Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ayrılık acısına şarkılarla tedavi

Giriş Tarihi: 26.3.2016
Ayrılık acısına şarkılarla tedavi

Björk’ten sonra Gwen Stefani de ayrılık sonrası iyileşme sürecinin bir parçası olarak müziğe sığındı. ABD’li müzisyenin üçüncü solo albümü This is What the Truth Feels Like, 13 yıllık eşinden boşandıktan sonra yazdığı şarkılardan oluşuyor

Adele 2011'de çıkardığı ikinci albümü 21'da kalbi kırık bir kadın olarak şarkılarını söylüyordu. İngiliz şarkıcı, şarkı sözlerinde erkek arkadaşından ayrıldıktan sonra yaşadığı depresyonu, kalp kırıklığını anlatmıştı. İzlandalı müzisyen Björk de, geçen yıl son albümü Vulnicura'yı anlatırken 'açık kalp ameliyatı' tabirini kullanmıştı. Çünkü albüm müzisyenin 2013 yılında yaşadığı ayrılığın öncesi ve sonrasına ait şarkılardan oluşuyordu. Björk, albümde yaşadığı o zor sürecin duygusal bir kronolojisi çıkarmıştı adeta. 13 yıldır evli olduğu eşi Matthew Barney'den ayrılan müzisyen albüm için "Önce acı ve yara sonrasında yaranın iyileşmesi..." diyordu. Ne tesadüf ki ABD'li şarkıcı Gwen Stefani de geçen yıl, tıpkı Björk gibi 13 yıl evli kaldığı Gavin Rossdale'den boşandı, zor bir dönemden geçti ve geçen günlerde de üçüncü solo albümü This is What the Truth Feels Like'ı yayınlandı.

ÖLMEK İSTEMİYORDUM
Yeni albümdeki şarkı sözlerine baktığınızda Adele ve Björk gibi onun da yaşadığı acıyı müzikle iyileştirme yoluna gittiğini fark ediyorsunuz. Bu yolu neden seçtiğini ise kendisiyle yapılan röportajlarda şöyle anlatıyor: "Ayrılık döneminde tam anlamıyla çökmüştüm. Doğru düzgün düşünemiyordum. Bulunduğum yerden daha aşağısı yok gibi hissediyordum. Dipteydim. Ama böyle devam edemezdi. Müzik yaparsam bu durumun üstesinden gelebileceğimi düşündüm. Belki de her şey yoluna girerdi." İşte bu düşünceyle yola çıkmış 46 yaşındaki, üç çocuk annesi Stefani. "İsteğim yeni bir albüm yapmak değildi. Sadece ölmek istemiyordum" diyen şarkıcı duygularını tüm içtenliğiyle satırlara dökmüş. Şarkı yazma sürecini ise yoğun, büyülü ve iyileştirici kelimeleri ile ifade ediyor. Aslında ayrılık şarkılarına yabancı bir müzisyen değil Gwen Stefani. Solisti olduğu rock grubu No Doubt'a uluslararası başarı getiren şarkı Don't Speak'in sözlerini de 20 yıl önce grup arkadaşı Tony Kanal'dan ayrıldığında yazmıştı.

YENİ BİR AŞK
Stefani yeni albümünde yer alan, klibinde akmaya hazır gözyaşları içinde göründüğü Used to Love You adlı şarkıda ise şöyle diyor: "Bavul, yara bandı. Garaj yolundan geri çıkıyorum. Sen kal, ben gideceğim. Bütün hatıraları da alabilirsin. Başına gelen en iyi şey olduğumu düşünmüştüm. En çok beni sevdiğini sanmıştım..." Albümde sadece kalp kırıklığının değil, yeni bir aşkın izlerini de buluyorsunuz. Bir süredir şarkıcı Blake Shelton ile birlikte olan Stefani, Make Me Like You'da şöyle diyor: "Seninle tanışmadan önce iyiydim. Yaralı ama iyiydim. Kaybolmuştum, belirsizdim. Ama kalbim hala benimdi. Seninle tanışmadan önce özgürdüm. Yaralı ama özgür. Tam anlamıyla yapayalnızdım. Ama şimdi tek gördüğüm sensin." Özetle müzik iyileştiriyor, yaraları sarıyor, özel hayatlarında tökezleyen müzisyenlere yollarına devam etme gücü veriyor. Bu durumdan biz müzikseverlerin payına düşen de içtenlikle yazılmış şarkılar oluyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ayrılık acısına şarkılarla tedavi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN