Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hey, filleri öldürmekten vazgeçin!

Hollywood elitlerinin son gözdesi filler. Fildişi kaçakçılığı ile mücadele etmek oyuncular ve sosyetik isimler arasında şu sıralar çok . Oscarlı oyuncu Lupita Nyong’un bir kaçak avcının elinden kurtarılan bebek fille çektirdiği fotoğraf Instagram’da binlerce like (beğeni) aldı.

Hey, filleri öldürmekten vazgeçin!
Oyuncu Elizabeth Hurley, birkaç hafta Londra'dan Nairobi'ye uçarak Kenya hükümetinin kaçak olarak elde edilen 105 ton fil dişini yakarak imha etmesine tanıklık etti. Hurley yaşadıklarını "Fil dişlerinin oluşturduğu yığınları görmek beni mahvetti" cümlesiyle özetledi. Oscar ödüllü Lupita Nyong, bir kaçak avcının tuzağından kurtarılan bebek fille birlikte çektirdiği fotoğrafı Instagram hesabından yayınlayıp 2.6 milyon takipçisine şu mesajı iletti: "Bir grup insan incik boncuk taksın diye her yıl 33 bin fil öldürülüyor. Bundan daha iyisini yapabiliriz." Oyuncu , geçen yıl Londra'da düzenlediği yardım kampanyası ile filler için binlerce dolar topladı. Sarandon'a göre fillerin karşı karşıya kaldığı kriz çok trajik. Kısacası son günlerde ne zaman bir fil kaçak avcıların eline düşse, bir ünlü onları korumak için ayağa kalkıyor gibi görünüyor. Ünlü isimler 90'larda nasıl Yağmur Ormanları'nı korumak için harekete geçtilerse şimdilerde de filler için bir araya geliyor. Aralarında oyuncular Arnold Schwarzenegger, Edward Norton, tenisçi Andy Murray, eski basketbolcu Yao Ming, tasarımcıları Tommy Hilfiger ve Diane von Furstenberg ile Cambridge dük ve düşesi Prens William ve Kate Middleton da bulunuyor. Yıldızlar tıpkı birer mıknatıs gibi, bir yola girdiklerinde diğer yıldızları da yanlarına çekmeyi başarıyor. #SaveTheElephants (Filleri Koruyalım), ünlüler arasında konuya dikkat çekmek için kullanılan etiketler arasında en popüler olanı. Çevrecilere göre kaçak avcılık bu şekilde devam eder, önüne geçilmezse bazı Afrika ülkelerinde vahşi filler kısa bir süre sonra yok olacak. Çevreci site elephantdatabase. org'a göre yüksek talep yüzünden 1979'da Afrika'da fil sayısı 1.3 milyonken 2013'te bu rakam 400 bine düştü. Bu talebin ana kaynağı Asya'da gelişmekte olan orta sınıfın fil dişini statü sembolü olarak görmesi. Çevreci grup Save the Elephants'a göre kaçak avcılık krizi savaşı andırıyor. Suç örgütleri tarafından kiralanan avcılar 1500 dolardan fazla para kazanıyor. Avcılar helikopterler, gece görüş olanağı sağlayan dürbünler, otomatik silahlar kullanıyor. Ve her yıl on binlerce fili katlediyorlar. Dünyanın bu sorunla bir an önce yakından ilgilenmesi gerekiyor. İşte sırf bu yüzden ünlülerin çabaları altın değerinde. Leonardo DiCaprio iki ay önce Instagram hesabına yüklediği fotoğrafta Endonezya'da türü tükenme tehlikesi altındaki iki Sumatra filiyle görülüyor. Bu fotoğrafın altındaki like (beğeni) sayısı 500 binden fazla. Oyuncu 2013'te de Tayland hükümetinin fil dişi ticaretini önlemesi için 1.6 milyon imza toplamıştı.

SUÇA ORTAK OLMAYIN
Geçen kasım ayında da Wildlife Conservation Society (Vahşi Yaşamı Koruma Derneği) Arnold Schwarzenegger ile bir promosyon videosu çekti. 96 Elephants (96 Fil) kampanyasına destek videosunda oyuncu elinde bir fil dişi ile bir askeri tankın önünde görülüyor. "Hey, her gün sırf dişleri için 96 fil öldürmekten vazgeçin" diyen oyuncu ardından elindeki fil dişini üzerine patlayıcı yerleştirerek imha ediyor. Videoyu bugüne kadar izleyenlerin sayısı 1.4 milyonun üzerinde. Edward Norton da 2014'te çektiği videoda "Eğer fil dişi alıyorsanız, suç çetesinin bir parçasısınız" mesajı veriyor. World Wildlife Fund (Dünya Vahşi Yaşam Vakfı) temsilcilerinden Jared Leto geçen yaz Time dergisine yazdığı bir yazıda ABD hükümetinden katliamı durdurmasını istedi. Hollywood ünlüleri arasında açıklamalar yapmanın ötesine geçip ellerine kamerayı alıp fillerle ilgili belgesel çekenler de var. Oscar ödüllü yönetmen Kathryn Bigelow, oyuncu Kristin Davis gibi. Kaçak avcılıkla mücadelede ünlü isimlerin çabaları kadar para da hayati rol oynuyor. Mücadele çalışmaları için elbette bir bütçe gerekiyor. Elini taşın altına sokanlar arasında yine ünlüler başı çekiyor. Geçen sonbaharda Owen Wilson, Elephant Forever Auction adlı müzayedeye ev sahipliği yaptı. Susan Sarandon ise Asyalı filler için çalışan Elephant Family ve Space for Giants için 1 milyon dolar topladı. Bu arada moda sektörü de boş durmuyor. Geçen şubat ayında Vancouver Moda Haftası'nda 13 tasarımcı fillerin ilham kaynağı olduğu tasarımlara imza attı. Kuşkusuz bu küresel krizin durdurulmasında müzayedeler düzenlemenin, moda şovları yapmanın ötesine geçilmesi gerekiyor. Tıpkı uyuşturucu kaçakçılığı gibi fil dişi kaçakçılığı da organize bir suç ve çürümüş hükümetlerin zaafları sayesinde ayakta kalmayı başarıyor. Bu yüzden şimdilik fillerin ileride çocukların sadece hikaye kitaplarında gördükleri bir hayvan olmamasını dilemekten başka çare kalmıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hey, filleri öldürmekten vazgeçin!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN