Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bol bol dondurma yesin hem gülsün hem büyüsün

Dondurma annelerin besleyici bulduğu, çocukların da en çok sevdiği atıştırmalıktır. Beslenme uzmanları çocuk beslenmesinde doğru atıştırmalıkları öneriyor ve atıştırmalık olarak da dondurmayı uygun buluyor

Giriş Tarihi: 3.9.2016
Bol bol dondurma yesin hem gülsün hem büyüsün
Büyüme çağındaki çocukların zihinsel ve bedensel gelişimlerini tamamlayabilmeleri için, beslenmelerinin yeterli ve dengeli şekilde, özenle planlanması gerekir. Çocuklar, ve besin ögelerine gereksinimleri sebebiyle yetersiz beslenmeye özellikle duyarlıdır. Yetersiz beslenmenin yanı sıra, aşırı veya tek yönlü beslenme de obezite gibi sorunlarına yol açabilir. Çocukların daha iyi beslenebilmesi için doymuş yağ, tuz, şeker tüketiminin azaltılması ve ana öğünlerin arasında günde bir-iki kez besleyici atıştırmalık eklenmesi önerilmektedir. Örneğin kuru ve taze meyveler süt, yoğurdun yanı sıra çocuklar için özenle üretilmiş dondurmalar da ara öğün olarak değerlendirilebilir.

KORKMADAN TÜKETİLEBİLİR
Doğru tercihleri yaptığınız sürece dondurma çocuklar için hem uygun hem keyifli bir ara öğündür! Dondurma, içerdiği protein, karbonhidrat, yağ, A, D, E, grubu vitaminleri ve kalsiyum, fosfor, magnezyum gibi mineraller ile yeterli ve dengeli beslenme düzeninde tercih edilebilecek bir alternatiftir. Hem de çocukları çok mutlu eder. Çocuğunuza dondurma yedirirken korkmanıza gerek yok. Sadece seçimlerinizde tedbirli olmakta fayda var. Güvenilir markalı paketli dondurmalar, hijyenik koşullarda, ilgili mevzuatlara uygun olarak üretildiği ve soğuk zinciri kırılmadan saklandığı için dört mevsim gönül rahatlığı ile tüketilebilecek, güvenli atıştırmalıklardır.

EN SAĞLIKLI ARA ÖĞÜN
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) önerilerine göre 6-12 yaş arası çocukların günlük ortalama alması gereken enerji miktarı 1855 kcal'dir. Ara öğünlerin, ortalama olarak, günlük toplam enerjinin yüzde 20'sine karşılık gelmesi gerekmektedir. Bir çocuğun, gün içerisinde üç ara öğün tüketeceği göz önünde bulundurulursa ara öğün başına düşen enerji gereksinimi 110 kcal'ye karşılık gelir. Bu noktada çocuklara ara öğün olarak özel paketli dondurma yedirilmesi hem porsiyon kontrolü sağlanmasını hem de içerik anlamında doğru tercihin yapılabilmesini sağlar. Çocuklar için hijyenik koşullarda üretilmiş paketli ve güvenilir markalı dondurma tercih edilmelidir. Hijyenik şartlarda üretilmiş ve saklanmış markaların paketli dondurmaları gönül rahatlığı ile tercih edilebilecek güvenli besinlerdir. Ancak denetimsiz ve kontrolsüz olarak üretilen dondurma çok ciddi sağlık riski oluşturur. Dondurma tüketirken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; hijyenik koşullarda üretilmiş olmasıdır. Çünkü süt ürünleri çabuk bozulan ve faydalı özelliklerini hızla yitiren gıdalardır. Hijyenik olmayan koşullarda üretilen veya uygun olmayan şartlarda saklanan dondurmalarda zararlı bakteriler üreyebildiğinden bu dondurmalar her mevsim sağlık riski oluşturabilir.

BU LEZZET MUTLULUK VERİYOR
Dondurmanın haz merkezini uyararak keyif ve mutluluk ile bağlantısını açıklayan bir araştırmada mekanizma şu şekilde açıklanıyor: Soğuk ağızda hissedildiğinde serinletici bir etkide bulunuyor. Susuzluğu giderme mekanizmasına faydalarıyla kişinin keyifli bir deneyim yaşamasını sağlıyor. Çalışmalar, beyindeki haz merkezinin dondurma yenildiği aktif hale geldiğini gösteriyor. Kişinin kendini iyi hissedip mutlu olması daha sağlıklı olmasına sebep oluyor.

PAKETLİ DONDURMA KORUYUCU İÇERMEZ!
Çocuklarımıza hem tazeliğine ve içeriğine güvendiğimiz, hem de onları mutlu edecek ana ve ara öğünler sunmalıyız. Bu noktada dondurma, içeriği ve çocukların sevdiği atıştırmalık oluşu ile iyi bir alternatiftir. Ayrıca dondurma Türk Gıda Kodeksi uyarınca kesinlikle koruyucu içermez. Tazeliği ise, üretildiği an itibari ile -18 derece veya daha soğukta muhafaza edilerek korunur. Çocuklara özel dondurmaların paketli şekilde sunulması porsiyon kontrolüne de yardımcı olur. Böylece aileler çocukların yediği dondurma miktarını kolaylıkla kontrol edebilir. Paketli ürünlerin içeriklerinin ve besin öğeleri değerlerinin etiket üzerinde açıkça belirtilmesi sayesinde anneler çocukları için satın aldıkları dondurmanın besin öğeleri konusunda bilgi sahibi olur.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bol bol dondurma yesin hem gülsün hem büyüsün
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN