Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu kez kahraman Suriyeli bir anne

Yayına başladığı günden bu yana toplumsal ve tarihi gelişmelere çizgi romanlarında ara ara yer veren Marvel bu kez Suriyeli bir annenin hikayesini anlatan bir çizgi roman yayınladı. Marvel’ın ABC ile ortaklaşa hazırladığı çizgi roman gerçek olaylara dayanıyor ve Madaya Mom adını taşıyor

Giriş Tarihi: 29.10.2016
Bu kez kahraman Suriyeli bir anne
Savaş, açlık, susuzluk ve safalet... İç savaşla mücadele eden Suriye halkının günlük hayatının parçası haline gelen bu korkunç şartlar bugün ülkenin pek çok yerinde kanıksandı. Ancak bir yer var ki insani yardım kuruluşlarının bile erişiminin yasak olduğu bölgenin kalbinde yer alıyor. Madaya, Suriye'nin Şam vilayetinde, Lübnan sınırına yakın bir kasaba. Temmuz 2015'ten beri kuşatma altında bulunan Madaya'da açlık kol geziyor. Tüm bu korkunç şartların yabancı kanallarda haberleştirilmesinin ardından Marvel bölgede sıkışıp kalan bir ailenin hayatını aktaran ücretsiz bir online çizgi roman yarattı. Madaya'da sıkışıp kalan beş çocuk sahibi bir annenin hikayesini anlatan çizgi roman ABC muhabirleriyle röportaj yapan Madayalı isimsiz bir kadından yola çıkılarak oluşturuldu. Çizgi roman, Deadpool'dan tanıdığımız çizer Dalibor Talajic tarafından yaratıldı. Talajic bir savaş çizgi romanı yapmak istemediğini söylüyor ve sivillerin yaşadıklarını aktarmak istediğini anlatıyor: "Ben konuyu tümüyle çaresiz olan sivillerin gözünden anlatmak istedim. Böyle bir durumda hiçbir şey yapamazsınız. Ya gelip geçmesini ya da ölmeyi beklersiniz. Bu bir anne ama aynı zamanda tüm anneleri,temsil ediyor." Çizgi romanda Madaya Mom, kocası ve beş çocuğuna sabah doysunlar diye nane ya da kekik çayı yapıyor. Bir başka bölümde insani yardım güçleri tarafından dağıtılan konserveleri yiyen çocuklarının karınları ağrıyor. Çizgi romanda tasvir edilen çocuklar tıpkı gerçek hayattaki bir deri bir kemik ve bayılmak kahramanların başına en sık gelen olay.

40 BİN KİŞİ AÇ
Suriye'nin başkenti Şam'a bir saat mesafedeki Madaya, Temmuz 2015'ten bu yana Suriye ordusu ile Hizbullah güçlerinin kuşatması altında bulunuyor. Suriye'de iç savaş yedinci yılına yaklaşırken, Esed'e bağlı rejim güçlerinin kuşatmasındaki Madaya'da masum siviller aç bırakılarak katlediliyor. Yerel kaynaklara göre bölgede, 2 binin üzerinde aile ve çoğunluğu kadın ve çocuk olmak üzere yaklaşık 10 bin kişi, çevre mahalleler ile birlikte en az 40 bin kişi yaşıyor. Madaya'da bu zamana kadar Esed güçlerinin saldırıları sonucu 292 kişi yaşamını yitirirken, 640 çocuk yetim kaldı. Guardian gazetesi, ocak ayında kasabada pirincin gramla satıldığını, bir kilo pirincin fiyatının 250 dolara çıktığını aktarıyordu. Suriye'de Şam kırsalında yer alan ve etrafı rejim güçleri tarafından çevrili durumda olan Madaya kasabasında açlıktan ölümler artıyor. Halk açlıktan sokaktaki kedileri bile yiyor.
Çizgi romandan...

ÇİZGİ ROMANDAN...
"Artık yemeğe ihtiyaç duymuyoruz. Çocuklarım aç ama yerlerse hastalanıyorlar. Vücudumuz yemeği hazmedemiyor" "Büyük oğlum çok kilo kaybetti. Babasıyla eğleniyor: "Baba, köpeklerden korkuyorum. Kemiklerim her an onlara daha çekici gelebilir." "Çocuklarımın doktordan çok psikoloğa ihtiyaçları var. Gözlerindeki yaşam ışığı söndü." "Oğlum bana 'Bu insanlar bunu hak etmek için ne yaptı? Onlara nasıl yardım edebiliriz?' diye sordu. Ben de ona bunun nasıl açıklayacağımı bilemedim." "Gece 2'de uyandım. Kar yağıyordu. Hava gerçekten dondurucu. Yakacak olarak dolabı kullandık, bitti. Şimdi sıra şifonyerde. Neyse ki mobilyalarımız ahşap. Başkalarında bu da yok!"
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu kez kahraman Suriyeli bir anne
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN