Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeşilçam’ın hali

Giriş Tarihi: 23.4.2016
Yeşilçam’ın heykel hali

tıraş Çağdaş Erçelik, hayatında iz bırakan Yeşilçam filmlerinin karakterlerini, sahnelerini heykel formunda ölümsüzleştiriyor

Ah Güzel , Anayurt Oteli, Canım Kardeşim, Masumiyet, Muhsin Bey, Bir Adam Yaratmak, Bizim Aile, Sevmek Zamanı ve nice sinema filmi hafızamızda iz bıraktı. Replikleri ezberledik, karakterlere hayran olduk. Sinemanın etki gücü diğer sanat dallarını da etkiliyor elbet. tıraş Çağdaş Erçelik'in sanat hayatında da Yeşilçam önemli bir mihenk taşı olmuş. İlk si Dersaadet'te edebiyat dünyamızı yansıtan, ikinci sergisinde Dostoyevski temalı heykel çalışmalarını sanatseverlerle buluşturan sanatçı, son sergisi Türk Filmi'nde hayatında iz bırakan filmlerin karakterlerinin ve önemli sahnelerinin heykelini yaptı. Ama sergide sadece heykeller yok! Aynı zamanda ressam da olan Erçelik, Yeşilçam'ın eşsiz güzellikteki filmlerinden sahneleri resmetmiş. Erçelik ile sergisinin bulunduğu Nişantaşı'ndaki Galeri Eksen'de bir araya geldiğimizde serginin çıkış noktasının Sadri Alışık ve Ayla Algan'ın rol aldığı Ah Güzel İstanbul filminin karakterlerini resmetmesi olduğunu söyledi. Ardından heykellerini yapmaya başlamış. Sadri Alışık'tan Şener Şen'e, Türkan Şoray'dan Müjde Ar'a kadar birçok sanatçının filmlerdeki karakterlerini heykel formunda ölümsüzleştiren Erçelik, atölyede geceli-gündüzlü iki yıl boyunca çalışmış. Sergi için seçtiği her filmdeki karakterin ruh halini heykelde yansıtmaya çalışmış, kendi yorumunu katarak ortaya özgün bir çalışma çıkarmış.

HAYALİMDEKİ HÜZÜNLER KULÜBESİ
Erçelik'i en çok ise Ah Güzel İstanbul filminin karakterlerini ve sahnelerini yapmak mutlu etmiş: "Sergide 25 filmden heykel var. Hepsi de çok etkilendiğim filmler. Ama en çok Ah Güzel İstanbul'u yapmaya doyamadım. Heykelini yapmakta en çok zorlandığım ise Ah Belinda'da da rol alan Müjde Ar oldu." Sergide bazı filmlerin ise birden fazla heykeli var: "Ah Güzel İstanbul'dan üç heykel var. Örneğin filmde geçen Külbe-i Ahzân, Hüzünler Kulübesi demek. Filmi izlerken bu cümle çok etkilemişti beni. Heykelinde hayalimdeki Hüzünler Kulübesi'ni var ettim" diyor. Sergi büyük ilgi görüyor. Hatta ilginç olaylar da yaşanmış: "Gemide filminde rol alan Erkan Can'ın heykelini kuzeni satın alınca Erkan Can beni arayıp 'Heykeli yapacağını bilseydim, atölyene gelip poz verirdim. Çok beğendim heykeli' dedi. Bu beni çok mutlu etti." Erçelik'in hayali insansı boyutlardaki sinema karakterlerini yansıtan heykelleri, kentin sokaklarında, parklarında, evlerin önünde, kısacası sergi salonlarına gerek kalmadan yaşamın içinde direkt sergileyebilmek. Sergi 3 Mayıs'a kadar gezilebilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeşilçam’ın heykel hali
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN