Gizemli olmayı seviyor

Giriş Tarihi: 23.4.2016
Gizemli olmayı seviyor

’nin hafta başında yayınladığı gizemli tanıtım filmi, müzik sında ve medyada günlerdir tartışılıyor. Yeni bir albüm mü geliyor yoksa belgesel mi? Sorunun yanıtını bugün öğreneceğiz

, sosyal medya takipçilerini yine şaşırtmayı başardı. Şarkıcı hafta başında yeni projesine ilişkin şifreli bir tanıtım klibi yayınladı. Projenin ne olduğuna ilişkin tartışmalar hafta boyunca devam etti. Son yayınladığı Formation adlı parçasının klibi gibi yine politik mesajlı bir video ile mi karşı karşıyaydık? Yoksa 2013'te yönettiği Life Is But a Dream gibi bir otobiyografik bir film mi hazırlamıştı? Belki de 27 Nisan'da çıkacağı turnesi öncesi uzun zamandır beklenen yeni albümü piyasaya çıkıyordu... Hatta projenin adı Lemonade olduğu için Beyonce'nin yeni bir içeceği piyasaya süreceğini savunanlar bile çıktı. Bir dakikalık videoda 34 yaşındaki şarkıcıyı önce bir arabaya yüzü görünmeyecek şekilde yaslanmış görüyoruz. Ardından gerilim filmlerini aratmayan kareler arka arkaya sıralanıyor. Beyonce'yi sırasıyla terk edilmiş bir odada, boş bir otoparkta, üzerinde kapüşonlu montuyla mısır tarlasının ortasında görüyoruz. Arada da dansçıları görünüyor. Beyonce "Geçmiş ve gelecek bizimle buluşmak için burada ortaya çıkacak" diyor. Klipte dikkat çeken ayrıntılardan biri ise vitiligo hastası Kanadalı model Winnie Harlow'un da rol alıyor olması... Projenin ne olduğu bugün dünya prömiyerinin HBO'da gerçekleşmesiyle ortaya çıkacak. Beyonce gizemli olmayı seviyor. Şaşırtmayı, hayranlarının beklentisini en üst seviyede tutmayı... Son albümü 2013'ün aralık ayında önceden hiçbir duyuru yapılmaksızın raflarda yerini almıştı. Bu yıl da Formation adlı single'ını şubattaki Super Bowl öncesi aniden yayınladı. Lemonade projesinin ne olduğuna ilişkin ipuçlarını belki de Elle dergisinin Amerika versiyonuna verdiği röportajındaki şu sözlerinde aramak gerekiyor: "Umarım, insanların iyileşmesine yardımcı olacak sanat eserleri verebilirim. İnsanları mücadelelerinden gurur duymalarını sağlayacak bir sanat. Herkes acıyı tecrübe ediyor ama kimi zaman onu dönüştürmek için rahatsız olmanız gerekiyor. Acı hoş bir şey değil ama, doğumdaki acıyı yaşamasaydım kızımı kollarımın arasında tutamazdım."

FEMİNİZMİ SAVUNUYOR
Röportajda Beyonce'nin şarkıcı olmanın ötesine geçip elindeki gücü de kullanarak bir rol model olma yolunda nasıl ilerlediğinin de ipuçları bulunuyor. Feminizmden bahsediyor örneğin: "İnsanların feministin ne olduğunu bildiğinden emin değil. Oysa ki çok basit. Kadınlarla erkeklerin eşit haklara sahip olduğuna inanan kişi. Kelimenin neden olumsuz çağrışımlar yaptığını, karşı cinsi işin içine niçin katmadığını anlayamıyorum. Eğer kızınızla oğlunuzun aynı imkanlara sahip olması gerektiğine inanan bir erkekseniz, siz de feministsiniz." Sonra karşıtı olduğuna ilişkin suçlamalara yanıt veriyor: "Ben polis şiddetine ve adaletsizliğine karşıyım. Eğer Black History Month sırasında köklerimi ve kültürümü kutlamam birilerini rahatsız ediyorsa, bu duygular çektiğim videodan ve hatta benden önce de vardı. Gidişatı olumlu yönde değiştirecek diyalogların bir parçası olduğum için kendimle gurur duyuyorum." Beyonce kuşağının en etkili isimlerinden. İleride onu sesini yükseltirken daha sık göreceğiz gibi görünüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gizemli olmayı seviyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN