Türkiye'nin en iyi haber sitesi

O güzel mutantlar o güzel atlara binip gittiler

X-Men’in en özel karakterlerinden biri olan Wolverine’in veda filmi Logan: Wolverine hem hikayesi hem de anlatımıyla bir ilk filme göre epey etkileyici

Giriş Tarihi: 4.3.2017
O güzel mutantlar o güzel atlara binip gittiler
LOGAN: WOLVERINE
X-Men dünyasında çok özel bir yeri olan Wolverine için ayrı bir parantez açıp film yapmak anlaşılabilir bir tercih olsa da ilk film Wolverine'in bekleneni veremediği de bir gerçekti.
Galiba yönetmen James Mangold da bunu fark etmiş olacak ki bu efsanevi mutantın öyküsünü sonlandırırken hikayeye ağırlık verip ilk filme göre farklı bir uslup seçip karşımıza geliyor.
2029'da geçen filmde Wolverine tek ayağı aksayan yaşlı bir mutant olarak karşımıza çıkıyor. X-Men'lerin ortadan kaybolduğu, Wolverine ile birlikte sağlık sorunları yaşayan Profesör X ve ona bakan Caliban'ın kaldığı, yeni mutantların dünyaya gelmediği bir zamanda geçiyor film. Wolverine, şoförlük yapıp kimliği gizli bir şekilde yaşarken Profesör X ile de ilgilenmek durumunda.
Ama mutant nefreti tüm benliğini sarmış insanlar yine de onları rahat bırakmıyor. Wolverine de son kez büyük bir maceranın içine atılıyor. Çünkü savaşçı olması için laboratuvarlarda yetiştirilen ama bu kimliklerini reddedip laboratuvardan kaçan yeni nesil mutantların, ölüm-kalım mücadelelerinde onun kılavuzluğuna ihtiyaçları var. Özellikle de onunla benzer özelliklere sahip küçük kız Laura'nın.
Bu sefer senaryo ekibine de dahil olan Mangold, Wolverine- Laura ilişkisinde yer yer Leon'u hatırlatan bir damardan ilerliyor. İlk filmde olduğu gibi hikayeyi ikinci planda tutup teknolojik aksiyona yüklenmek yerine, öyküyü öne çıkarıyor.
Dolayısıyla dolu dizgin bir aksiyon yerine daha karakter odaklı bir film ortaya koyuyor. Aksiyon yok mu derseniz var tabii ve yerli yerinde...
2000'de ilk X-Men sinema macerasına başladığında farklılığın tehlikeden ziyade bir zenginlik olduğu vurgulanıyordu. Aradan geçen 17 yılda dünya öyle bir savruldu ki artık her konuda bir ötekileştirme yaşanıyor dünyada. Ve ötekilerin yaşam alanı gittikçe kısıtlanıyor. Logan: Wolverine filmine de bu durum sirayet etmiş durumda. Ama film buna rağmen umudu da barındırıyor. Tıpkı gerçek hayatta da olduğu gibi... Bunun için her ne kadar günümüzden 12 yıl sonrayı anlatsa da film, içinden geçtiğimiz konjonktürel durumla birlikte düşünüldüğünde daha da etkileyici hale geliyor Logan: Wolverine.

DİKKAT ÇEKELİM
* Senna ve Amy belgesellerinden sonra yönetmen Asif Kapadia'nın yeni hedefi Maradona belgeseli çekmek. Yönetmen film için hazırlıklara başladı.
* İstanbul Modern'de 30 Mart'ta başlayacak Eskimeyen Filmler etkinliğinde Metin Erksan'ın vakti zamanında sansürlenen, izleyeninin çok az olduğu Aşık Veysel üzerine çekilen Karanlık Dünya gösterilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
O güzel mutantlar o güzel atlara binip gittiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN