Dans pistinin yıldızı gelin ve damat

Yeni nesil düğünlerde dansın önemi arttı. Çiftler artık ilk dansları için özel ders alıyor, hatta küçük çaplı şovlar hazırlıyor. Bir gelin adayının “Düğünler artık yerini buldu” tespiti yeni nesil düğün konseptini özetliyor aslında. Yani artık gelin de damat da kendi düğününde tıpkı misafirler gibi doyasıya eğlenmek istiyor

Giriş Tarihi: 15.7.2017
Dans pistinin yıldızı gelin ve damat
Günlük hayatta yaşanan değişim sadece akıllı teknolojilerin neden olduklarıyla sınırlı değil. Bu dönüşüm ve değişim sosyal yaşamda da kendini gösteriyor. Değişimin yansıdığı alanlardan biri de düğünler. Artık yeni nesil düğünlerin birçoğu belli bir tema üzerine kuruluyor. Gelin ve damat da bu temaya uygun bir dansla düğüne renk katıyor.
Eskiden olduğu gibi, salona girişte yapılan klasik dans çoktan tarihe karıştı. Özel dans kurslarına gitmek, düğün hazırlıklarının olmazsa olmaz aşamalarından birine dönüştü. Talep çok olunca düğün dansı eğitimi veren kurslara da her gün bir yenisi eklenmeye başlandı.
Yeni nesil düğünlerdeki bir başka trend ise, düğünlerin yüzlerce davetli yerine dost ve en yakın arkadaşlardan oluşan küçük bir toplulukla birlikte başka bir ülke ya da kentte yapılması... Yakın zamanda birçok ünlü isim yurtdışında ya da Türkiye'nin sahil kentlerinde evlendi. Ünlü futbolcu Hakan Çalhanoğlu'nun Almanya, Mannheim'de gerçekleşen düğününde takım arkadaşlarıyla birlikte zeybek gösterisine imza atması oldukça konuşulmuştu.
Düğünlerdeki günümüz trendlerini hem bu hizmeti verenlerden hem de dünyaevine girecek ya da kısa bir süre önce evlenmiş çiftlerden dinledik.


FATMA KARAMAN-BURAK KALPA
GÜZEL KARELER ÇIKIYOR
2 Ağustos'ta dünyaevine girecek çift Londra'da yaşıyor. Karaman, hem misafirler hem de kendileri için güzel bir anı olacağını düşündüğünden dans dersi almaya karar verdiklerini söylüyor:
"Kısa bir süre öncesine kadar gelin-damadın mekana girişteki dansı kimsenin dikkatini çekmezdi. Düğünün geri kalan bölümü de misafirler düşünülerek organize ediliyordu. Şimdi hazırlanan özel danslarla hem düğününüze verdiğiniz önemi gösteriyor hem de misafirlere farklı bir şey sunuyorsunuz. Sadece girişte değil, sonrasında da bu figürleri kullanabildiğiniz için düğün süresince de çok güzel kareler çıkıyor ortaya."
Karaman, Avrupa'da profesyonel dans dersi almanın çok yaygın olduğunu, İngilizlerin düğünlerde toplu halde danslar yaptığını da hatırlatarak şöyle devam etti: "Biz de nedimeler ve damadın arkadaşlarıyla gerçekleştirebileceğimiz bir koreografi düşünüyorduk ama zamanımız kalmadı. Özel dans dersiyle yetindik. Bu yeni akımla aslında düğünler yerini buldu. Düğünler gelin ve damadın olmalıydı. Olmaya da başladı." Damat adayı Burak Kalpa da bu tarz konulara erkeklerin daha önce sıcak bakmadığına dikkat çekerek, "Fatma dans fikrini söylediği zaman benim de çok hoşuma gitti. Biraz daha profesyonelleştirerek dansımızı sunmak daha güzel olacak. Bu hem bizim için hem de izleyenler için unutulmaz bir anı halini alacak" dedi.


NİHAN-BULUT ARUKEL

EŞİM HARİKALAR YARATTI
Arukel çiftinin yolları aynı ofiste çalışmalarıyla kesişmiş ve tanışmalarının üçüncü yılında evlenmişler: "Düğün ile ilgili aklımızdaki en önemli detay ilk dansımızın nasıl olacağıydı çünkü bizim için en heyecan verici kısım buydu ve aklımızda bir bile fikir yoktu." Mayıs ayında evlendikleri için düğünlerinin temasını bahar olarak belirlemiş çift. Sosyal medyada birçok çiftin ilk dans için ders aldığını görünce de kursa gitmeye karar vermişler. Nihan Arukel sonrasında yaşananları şöyle anlattı: "Dans dersi almaya ben karar verdim çünkü düğünümüzü ilk dansımız taçlandıracaktı. Eşim Bulut'a konuyu açtığımda, hiç dans bilmemesine rağmen, kabul etti. İlk dansımız için aklımızda Türkçe romantik bir şarkı vardı ama hocamız hızlandırılmış versiyonu ile Dance Me to the End of Love şarkısının daha iyi olabileceğini söyledi. Gerçekten de öyle oldu! Hiç dans bilmeyen eşim düğünde harikalar yarattı. Hem biz mutluyduk hem de misafirlerimiz dansımıza hayran kaldılar."DİDEM ÖZKAZANÇ-İLKER ÜNSAL
TÜM GÖZLER ÜZERİNİZDE OLUYOR

Genç çiftle geçen hafta görüştüğümüzde düğünlerine üç gün vardı. Oldukça heyecanlıydılar. İlk danslarını Grease müzikalinden ilham alarak hazırladılar. Sabancı Üniversitesi araştırma görevlisi Didem Özkazanç düğün danslarındaki hataları görmek adına rehbere ve deneyimli birinin yönlendirmesine ihtiyaç duydukları için dans dersi aldıklarını anlattı. Özkazanç, "İlk dans bana göre önemli. Çünkü çiftleri hem güzel gösteriyor hem de uyum yakalamanızı kolaylaştırıyor. Ve tüm gözler de üzerinizde oluyor. Gelecekte, sosyal ortamlarımızda eğlencelere ayak uydurmak için de bir anlamda kendimize yatırım yaptık" dedi.
Damat İlker Ünsal ise "Spor geçmişim var. Ama kaslarım gergin olduğu için düğünde iyi dans edebilir miyim gibi bir soru işareti vardı kafamda. Hem kendime yatırım yapmış oldum hem de misafirler için düğüne. Sizin enerjiniz ne kadar yüksek olursa davetlilerin de enerjisi o kadar yüksek oluyor ve düğün en güzel şekilde sonlanıyor" diye konuştu.


TEMALI DÜĞÜNLER ARTTI
Birçok düğüne imza atan A46 Organizasyon'un sahibi Selim Demir, yeni nesil düğünlerin bir temayla bütünlük içinde yapıldığını söylüyor. Dans trendi konusunda ise "Çiftler düğün konusunu konuşurken halletmeleri gereken kalemlerin arasına dans dersini de koyuyorlar. Hatta en yakın arkadaşları ya da davetlileri de içine katacak koreografi hazırlıyorlar. Bu da düğüne renk katabiliyor" diyor.
Demir, düğünlerde teknoloji ve ışıklandırmanın öneminin arttığını anlatırken mekanla ile ilgili tercihlerin de değiştiğini söylüyor. Yurtdışında Güney İtalya, Güney Fransa, Yunanistan, Türkiye'de de Bodrum, Alaçatı ve Çeşme'nin tercih edildiğini hatırlatan Demir, düğün turizminin büyüklüğüne de dikkat çekerek, Türkiye'nin en büyük dilimi alabilecek ülkeler arasında olduğunu söylüyor.BİLGİ ALANLARIN ÇOĞU ERKEKLER
Hande Kayacık aslında milli sporcu. 2006'da aktif sporculuğu bırakmış. Gittiği bir düğünde gelin ve damadın iyi dans edemediğini görünce böyle bir eksikliğin farkına varıp bu alanda kurs açmış. Son üç-dört yıldır düğün dansı kurslarının popüler hale geldiğini, kendisinin de iki bine yakın çifte eğitim verdiğini söylüyor. Bu artışta sosyal medyanın etkisinin büyük olduğunu söyleyen Kayacık "Çiftler ilk giriş anında ne yapacaklarını, ellerini kollarını nereye koymaları gerektiğini bilmek, güzel kareler vermek istiyorlar. Ben de onlara yardımcı olmaya çalışıyorum" diyor. Kayacık'ın verdiği bilgiye göre korku dolu gözlerle pistin ortasında kalmak istemedikleri için arayıp kursla ilgili bilgi alanların çoğu erkekler oluyormuş. Kurs ücretleri 500 ile 2 bin TL arasında değişiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dans pistinin yıldızı gelin ve damat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN