Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tek sayılar simetriye karşı

Simetri dekorasyonda hayatı kolaylaştırıyor ama tek sayı kuralını da yabana atmamak gerek. Acaba hangisini tercih etmeli?

Giriş Tarihi: 26.11.2016
Tek sayılar simetriye karşı
İnsan gözü bir evde doğal olarak simetri arayışına giriyor. Çerçevelerin yerleştirilişinde, yatak başında ve hatta mutfakta! Bu yüzden de iyi bir dekorasyon için belli bir dozda simetri gerekiyor. Kanepenin iki tarafında yan sehpa ve abajur kullanımı gibi... Ancak bu simetrik görüntünün abartılması bazen kötü sonuçlara yol açıyor. Doz aşımında evinizin mükemmel görünen ve bu yüzden de çok sıkıcı bir ev olmasına sebep olabiliyorsunuz. Simetri konusunu "aynı objeden iki tane almak gerekiyor" şeklinde basite de indirgememek gerekiyor. Olay tam olarak o değil aslında. Elbette aynı objeden iki tane alarak yerleştirebilirsiniz ve bu da seçim derdini ortadan kaldırır ama simetri için illa aynı objelerin kullanılması gerekmiyor. Bir yanda vazo, bir yanda abajur kullanılarak da simetri yaratılabilir. Önemli olan aradaki farkları gözün kapatabiliyor olması.

Zevkinize kalmış
Simetriyi dozunda kullanmak öneriliyor. Bir yandan tek sayıların yarattığı mucizeden söz ediyoruz. Tek sayı olduğu zaman her şeyin çok estetik olacağı, üçün ve beşin mucizeler yarattığını anlatıyoruz. İnsanların kafası karışıyor. Hangisi doğru, hangisi değil? Burada tamamen kişisel zevkler devreye giriyor. Doğru diye bir şey yok ama çoğunluğun beğenisine hitap eden kavramlar var. Ortada bir şömine varsa onun iki yanına simetrik bir şey yerleştirmek gerektiği ya da dikdörtgen bir masanın her iki başına da sandalye koymak gerektiği açık. Masa yuvarlak olursa sandalyelerin sayısı tek olabilir. Beş ya da yedi sandalye, yuvarlak masanın çevresinde daha iyi durabilir ama tabii bu da tamamen kişisel zevklere, sandalyelerin yapısına ve mekana bağlı. Tek ve çift sayı kullanımı objelerin birbirine yakınlığıyla ilgili. Bir düzenleme yapılacaksa tek sayı ile hareket etmek gerekiyor. İki ve dört ile yaratamayacağınız pek çok görsel hoşluğu üç ve beş ile yapabilirsiniz.

Üç renk boyanmalı
Evinizi boyarken, iki renk seçmeniz sorun yaratabilir. İki renk ile tonlar ile gölgeler çok düz ve boyutsuz kalırken üçüncü bir rengin gelişi sorunu çözer; mekanı doldurur o eksiklik hissini alır. Masa ya da sehpa üzerinde yapacağınız düzenlemeler, duvara yerleştireceğiniz çerçeveler söz konusu olduğunda da tek sayıların gücünden yararlanmak gerek. Ama simetriye de yer açın evinizde. Simetri de gözün istediği, aradığı bir düzen. Belli bir düzen sağlamayı ve hata yapmamayı da garantiliyor. Özetle, kurallara uymak için simetriyi, yoldan çıkıp çeşitlemeler yapmak için tek sayıları kullanın.

Bursa Tasarım Zirvesi'ni kaçırmayın!
Dün başlayan Bursa Tasarım Zirvesi'ne katılmak için geç kalmadınız. Ben de bugün orada olacağım. Tasarımcılar Adnan Serbest, Emre Evrenos ve Sami Savatlı'nın katılacağı Gelenekselden Geleceğe Mobilya Tasarımı; Zamansız Mobilyalar panelinde moderatörlük yapacağım. Merinos AKKM'de saat 14:00- 15:15 arasında gerçekleşecek olan etkinlik ücretsiz.

TREND
Pirinç ışıltısı

Pirinç objeler, bu sezon da geçen yıl olduğu gibi revaçta. Özellikle yılbaşına yaklaştığımız şu günlerde ışıltısıyla evinize renk katacak.

YENİLİK
Tam temizlik

Ev temizlemek zor zanaat. Haznesini boşaltırken toz içinde kalmayacağınız Philips Marathon Ultimate elektrikli süpürge, alerjenleri yüzde 99,95 oranında temizliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tek sayılar simetriye karşı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN