Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yaz bitti, işte sonbahar leri

Bu hafta sizler için birkaç farklı tahmin ajansının öngörülerinden yola çıkarak sonbahar dekorasyon trendlerini derledim

Yaz bitti, işte sonbahar trendleri
tahmin ajansları her yıl deli gibi çalışıyor ve bir sonraki yılın trendlerini belirliyor. Yine beklenmedik renklerin başrol oynayacağı bir yıl olacak. İnsanların kendi karakterlerini, iç dünyalarını evlerine yansıtma çabalarını destekleyen trendler söz konusu.

Kozmik ev
Teknolojik gelişmeleri yakından takip edenlere hitap eden bu tarza; metalik yansımalar, yıldız figürleri ve kuzey ışıkları ilham kaynağı oluyor. Neon sarısı, neon yeşili, turkuaz, gece mavisi, pembe ve mor öne çıkan renkler. Çelik gibi metaller, öne çıkıyor. Üzerinde renk patlamalarının bulunduğu siyah yüzeyler, dekorasyonda öne çıkıyor. Siyah, mat çelik yüzeyler, özellikle mutfak gibi alanlarda çokça görülüyor. Hatta yavaş yavaş "beyaz eşya" tamlaması yerini de "siyah eşya"ya bırakıyor!

Bir sergiden tablolar
Bir ressamın tuvalinden yansımaları çağrıştıran ve dışavurumcu bir kimliği işaret eden bir diğer trendde nihayet renkler biraz ısınıyor. Sarı, pas rengi, şeftali tonları ve mavi öne çıkıyor. Düzensiz, birbirini takip etmeyen desenler, geometrik formlar, fırça darbelerinin desen haline geldiği oluşumlar, kişinin kendini daha iyi ifade etmesini ve evine kişiliğini yansıtabilmesini sağlayan doneler.

Soğuk ve sürreal
Önemli trendlerden biri "kaçış". Şehir hayatından daralan, bunalan, bir sabah aniden bambaşka bir coğrafyada uyanmak isteyenlere, yeni yerler keşfetmeye meraklı gezginlere hitap eden bu trend, ilhamını nordik doğadan alıyor. Gerçeküstü figürleri, Rene Magritte'in resimlerindeki sürreal etkiyi barındırırken doğal olarak biraz soğuk hatta ürpertici! Buz mavileri, griler, mavisi, koyu yeşil bu trendin en önemli renkleri. Kristal objeler, buzul etkisi yaratan soğuk, buzlu camlar, şeffaf iplerle dokunmuş örtüler, doğal taşlar ise vazgeçilmez parçalar...

Kırılgan ve hafif materyaller
Önemli bir başka trend, görünenin altındakini ortaya çıkarmakla ilgili; X ray cihazı gibi... Kırılgan ve hafif materyallerin ön plana çıktığı bir trend bu. Antrasit, gri ve açık pembe tonları ile ipek, tül gibi şeffaf materyaller, önemli rol oynuyor. Baskı yapılmaya müsait kumaşlar, kağıt aydınlatmalar ve hafif, yer değiştirmesi kolay mobilyalar, bu trendin en önemli enstrümanları.

Teknoloji ev dışına!
Teknolojinin hayatımıza bu kadar dahil olması, bu trendi ortaya çıkarmış ama bir başka trend tahmini de yavaş yavaş insanların teknolojiyi evlerinden çıkarmaya çalıştıklarını söylüyor. Daha doğrusu öngörüyor. "Teknolojiye evet ama evde hayır" anlayışı öne çıkıyor. Aile bağlarını kuvvetlendirmek ve birlikte, paylaşarak daha çok zaman geçirebilmek için pek çok teknolojik alet evin dışına çıkıyor. Telefonlar bile!

Yenilik
Doğal akış
Jado, dünyaca ünlü Alman tasarım ofisi Artefakt Design Studio tarafından tasarlanan Glance ile suyun enerji veren gücünü ve eşsiz berraklığını banyolara taşıyor. www.idealstandardturkey. com

Trend
Petrol rengi, yeniden
Petrol rengi, bu kış yine yükselişte! Her tarza ve pek çok renge uyum özelliği sayesinde benzersiz bir renk olan petrol rengini siz de evinize dahil edin.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaz bitti, işte sonbahar trendleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN