Dergi hayatı settekinden eğlenceliym

atv ekranlarının son yıldızı dizisi eğlenceli, hareketli bir dergi olan Go Flamingo’da geçiyor. Ekran karşısında izlediğiniz bu dünyayı daha da yakından tanıtmak için, Seviyor Sevmiyor ekibi ile bünyemizde bulunan Cosmopolitan dergisinin ekibini bir araya getirdik. Onlarca filme konu olan dergicilik hayatına bir de Cosmopolitan çatısı altında bakalım

Dergi hayatı settekinden eğlenceliymiş

MAKYAJA İLGİM ARTTI
Bir moda ve kadın dergisinin olmazsa olmazlarından biri kesinlki le güzellik editörü. Cosmopolitan'ın güzellik editörü Damla Durak ve Go Flamingo'nun güzellik editörü Zeynep Tuğçe Bayat belki de tüm ekip içinde halleri tavırları en çok birbirlerine benzeyen ikiliydi.
Bunda Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu Bayat'ın sıkı bir Cosmopolitan okuyucusu olması ve karakterine hazırlanırken Durak'ın yazılarını da takip etmesi belki de bir etken olmuştur. İkili birbirlerini görür görmek 40 yıllık arkadaş gibi sohbete başladı.
- Güzellik editörlüğü nedir biliyor muydunuz bu rolü kabul etmeden önce?
- Zeynep Tuğçe Bayat: Aslına bakarsanız çok bilmiyordum. Rolü kabul eder etmez profil profil bakmaya ve güzellik editörlerinni yazılarını da tabii ki daha sıkı bir şekilde takip etmeye başladım.
- Gerçek bir moda editörü karşınızdayken ona sormak istediğiniz bir soru var mı?
- Z.B: Her şeyi nasıl bilebiyorsunuz Damla Hanım?
- Damla Durak: Ben de stajyer olarak başladım bu işe. Zamanla kendi ilgi alanınız üzerinde daha da fazla bilgiye sahip olmaya başlıyorsunuz. Çünkü bir yandan çok da büyük bir sorumluluk. Szii okuyan binlerce insana "Şu ürünü kullanın", "Bu üründen memnun kalacaksınız" diyorsunuz. Ve insanlar sizin önerilerinizden yola çıkarak alışveriş yapıyor ve bu ürünleri kullanıyor. İnsan zamanla ürünler ve içerikleri hakkında daha çok bilgi sahibi oluyor. İşin uzmanlarına daha çok danışıyor, laboratuvarlardan, doktorlardan bilgi alıyor.
- Peki güzellik editörü makyaja meraklı biri midir?
- D.D: Kozmetiğe ilgim vardı. Ama ben doğallıktan yanayım. İlla çok makyaj yapan biri olmanıza gerek yok. Ama çok ürün deniyorum ve gerçekten de başarılı bulduklarımı deniyorum.
- Siz meraklı mısınızdır makyaja, kozmetiğe?
- Z.B: Bu rolden sonra sosyal medyada makyaj sayfalarını, makyaj trendlerini daha çok takip etmeye başladım. Mesela artık setteki makyözümüze "Böyle bir şey deneyelim mi?" diyorum. Ürünlere, markalara, uygulamalara tabii ki meraklı olmaya başladım.
- Dergi atmosferi hayal ettiğiniz gibi mi?
- Z.B: Evet. Masalar dopdolu. Yaşayan bir alan. Mesela Damla Hanım'ın masası kozmetik ürünlerle, aynalarla dolu... O masalarda saatler geçirdiğiniz çok anlaşılıyor.
- Beklediğiniz gibi bir güzellik editörüyle mi karşılaştınız?
- Z.B: Evet Damla Hanım'ın yazılarını zaten okuyordum. Tam da beklediğim gibi biri var karşımda.
- Nasıl bir eğitim almalı bir güzellik editörü?
- Z.B: Ben gazetecilik mezunuyum. Yazı yazmanız ve kaleminizin güçlü olması çok önemli. Onun dışında bu konuya ilgi duymanız gerekiyor. Yeni bilgilere de açık olmanız lazım.
ARKADAŞINA GÖNDER
Dergi hayatı settekinden eğlenceliymiş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN