Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Artık devir değişsin

Devri: Büyük Çarpışma, beş filmlik serinin miadını doldurduğunu gösteriyor bize. Hikayeler, olay örgüleri birbirine benzemeye başladı. Hal böyle olunca film oyalayıcı bir seyirlik olarak kalıyor

Artık devir değişsin
Devri 2002'de, ilk defa seyirciyle buluştuğunda birbirine benzemez hayvan karakterlerin bir araya gelip yaşadıkları maceranın cazibesinden ziyade, üç boyutlu nin hakkıyla kullanması sebebiyle ilgi görmüştü. Aradan geçen yıllar içerisinde üç boyutlu teknoloji yerli yerine oturdu. Artık bizi şaşırtmıyor ve bizim birbirine benzemez hayvan karakterlerimiz de her yeni macerada dostluklarını pekiştirdiler. Dolayısıyla gelinen noktada Buz Devri, biraz miadını doldurmuş bir seri olarak duruyor karşımızda. Ama yaz aylarının vazgeçilmezi olarak bu serinin filmlerine ilgi yüksek olunca, yapımcılar da yeni filmlerle yoluna devam ediyor. Yoluna devam ediyorlar da acaba tekrar tadı veren olay örgüsüne ve hikayelere yeni açılım getirmeyi neden düşünmüyorlar? En son Buz Devri 4: Kıtalar Ayrılıyor filminde dünyadaki büyük coğrafi olaylar karşısında bir arada hayatta kalma mücadelesi veren kahramanlarımız, Buz Devri: Büyük Çarpışma'da yine benzer bir tehlike karşısında yine benzer bir mücadeleyle karşımızdalar. Bu sefer dünyaya düşme tehlikesi olan büyük bir meteordan kurtulmak için çaba harcıyorlar.

MEŞE PALAMUDU PEŞİNDE!
Tabii yine bütün olayların tetikleyicisi olarak firavun faresi Scrat'ın saplantı haline getirdiği meşe palamudu aşkı karşımıza çıkıyor. Meğer güneş sisteminin oluşmasına tamamen o sebep olmuş. Güneş sistemi oluşurken bir gezegenin yok olmasına neden olan Scrat, dünya için büyük bir tehlike yaratıyor. Çünkü parçalanan gezegenden kopan parçaların dünyaya çarpma tehlikesi vardır. Ama bu komik varoluş ve absürd varoluş 'tezi' dışında Buz Devri cephesinde pek de yeni bir şey yok. Tamam filmde espriler yerli yerinde, animasyon kalitesi de seslendirmeler de yine üst düzey. Ama sürprizsizlik, bildik sularda dolaşma ihtiyacı nedeniyle, Buz Dev: Büyük Çarpışma şu sıcak günlerde, sinema salonlarının klimalı olduğu düşünülürse, serin ve oyalayıcı bir seyirlik olarak kalıyor. Fakat Buz Devri'ne temelde bir aile, dostluk ve dayanışma serisi olarak bakacak olursak Buz Devri: Büyük Çarpışma'nın şöyle bir durumu var: Malum dünyada tek olduğunu sanan ve sonra Ellie ile karşılaşıp onunla evlenen mamut Manny artık aile ve kız babasıdır. Bir önceki filmde kızının hayatındaki tek erkek olmama durumunu (çünkü kızı erkek mamutlarla flört etmeye başlamıştır) zar zor hazmetmişti. Bu filmde ise kızı hayatının aşkı ile evlenmek üzeredir. Bizim Manny bu durumu bir türlü kabullenemiyor. Yani Buz Devri: Büyük Çarpışma'yı kız babası Manny ile damat mamutun karşı karşıya gelmesi şeklinde okumak da mümkün. Hal böyle olunca da , kız babalarında bir meteor çarpması etkisi yaratıyor denilebilir! Bu belki biraz zorlama bir okuma olabilir. Ama ne yapalım, aynılaşan bir seri karşında acaba, keyif almak için kendimizi zorlamaktan başka da çare bırakmıyor bize filmi çekenler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Artık devir değişsin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN