Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dergi hayatı settekinden eğlenceliym

atv ekranlarının son yıldızı dizisi eğlenceli, hareketli bir dergi olan Go Flamingo’da geçiyor. Ekran karşısında izlediğiniz bu dünyayı daha da yakından tanıtmak için, Seviyor Sevmiyor ekibi ile bünyemizde bulunan Cosmopolitan dergisinin ekibini bir araya getirdik. Onlarca filme konu olan dergicilik hayatına bir de Cosmopolitan çatısı altında bakalım

Dergi hayatı settekinden eğlenceliymiş

DERGİNİN EN ÖNEMLİ KARAKTERİ
İçerik editörü ya da konular editörü kesinlikle bir derginin en önemli isimlerinden biri... Çekimler dışında kalan yazılı metinlerin büyük kısmı tamamen onun ellerinden geçiyor sonuçta.
Elif Öksüz ve Yiğit Kirazcı'yı yan yana getirdiğimde bir anda dergilerden, kitaplardan, tezlerine kadar birçok konuda konuşmaya başladılar. Belki her ikisinin de Bilgi Üniversitesi mezunu olması bunda etkili oldu. İletişim Fakültesi Reklam Fakültesi'nden mezun olurken modayı eleştiren bir tez yazdığını söylese de Kirazcı, sıcak bir atmosfere sahip dergiye gelmekten oldukça mutlu görünüyordu.
- Senaryoyu okudunuz ve karakterinize bürünmeniz onun nasıl bir karaktere sahip bir yerde çalıştığını anlamanız gerekiyor. Ne yaptınız ilk iş?
- Yiğit Kirazcı: Bir gazeteci arkadaşımı aradım ve ofislerine gelip biraz gözlem yapmak istediğimi söyledim. Burası gibi değildi tabii ki gazete. Gazete atmosferi tamamen farklı.
- Nasıl bir fark gözlemlediniz gazete ve dergi arasında?
- Y.K: Burada tabii ki giyim-kumaşa daha çok dikkat ediliyor. Herkes bakımlı ve şık görünüyor.
- Peki sizce ne yapar içerik editörü?
- Y.K: Her konuda bilgisi olması gereken kişi... Dünyayı takip etmesi, her yaşanandan haber çıkarması gereken kişi diyebilirim.
- Elif Öksüz: Bütünlükten sorumlu. Gündemde ne varsa, bunlardan nasıl haberler yapılabileceğini belirleyen ve bu haberleri yapan kişi diyebiliriz.
- Farklı bir karakter canlandırıyorsunuz. Bir gizem içinde. Varlıklı ama otobüsle gezen, işinde iyi olan ancak çok da her şeyi ciddiye almıyormuş gibi görünen bir karakter...
- Y.K: Hayata bakışı daha farklı. Tuna dünya vatandaşı olma derdinde. Varlıklı bir çocuk. Derdi kendini göstermek değil. İçinde insan sevgisi var, rahat, insanları olduğu gibi kabul ediyor.
- Modaya bakışınız nasıl?
- Y.K: İnsanların kendilerini ifade edebilmek için birbirinden farklı birçok yol kullanmaları yerine modayla kendilerini ifade ettiklerini söylemeleri bana garip geliyor. Giydiklerimize göre kategorize edilmemiz ya da bu mantalite de bana çok uzak. Benim için işlevsel bir amaca hizmet etmeli üzerimdeki kıyafetler. Mesela 5 liraya bir tişört alıp giyebilirim. Ancak her gün koşuya giderken giydiğim spor ayakkabısına daha fazla para harcayabilirim.
- Zor mudur konular editörü olmak?
- E.Ö: Derginin baştan-aşağa her şeyini biliyorsun. Derginin en önemli karakterlerinden bir tanesi bence. Çok kaynağın var ve çok şeyden haberdar olman gerekiyor.
ARKADAŞINA GÖNDER
Dergi hayatı settekinden eğlenceliymiş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN