Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarihe geçen siyah elbise

Tarihe geçen siyah elbise

her yıl değişiyor... Değişmeyen tek şey ise siyah elbisenin tartışmasız her dönem liste başı olması. Ünlü tasarımcıların starlar için tasarladığı elbiseler artık moda tarihinin ayrılmaz bir parçası

GRACE KELLY/ EDITH HEAD
1981 yılında hayata gözlerini yuman Amerikalı kostüm tasarımcısı Edith Head'in ismini duymamış olabilirsiniz. Ancak Head'in Rear Window filmi için yaptığı tasarımlar özellikle de omuz detaylı siyah elbise kostüm tarihine geçecek kadar iddialıydı. 1954 yılında vizyona giren ve başrolünde Grace Kelly'nin yer aldığı filmde siluetler Christian Dior'un 1955 yılında tanıttığı ve giyim tarihine imza atan Ligne Corolle isimli koleksiyonun da ilham kaynağı oldu.

SOPHIA LOREN/ EDITH HEAD
1059 yılında vizyona giren That Kind of Woman isimli film, Sophia Loren'in şöhretine şöhret katmasını sağladı. Ancak Loren bu filmde sadece güzelliğiyle değil giydiği kostümlerle de çok konuşuldu. Loren bu filmde Edith Head tasarımı bir siyah elbise giyerek meraklılarını resmen kendisine hayran bırakmıştı.

MARILYN MONROE / IRENE MAUD LENTZ
1950 yılında vizyona giren The Asphalt Jungle isimli filmde küçük bir role sahip olan Marilyn Monroe, bir sahnede giydiği iddialı siyah kostümle moda tarihinde yer etti. Kostümü tasarlayan ünlü kostüm tasarımcısı Irene Maud Lentz bu siyah elbiseyi aslında bir başka oyuncu için tasarladığını filmin vizyona girmesinden yıllar sonra verdiği bir röportajda söylemişti.

AUDREY HEPBURN/ GIVENCHY
Breakfast at Tiffany's filmini izlememiş olanlar bile başrol oyuncusu Audrey Hepburn'ün film boyunca giydiği muhteşem kıyafetleri muhakkak duymuştur. Birçok moda uzmanı ve editörü 1961 yılında çekilen filmde Hepburn'ün giydiği küçük siyah elbiseyi 20' yüzyılın giyim tarihine damga vuran giysiler arasında sayıyor. Hubert de Givenchy'nin tasarladığı elbise, klasik çizgisiyle yıllar boyunca kadınlara davetlerde ve kokteyllerde yol gösteren klasik parçalar arasında yer alıyor.

CHRISTINA RICCI RUTH MYERS
Son dönemin en parlak isimlerinden biri olan , 1993 yılında vizyona giren Addams Family filminde bir genç kızı canlandırıyor. Ricci'nin hepimizin hatırladığı kıyafetleriyse Ruth Myers tasarladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihe geçen siyah elbise
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN