Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aşkı kolay mı harcıyoruz?

Bir şarkı düşünün, dinlediğinizde hem gülümsetiyor hem de hayatı sorgulatıyor. TNK’nin yeni single’ı, “Aşk nasıl harcanır?” sorusuna yanıt veriyor

Aşkı kolay mı harcıyoruz?
TNK'nin 2010 tarihli ikinci albümü Söyle Ruhum, Türkçe sözlü rock müziğin önemli albümleri arasındadır. Solist Caner Karamukluoğlu'nun sesi, yorumu zaten tartışmasız çok güzeldir. Dinledikçe daha çok dinlemek istersiniz... 2013'te Melankoli'yi yayınlayan grup canlı performanslarına devam etse de son dönemde biraz kabuğuna çekilmiş görünüyordu. Ta ki geçen haftaya kadar... Caner ve Özgür Aksüyek'ten oluşan TNK, geçen hafta yeni single'larının video klibini You- Tube üzerinden yayınladı. Önümüzdeki aylarda yine aynı yöntemle bir şarkı daha yayınlamayı planlıyorlar. Grubun bu hareketi, müziğin çok çabuk tüketildiği günümüz piyasasına bir tepki olarak görülebilir. Zaten onlar da "Popüler kültür kirliliği içerisinde kaybolan birçok özgün ve sanatsal esere tepki olarak 'yeraltı'nda daha üretken olmaya karar verdik" diyorlar.

80 YO LU VAR
TNK, sadece müziğin değil, aşkın da kolay tüketilmemesi gerektiğine inanıyor. En azından yeni şarkılarında öyle diyorlar. Aşkı Harcamanın 80 Yolu'nda 80 yolun hepsi sayılmamış ama ilk dörde yer verilmiş. Şarkıda şöyle deniyor: "Bir: Ölümüne sevenler, durmandan denerler, inatla kaybederler. İki: Yapış yapış sevenler, mesafeler girince nedense vazgeçerler. Üç: Platonik sevenler, hüzünlü şarkılar sever, hayatta kaybederler. Dört: Sevmeden sevenler, seviyormuş gibiler. Daha çok küçükler..." Gülümseten, mizah katkılı ama öte yandan düşündüren de bir şarkı Aşkı Harcamanın 80 Yolu. İnsanda, geçmişe bakıp ilişkilerini bir kez daha gözden geçirme isteği uyandırıyor. Hesaplaşma fırsatı tanıyor.

Cep telefonuyla olmaz
Hard Rock Rising müzik yarışmasının finali için Hard Rock Cafe İstanbul'dayız. Sahnedeki genç grup, şarkısını çalmadan önce kısa bir açıklama yapıyor. Şarkılarını 'deki çocuk gelin sorununa dikkat çekmek için yaptıklarını anlatıyor. Ardından çalmaya başlıyorlar. Tam o sırada iki genç kız sahnenin tam önüne gelip arkalarını dönüyor, önce saçlarını düzeltip sonra cep telefonlarını çıkarıp poz poz selfie çekiyorlar. Sahnedeki grubu fon olarak kullanıyorlar. Ne şarkı ne verilen mesaj... Sözler havada uçuşuyor, müzik uzayın derinliklerinde kayboluyor. Bir kez daha anlıyoruz ki cep telefonunun ekran ışığı yandığında gözler de zihinler de kararıyor.

Anadolu türküleri gecesi
Erkan Oğur ve İsmail Hakkı Demircioğlu, çoğu eski Anadolu türkülerinden oluşan bir repertuvar ile müzikseverlerin karşısında olacak. Vestel Gururla Yerli Konserleri kapsamındaki konser 17 Mayıs Salı akşamı Zorlu Performans Sanatları Merkezi Ana Tiyatro'da gerçekleşecek. 20 yıla yakın bir süredir halk müziği tutkunlarının gönlünde taht kuran Oğur ve Demircioğlu, türküleri ustalıklı ve benzersiz şekilde yorumluyor. Saat 21.00'deki konserin bilet fiyatları 110 ile 45 TL arasında değişiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aşkı kolay mı harcıyoruz?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN