale Şehitleri'ne ithafen gerçekleştireceği opera resitali ile Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi sahnesinde olacak. Bugün gerçekleşecek resitalin başlama saati 20.00, bilet fiyatı 35 TL.
3 Teoman,Zorlu PSM Ana Tiyatro'da 22 Mart, saat 21.00'de sahne alacak. Biletler tam 70 TL, öğrenci 50 TL.
4 CRR Senfoni Orkestrası, Philippe Bernold şefliğinde 22 Mart'ta saat 20.00'de CRR Konser Salonu'nda sahne alıyor. Biletler 133,50 TL ile 63,50 TL arasında. 60 yaş üstü için 43,50 TL.
5 Hande Yener, 25 Mart cuma günü Mall of İstanbul MOİ Sahne'de konser verecek. Konserin başlama saati 21.00. Bilet fiyatları 27.50 TL ile 55 TL arasında
6 SanatçıBirsen Tezer, Kadıköy Sahne'de 25 Mart'ta sevenlerinin karşısında olacak. Sanatçının konseri 22.30'da. Bilet 56 TL.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
7/24 şehirde yaşam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN