Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Renk seçerken cesur olun

Bazı insanlar için dekorasyon öylesine zor, uçsuz bucaksız bir alan... Onları bu konuda cesaretlendirmek de bir o kadar imkansız. Ama korkunun ecele faydası yok, güzel bir evi olsun isteyen biraz cesaretli olmak zorunda

Renk seçerken cesur olun
Dekorasyon kimi insan için çok sayıda bilinmeyenden oluşuyor. Bu bilinmeyenler bir süre sonra korkuya dönüşüyor. İnsanlar, alınacak bir parçanın, yapılacak yanlış bir seçimin hayatlarının hatası olacağı ve pek çok insan tarafından eleştirilecekleri endişesi taşıyorlar. Tabii ki bir evin eşyaları, boyası badanası ucuza çıkmıyor. Her şey ciddi bir maliyet demek. Kötü bir duvar rengi seçmek kötü bir bluz almakla karşılaştırılamaz, kaldı ki kötü, size yakışmayan bir bluz aldığınızda da değiştirme, iade etme gibi haklara sahipsiniz. Oysa ki yanlış bir boya seçimi, ancak ev boyandığında layıkıyla anlaşılabildiği için, üstüne soğuk bir su içmekten başka yapacak bir şey kalmıyor. Bütün bunları anlıyorum. Bu konularda genel geçer bazı kuralları uygulamak, yıllarca denenmiş hatta bu yüzden çok sıkıcı ama klasik hale gelmiş renkleri tercih etmek garantili bir yol olarak kabul edilebilir. Bunun yanı sıra evin bir duvarında seçilen rengi denemek ve günün farklı saatlerindeki durumu gözlemlemek gibi seçeneklerin de günümüzde çok tercih edildiğini belirtmeden geçmeyeyim.

SEÇENEKLE RİNİZ VAR
Yanlış bir seçim yaparak evin bütün havasını bozmak gerçekten korkunç bir hata olabilir ama yapılan hata ile yaşanacak diye bir şart da yok. Çok acayip ve geri dönülmez bir renk seçilmediği sürece üstüne geçilecek bir kat boya bile durumu kurtaracaktır. Kötü bir kanepe mi seçtiniz? Rengi çok mu kötü? Hemen üzerine bir kılıf yaptırabilirsiniz. Önemli olan içinize sinen, düşünüp taşınıp aldığınız kararınızı uygulamanız. Düşünüp taşınıp yine de yanlış karar verdiyseniz artık yapacak bir şey yok. İnsanın kendi seçimleriyle dekore ettiği, her şeyi ile bizzat uğraştığı evinde yaşaması bir tür manevi tatmin. Tasarladığınız bir eserin içinde yaşamak gibi... Her parça ile ilgili anlatacak, paylaşacak bir hikayenin olması bile başlı başına yeterli. Dekorasyon konusunda cesaret kazanmak için küçük parçalarla ve garantili hamlelerle cesaret kazanmak gerekiyor. Birkaç aferin almak, seçimlerinizin sevdikleriniz tarafından onaylanması da cesaretlenmenizi sağlıyor.

ETRAFLICA DÜŞÜNMELİ
Dekorasyon alışverişi başka alışverişlere benzemiyor. Acele edildiğinde hiçbir iyi sonuç alınmıyor. Mağazalarda gördüğünüz mobilyaların sizin evinizde nasıl duracaklarını, diğer eşyalarla bir araya geldiklerinde nasıl olacağını hayal etmek, üzerinde uzun uzun düşünmek, gerekirse kağıt üzerinde çizerek planlama yapmak gerekiyor. Boyutlar konusunda hata yapmamak için de planlama yapmak gerekiyor. Yüksek tavanlı, hangar gibi mağazalarda normal boyutlarda gibi algıladığınız eşyaların evinize gelince çok büyük durabileceğini öngörmeniz gerek. Almayı planladığınız mobilyaların boyutlarını not edip, evinizde mutlaka ölçüp biçip uygun olup olmadığını tespit etmeniz gerekiyor. Almayı planladığınız eşyalar evinize biraz bile büyük olacak gibi geliyorsa, o tahmininizden daha da kötü olacak ve mekanı daraltacaktır. Büyüklük konusunda içinizden gelen sese kulak verin.

DESENDEN KAÇININ
Eğer etrafınızda çok iyi giyinen, her şeyi kendine yakıştıran, renk kombinasyonlarını başarıyla yapıp bunu kıyafetlerine uygulayan biri olarak tanınmıyorsanız, dekorasyonda renk ve desen kullanımı konusunda da fazla cesaretli olmayın. Desenden kaçınıp, garantili renk kombinasyonlarını tercih etmek, en mantıklısı olacaktır.

TREND

Bebek mavisi
Bu yaz bebek mavisi dekorasyonda yükselişte. Bir anda evin havasını değiştirme özelliğine sahip bu renge siz de evinizde yer açın. www.loda.com.tr

YENİLİK

Hiref, Harvey Nichols'da
Anadolu ve Osmanlı el sanatlarını çağdaş formlarla tasarlayan Hiref, Harvey Nichols'ta Alem, Selçuklu, Nazar koleksiyonlarının yanı sıra mum koleksiyonu ile de yer alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Renk seçerken cesur olun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN