Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gaga daktilo başında

Lady Gaga üç yıllık sessizliğin ardından yeni şarkısı Perfect Illusion’ı yayınladı. Sözleri daktiloda yazılan şarkı sosyal medyadaki sahte hayatları eleştiriyor

Gaga daktilo başında

2011 yılının ikinci yarısında gelmişti, haber. Dünyanın son büyük daktilo fabrikası artık üretime son verdiğini lıyordu. Haber hayatının bir döneminde daktilo kullanmış birçok kişide nostaljik bir yaratsa da mazide kalan dostumuza veda edip günlük hayatımıza kaldığımız yerden yani bilgisayarlarımız, akıllı telefonlarımız ve tabletlerimiz elimizde devam ettik. Biz devam ettik ama anlaşılan Lady Gaga devam edememiş. Dünyaca ünlü müzisyen geçen günlerde yayınladığı Perfect Illusion adlı yeni şarkısının sözlerini daktiloda yazdığını açıklayarak herkesi şaşırttı. 2013 yılında çıkardığı ArtPop albümünden bir yıl sonra Tony Bennett ile Cheek to Cheek projesini hayata geçiren Lady Gaga uzun dır sessizliğini koruyordu.

GERÇEK-İLLÜZYON
Perfect Illusion, müzisyenin beşinci stüdyo albümünün ilk single'ı. Gaga, şarkının promosyonunu ağırlıklı olarak Instagram üzerinden yapsa da şarkının sözlerini daktiloda yazarak sosyal medyaya şerhini düşmeyi ihmal etmemiş. BBC Music'teki röportajında da bu konuya açıklık getiriyor. Röportajda önce arka arkaya şu soruları soruyor: "Sosyal medyayı nasıl kullanacağız? Filtrelenmiş, üzerinde oynanmış görsellere nasıl bakacağız? Ve gerçekle kusursuz illüzyon arasındaki farkı nasıl tayin edeceğiz?" Ve ardından ekliyor: "Telefonlarınızı kullanmayın demiyorum. O kadar delirmedim. Hatta sosyal medyanın harika olduğunu düşünüyorum. Ama internette gerçeği yansıtmayan ama bize gerçekmiş gibi sunulan birçok şey var. Eminim birçoğumuz çevremizde neden bu kadar çok sahte şey olduğunu merak ediyordur. Öte yandan insanların bu kişisel illüzyonu gerçek hayatlarında da sürdürmeleri yönünde baskı altında olduklarına inanıyorum. İşte şarkım tüm bunlara şiddetle karşı çıkıyor. İnsanların tekrar birbirleriyle insani bir bağ kurmalarını istiyor." Gaga şarkılarını yazarken kullandığı vintage Underwood marka daktilonun fotoğraflarını da yine sosyal medya üzerinden yayınlandı. Sahte-gerçek hayatlar bir yana Lady Gaga için şarkı yazmak başlı başına duygusal bir süreç. Bu durumu şöyle anlatıyor: "Terapistim var. Ne zaman onun ofisinden ayrılsam kendimi harika hissediyorum. Ama şarkı yazarken aynı şeyi hissettiğimi söyleyemem. Daha çok açık kalp ameliyatı gibi bir durum söz konusu oluyor."

ADI AÇIKLANMADI
Perfect Illusion'ı çıkarmak ise Lady Gaga için yeniden doğmakla eşdeğer olmuş: "Müthiş bir duygu. Şarkının yayınlandığına inanamıyorum. Aylardır stüdyodaydım. Şimdi şarkım tüm dünyada dinleniyor. Bu şarkı bana kendimi toy bir müzisyen gibi hissettiriyor." Lady Gaga'nın, ne zaman çıkacağı ve adının ne olacağını henüz açıklamadığı yeni albümünü prodüktör Mark Ronson ve Tame Impala grubundan Kevin Parker ile birlikte hazırladığı biliniyor. Albümde imzası bulunan bir diğer isim ise Justin Bieber ve Kendrick Lamar ile yaptığı çalışmalarla adını duyuran, son dönemin yükselen yıldızlarından BloodPop.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaga daktilo başında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN