Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir başkadır Çengelköy

Giriş Tarihi: 30.7.2016
Bir başkadır Çengelköy

Mahalle kültürünü hiçbir kaybetmeyen Çengelköy’e sık sık giderdim. Bu kez “Geçmiş olsun” demek için gittim. Semt, hiçbir zaman kaybetmediği ruhuyla yine Boğaz’ın gözbebeği

Boğaz'ın en güzel semtlerinden biridir Çengelköy... Tarih boyunca farklı insanların bir arada yaşadığı, herkesin birbirini tanıyıp selamladığı bir Boğaziçi köyü... Bugün de geçmişinden bir şey kaybetmeden mahalle kültürü özelliğini, komşuculuğu günümüze taşımış bir semt... Ayrıdır Çengelköy'ün sakinleri, esnafı... Birbirini kollar, sever, sahip çıkar. Siz çay bahçesinde lakırdı yaparken sahipleri yemek için arkadaki bir başka dükkanı tavsiye eder. "Konu komşu da kazansın" felsefesi hakimdir bu sokaklara.

Bu yüzdendir ki İstanbul'da benim ne kafam atsa, canım sıkılsa soluğu Çengelköy'de alırım. Çınaraltı Çay Bahçesi'nde denize nazır masalardan birine kurulup düşlere dalar gider, yan masalardaki insanların rehavetini gördükçe mutlu olurum. Bu semtin birleştirici, iyileştirici ve güçlendirici bir tarafı olduğuna inanırım... 15 Temmuz'daki darbe girişiminde en büyük vatan ve demokrasi mücadelesini veren yerlerden biri de Çengelköy oldu. Direnişin en yüksek yaşandığı yerlerden biriydi. 18 şehit verdi... Semt sakinlerinin bir kısmı rehin alındı, kimileri dövüldü... Mermilere karşı siper almaktan korkmadılar, "Vatanımız sağ olsun" diye diye mücadele ettiler.

ÇAY BAHÇELERİ ARTIK DOLU

Bu kez geçmiş olsun demek için gittim Çengelköy'e... Hafta başı itibariyle hayat normale dönmüş. Çay bahçeleri yine müdavimleriyle dolmuş taşmış. Börekçisi, simitçisi, sokak satıcıları... Herkes tezgahlarını açmış, işlerinin başında. "Hem işimizin başındayız hem de vatanımızın" diyorlar. Anlatacak, konuşacak çok şey var. Ama esnaf artık anlatmaktan yorulmuş. "Kahramanlık değil, biz görevimizi yaptık" diyorlar. Zaten çok da konuşmaya gerek yok. Etrafınızdaki duvarlar, camlar, tezgahlar çok şey anlatıyor. Beylerbeyi'ni geçip de semte ulaştığınızda ilk olarak sizi 20 yaşındaki karşılıyor. Bir elinde ufak bir hoparlör var. "Recep Tayyip Erdoğan... Recep Tayyip Erdoğan" sesleri yükseliyor hoparlörden. Diğer elinde ise Türkiye bayrağını dalgalandırıyor Burak. Yanına sokulup "Nasılsın?" diye soruyorum. Yanıtı kısa ve öz, "Vatanımı koruyorum" oluyor.

DUVARLARDA MERMİLER

Semtte dolaşırken kendimi film setinde gibi hissediyorum. Sağlı sollu dükkanlarda mermi izleri var. Börekçinin camı patlamış, Erbap Cafe'nin içinde onlarca kurşun izi... Kimi üst kata kadar gelip şans eseri avizeye saplanmış. Oysa hemen avizenin altında müşteriler, dükkan sahipleri varmış. Dükkanların tabelaları hep kurşun içinde. Yol boyunca ağaç ve kaldırımlarda da hep aynı kurşun izleri... Sadece duvarlarda da değil. Mahalleli Kadir Ağabey elindeki kurşunla geçiyor yanımızdan. "Antibiyotik kullanıyorum, biraz yara iyileşsin çıkaracaklar kurşunu" diyor. Ama o yi anlatmaktan yorulmuş. "Geçmiş olsun" dileğimizi alıp yoluna devam ediyor. Semte dışarıdan benim gibi "Geçmiş olsun" demek için başka gelenler de var. Kimi gençler ellerinde cep telefonları, kurşunların izlerini çekiyor. Dedim ya bir film setini andırıyor Çengelköy. Başrol oyuncuları da 15 Temmuz'un kahramanları; semt sakinleri...

DEMOKRASİ NÖBETİ SÜRÜYOR

Her akşam kutlamalar devam ediyor burada da... İki sokak satıcısı 20'li yaşlardaki Yakup ve Aykut hararetle o geceyi ve nasıl teslim olmadıklarını anlatıyorlar. Cadde boyunca Türk bayrakları asılı. Burak'ın elindeki minik hoparlörden çıkan ses her yere ulaşıyor. Arada herkes şarkıya eşlik ediyor, dört bir ağızdan "Vatan sağ olsun" diye tezahürat yapılıyor.

HAYAT NORMALE DÖNÜYOR

Esnafla sohbete başlıyorum. "50 kişinin çalıştığı müessese 10 gün boştu, kimseler yoktu" diyorlar. Şimdiyse cıvıl cıvıl. Çınaraltı Çay Bahçesi'nde genci, yaşlısı lokmasını yiyor, çayını içiyor. Çengelköy Börekçisi, Erbap Pastanesi, İspir Kurufasulyeci, Çengelköy Kokoreç... Hepsi hafta içi olmasına rağmen dolu. Yolunuz düşerse eğer bu kahraman semte uğramanızı öneririm. 15 Temmuz'daki hain saldırının izlerini görebilir ve kahraman esnafla çay içip o gece yaşanan dehşeti bir kez de onlardan dinleyebilirsiniz belki.

GENÇLER ÇOK HEYECANLI

Semtte her akşam şenlik havası yaşanıyor. Dükkanların bir kısmı gece 03.00'e kadar açık. Hem bu coşkuya şahit olabilir hem de çay bahçelerinde, pastanelerinde soluklanabilirsiniz.

Darbe yaşamış orta yaş üstü esnaf bu konuyu konuşmaktan hazzetmiyor, gençler ise nasıl demokrasi mücadelesi verdiklerini hevesle en ince ayrıntısına kadar anlatıyor.

Jenerasyonların hissettikleri ve yorumları farklı. Örneğin Erbap Pastanesi'nin sahibi Erdoğan Sarı hiç korkmadığını anlatırken, 1980 doğumlu kızı sürekli ağlayıp çok korktuğunu söylüyor.

Esnafın bir kısmı patlayan camlarını değiştirmiş. Kimiyse kurşun izlerini olduğu gibi bırakmış. Hatta üzerlerine bir kağıt yapıştırmış. Üzerinde ise "Vatan haininin eseri" yazıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir başkadır Çengelköy
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN