Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Camın en doğal hali

Dev ağaçlar, rengarenk nilüferler, kayığın üzerindeki büyük bilyeler... Cam sanatının haşarı çocuğu Dale Chihuly’nin eserleri bu kez New York Botanik Bahçesi’nde sergileniyor. Ekim sonuna kadar görülebilecek sergi, camseverleri keşfe davet ediyor

Camın en doğal hali
1941 yılında doğan Dale Chihuly, Amerikalı bir cam heykel sanatçısı. Eserleri alanında özgün olarak kabul edilen sanatçı, cam tekniğini ilk kez büyük ölçekli heykel dünyasına taşıyan isim. Chihuly, hayalinde yarattığı cam dünyanın kapılarını sanatseverlerin beğenisine bu kez New Yok Botanik Bahçesi'nde sunuyor.
Yerleştirmeler ve mekansal sanat işleri gerçekleşten Chihuly, yapı taşı cam ve ısı olan cam heykel sanatına ilk olarak silindirik cam parçacıkları oluşturarak başlamış, sonrasında iplerden esinlenerek renkli ve ince parçacıkları bir araya getirip, karmaşık tasarımlar ortaya çıkarmış. Bu tekniğin sanat camiasındaki ismi "pick-up drawing."
Yetenekli sanatçı, olağanüstü güzellikteki renkleri cam üzerine o kadar güzel uyarlıyor ki bazı eserlerinde 300 farklı rengi bir arada görebiliyorsunuz. Sepetler, iç içe geçmiş dallar ve okyanus temalı tasarımlar... Sürrealizmin doruklarındaki bu eserlere birçok müzenin yanı sıra çevre düzenlemelerinde de rastlamanız mümkün. Chihuly'nin 20 orijinal eserini barındıran sergi New York Botanik Bahçesi'nde 29 Ekim'e kadar görülebilir.Chihuly'nin cam üfleme tekniğiyle gerçekleştirdiği çalışmalar, büyük ölçekli heykellere dönüşerek botanik bahçesini gezenlere sanatsal bir deneyim yaşatmayı amaçlıyorAhşap kütükler üzerine yerleşen ve bitki örtüsünü canlandıran cam sütunlar, yeşil camdan yapılan dev ağaçlar, havuzlara yerleştirilen amorf cam yüzeyler sergiyi gezenlere adeta bir cam sanatı şöleni yaşatıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Camın en doğal hali
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN